Reklama

Słowo arcybiskupa metropolity łódzkiego przed uroczystym zakończeniem nawiedzenia Królowej Polski w parafiach archidiecezji

Niedziela łódzka 36/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Dobiegają końca nasze modlitewne spotkania z Królową Polski w znaku Jej jasnogórskiego Obrazu. Uroczyste zakończenie Nawiedzenia nastąpi 11 września br. w parafii katedralnej. Jeszcze tego samego dnia święty Obraz powita u siebie diecezja kaliska.
Papież Benedykt XVI w telegramie skierowanym na moje ręce nazywa dni Nawiedzenia „czasem błogosławionym”, dlatego życzy nam wszystkim, aby to Nawiedzenie przyniosło „błogosławione owoce”. Istotnie, Nawiedzenie to czas łaski. Dlatego jego znaczenie mierzone jest głębokością przeżyć oraz wielkością wyproszonych łask i błogosławieństw. W „Hymnie Nawiedzenia” nazywamy Maryję „nadziei Matką”. Myśl ta nawiązuje do stwierdzenia Soboru Watykańskiego II, który przypomniał, że Matka Najświętsza jest dla pielgrzymującego Ludu Bożego „znakiem niezachwianej nadziei i pociechy” (KK, 68). Wstawia się za nami u swojego Syna, który jest nadzieją całego świata i jej źródłem. Nawiedzając parafie, Królowa Polski pielgrzymuje razem z nami i pragnie bardzo, abyśmy jak najlepiej wykorzystali podarowany czas łaski i w ten sposób mogli urzeczywistnić nasze nadzieje - osobiste, rodzinne i społeczne.

2. Za pośrednictwem naszej Matki i Królowej wiele łask otrzymaliśmy już wtedy, gdy podejmowaliśmy trudne decyzje i ambitne postanowienia, żeby mogła się dokonać przemiana i odnowa naszych serc i sumień. W ten sposób wypełnialiśmy Jej życzenie, aby zrobić wszystko cokolwiek Jezus nam powie (por. J 2,5). Dziś trzeba po prostu więcej wyciszenia i pogłębionej refleksji, żeby objąć wyobraźnią, sercem i pamięcią to wszystko, co stało się w następstwie świętego Nawiedzenia. „My jesteśmy już inni” - mówią o swoich parafiach duszpasterze i podkreślają wysoką frekwencję parafian podczas misji, niespotykane dotąd kolejki do konfesjonałów, powroty do praktyk religijnych po latach zaniedbań, sakramentalne uporządkowanie życia małżeńskiego, chrzest dzieci, które dotąd nie były we wspólnocie Kościoła, pojednanie skłóconych, poszerzenie wyobraźni miłosierdzia, powołanie nowych i ożywienie istniejących już zespołów parafialnych. Duszpasterzy cieszą także tłumnie uczęszczane Apele Jasnogórskie, które będą upamiętniać w przyszłości dzień Nawiedzenia parafii, oraz to, że piękne dekoracje kilometrowych tras przeszły ich najśmielsze oczekiwania.
Obecnie, pierwszym naszym zadaniem i obowiązkiem jest uświadomienie sobie tego, co przypisujemy w naszym życiu osobistym, rodzinnym i parafialnym - wstawiennictwu Królowej Polski, gdy nawiedzała nasze świątynie. A czynić to będziemy w duchu serdecznej wdzięczności za wszystkie łaski uzyskane za Jej wstawiennictwem - za te, o których wiemy, oraz za łaski, których może nigdy nie poznamy. Wszak Boże Miłosierdzie przekracza zawsze nasze nadzieje i oczekiwania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

3. Pragnę podkreślić, że zbliżająca się uroczystość zakończenia Nawiedzenia naszej archidiecezji będzie miała przede wszystkim charakter wspólnego dziękczynienia. W sobotę 11 września o godz. 10 zgromadzimy się jako Kościół łódzki przed ołtarzem polowym na Placu Katedralnym, aby dać wyraz naszej głębokiej wdzięczności wobec Królowej Polski za ten niezwykły czas łaski, za otrzymane dary i błogosławieństwa; słowem - za wszelkie dobro, które się wtedy zrodziło, a teraz, oby trwało jak najdłużej.
Naszej uroczystości, w której wezmą udział księża biskupi ze wszystkich diecezji polskich, przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, długoletni sekretarz osobisty Jana Pawła II. Kazanie wygłosi abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecna będzie delegacja Ojców Paulinów z Jasnej Góry.

4. Uroczystość zakończenia Nawiedzenia jest wyzwaniem dla wszystkich, którzy stanowią Kościół łódzki. Wszak na trasie pielgrzymowania Królowej Polski nie pominięto ani jednej parafii. A zatem każda bez wyjątku wspólnota parafialna będzie miała liczne powody do wyrażenia Matce Najświętszej serdecznego podziękowania.
Do osobistego udziału w tej uroczystości jesteście więc zaproszeni, a nawet zobowiązani wszyscy, Drodzy Archidiecezjanie. Przybywajcie wraz z najbliższymi. Wasza obecność w dniu 11 września będzie czytelnym wyrazem wdzięczności wobec nawiedzającej nas Królowej Polski. Jestem przekonany, że wraz ze swoimi duszpasterzami zgromadzą się licznie na wspólnym dziękczynieniu Kościoła łódzkiego wszyscy, którzy stanowią jego wspólnotę: katecheci i osoby konsekrowane, dzieci, młodzież i dorośli a także przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, ludzie nauki i kultury oraz pełniący odpowiedzialne zadania w życiu publicznym.
Już dziś pragnę Was powiadomić, że, jak przystało na ludzi wdzięcznych, złożymy wizytę Królowej Polski na Jasnej Górze, aby podziękować za łaski, które nam wyjednała u Jezusa podczas Nawiedzenia naszej archidiecezji. Nastąpi to w sobotę 25 września br. Będzie to nasza ogólnodiecezjalna pielgrzymka do tronu Matki i Królowej. Szczegółowe informacje na ten temat przekazane zostaną za pośrednictwem Księży Proboszczów.

5. Drodzy moi Archidiecezjalnie! Serdecznie Was zachęcam nie tylko do licznego udziału w uroczystym zakończeniu Nawiedzenia, ale proszę również o informowanie o tym wszystkich, których spotykacie na co dzień w swoich miejscach pracy, w gronie sąsiadów, znajomych i przyjaciół. W sposób szczególny zaproszeni są do przybycia na tę uroczystość ci wszyscy, którzy z różnych przyczyn nie mogli się spotkać z Matką i Królową Polski w swojej parafii. Takiej szansy nie wolno teraz zaprzepaścić!
Dziś możliwości przekazywania informacji wraz z odpowiednią zachętą są olbrzymie: oprócz tradycyjnego telefonu, także wysyłanie SMS-ów, przekazanie bliźnim ulotki informacyjnej, którą w dniu dzisiejszym otrzymacie w kościele, czy kontakt za pośrednictwem Internetu. Niech wszyscy archidiecezjanie staną się aktywnymi przekazicielami tej ważnej wiadomości.
Katechetów proszę o poinformowanie na ten temat szkół, w których uczą, a więc dzieci, młodzieży i kolegów-nauczycieli. Niech nie będzie w archidiecezji osoby, do której nie dotarłaby wiadomość o zbliżającej się uroczystości i o tym, że wszyscy są do udziału w niej serdecznie zaproszeni.
To ważne spotkanie uczyńmy naszą wspólną sprawą! Niech stanie się ono wielkim dziękczynieniem Kościoła łódzkiego. Wszyscy na miarę swoich możliwości weźmy udział w jego bezpośrednim przygotowaniu: poprzez wzajemne informowanie się, tworzenie atmosfery oczekiwania, zachęcające rozmowy, osobistą modlitwę wraz z ofiarowaniem trudów życia i wykonywanej pracy. Wszystko w duchu naszego gorącego zapewnienia: Królowo Polski, jesteśmy „Zawsze z Twoim Synem”.
Uczestnikom zbliżającej się uroczystości, a szczególnie wszystkim, którzy służą pomocą w przygotowaniach, życzę licznych owoców Nawiedzenia i z serca błogosławię.

Łódź, dnia 26 sierpnia 2010 r.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnik. Jubileusz parafii Chrystusa Odkupiciela

2024-04-29 05:51

Paweł Wysoki

40 lat temu w Świdniku biskup lubelski Bolesław Pylak powołał nowy ośrodek duszpasterski. Do tworzenia parafii i budowy kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela skierował ks. Andrzeja Kniazia, który wraz z grupą wiernych jeszcze w 1984 r. wybudował tymczasową kaplicę, a kilka lat później świątynię.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję