Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka opolska dotarła na Jasną Górę

44. Piesza Pielgrzymka Opolska dotarła w godzinach porannych, w sobotę 22 sierpnia, na Jasną Górę. Ze względu na na pandemię pielgrzymowanie odbywało się na trzy sposoby: pieszo w formie sztafety, duchowo w mediach społecznościowych, oraz podczas spotkań modlitewnych w rożnych parafiach diec. opolskiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Pod opieką Matki zanurzeni w wielkiej tajemnicy wiary”.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Reprezentanci poszczególnych grup zostali połączeni w dwie grupy, które weszły na Jasną Górę. W całości na szlaku było prawie 1 tys. osób, które kroczyły po niewielkich, kilkunastokilometrowych odcinkach. Pod figurą Matki Bożej swoich pielgrzymów witał biskup diecezji Andrzej Czaja.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka Opolska
Zobacz zdjęcia: DIECEZJA OPOLSKA ZACHOWAŁA PIELGRZYMIEGO DUCHA

Piesze pielgrzymowanie w formie sztafety stanowiły codziennie dwie grupy, po około 30 osób każda. „Szukaliśmy sposobu, w jakim moglibyśmy w naszym rejonie zrealizować pielgrzymkę, bo wiedzieliśmy, że będzie kłopot z noclegami, toaletami, wyżywieniem. I postanowiliśmy, że pielgrzymkę poprowadzimy sztafetowo - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Jasna Góra ks. Marcin Ogiolda, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Opolskiej - Podzieliliśmy wszystkie nasze strumienie, tak jak to zwykle było, na mniej więcej 12-15 kilometrowe odcinki. 30 osób na drodze zamykało swój rytm drogi i wracali do domu. Ci najbliżej Opola samochodami się umawiali, a potem już autokar przywoził i odwoził kolejne grupy, tak, że wszyscy z domu wyszli i do domu tego samego dnia wrócili. Zrezygnowaliśmy kompletnie z noclegów, jakiegokolwiek dożywiania, w związku z tym bez służb ekologicznych, transportowych itd. W sumie, tak to sobie przeliczyłem, łącznie z dzisiejszymi dwoma grupami, w których też są tylko reprezentanci, to około tysiąca osób było na nogach, wprawdzie tylko po kawałeczku, ale jednak byli. I bardzo wielu grupom przypominałem, że ‘teraz wy jesteście całością tej pielgrzymki’, oczywiście mówię o tym, co się działo realnie”.

Reklama

„Jednocześnie przygotowany pielgrzymkowy program był obecny w mediach - mówi o drugim nurcie pielgrzymowania ks. Ogiolda - Mieliśmy ponagrywane konferencje i każdy mógł tych konferencji posłuchać, wszystkich rozważań, jakie były, i jednoczyć się z nami w modlitwie”.

„Trzeci element był zupełnie inny, ale myślę, że ciekawy - opowiada przewodnik Pielgrzymki Opolskiej - Mianowicie w poszczególnych sanktuariach naszej diecezji, w różnych jej rejonach, każdego wieczoru o 19.00 była odprawiana uroczysta Msza św., przyjeżdżał jeden z księży biskupów, głosił kazanie, kończyliśmy ją krótkim nabożeństwem, po pierwsze streszczającym dany dzień w pielgrzymce, a po drugie śpiewaliśmy Suplikacje prosząc o ustanie epidemii, prosząc o beatyfikację kard. Wyszyńskiego i wszystkich intencjach, jakie były danego dnia niesione”.

„Te dni tak nam upływały, staraliśmy się jakoś to pielgrzymowanie, mimo wszystko, ukonkretyzować i ludzie byli generalnie bardzo zadowoleni, że choć trochę mogli iść, i choć trochę mogli kontynuować ducha pielgrzymki” - podkreśla ks. Marcin Ogiolda.

Reklama

„Takiego ducha pielgrzymiego budziliśmy, bo to jest bardzo ważne - potwierdza bp Andrzej Czaja, biskup diecezjalny opolski - Ktoś mnie pytał, dlaczego to tak ważne, że staraliście się, żeby nie przerwać pielgrzymowania? Bo nie chodzi tylko o przerwanie tradycji, ale ta doroczna pielgrzymka dla Kościoła, każdego, nie tylko opolskiego, każdego lokalnego Kościoła, to jest taki czas, kiedy budzimy ducha pielgrzymiego. Ta świadomość, że my jesteśmy pielgrzymami tu, na ziemi, i zmierzamy do wiecznej Ojczyzny, jest bardzo ważne, żebyśmy się w tym świecie nie pogubili i nie przeinwestowali w to, co ziemskie, a bardziej inwestowali w to co duchowe”.

Pielgrzymi diec. opolskiej zgromadzili się na Mszy św. na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Czaja, biskup diec. opolskiej.

2020-08-22 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O polskich lasach na Jasnej Górze i w Brukseli

Polscy leśnicy 22 września br. już po raz 16. przybędą do Częstochowy podziękować Pani Jasnogórskiej za rok owocnej pracy dla Boga, Ojczyzny i jej mieszkańców

Leśnicy podczas pielgrzymki jasnogórskiej podziękują za to, że nadal opiekują się prawie jedną czwartą terytorium kraju, która niezmiennie dostarcza czyste powietrze, wodę i chroni bioróżnorodność, a więc tworzy godne warunki życia dla każdego z nas. Podziękują za to, że nadal jest kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w lasach państwowych, które z kolei stwarzają możliwość istnienia kilkuset tysięcy miejsc pracy na terenach wiejskich, związanych z przerobem takich produktów leśnych, jak drewno, grzyby, jagody. Podziękują również za to, że każdy może korzystać z grzybów i jagód, których zbiór w wielu przypadkach ratuje budżety domowe najbiedniejszych. Podziękują więc za to, że mogli realizować swoją misję zapewnienia możliwości korzystania z polskich lasów, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju - koncepcją użytkowania lasów dla dobra człowieka z równoczesnym pomnażaniem zasobów leśnych. Tak się stało i w obecnym roku. Mimo pozyskiwania drewna, grzybów, jagód i zwierzyny dobra te nie uległy pomniejszeniu. Wręcz przeciwnie, ponownie zwiększyła się powierzchnia lasów, wzrósł zapas drewna, nie zaobserwowano spadku liczebności zwierzyny łownej i nie zanikł ani jeden z cennych gatunków roślin i zwierząt występujących na terenach leśnych. Wzrost zapasu drewna to zwiększanie asymilacji, a więc pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Ten ostatni fakt to wpisywanie się w politykę klimatyczną, wynikającą z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Klimatycznej ONZ, według której wzrost zawartości dwutlenku węgla w atmosferze powoduje niekorzystne dla człowieka zmiany klimatyczne. Polskie lasy pochłonęły w ostatnim roku kolejne miliony ton CO2, stwarzając tym samym możliwość łagodzenia skutków finansowych związanych z przyjętym przez Polskę w 2008 r. pakietem klimatyczno-energetycznym. Kolejny rok pracy to kolejny sukces i wzrost wartości polskich lasów państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Premier do mieszkańców Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych

2021-06-20 10:43

[ TEMATY ]

pożar

premier

PAP/Grzegorz Momot

Od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność. My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Nowej Białej, gdzie pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze. "Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych" – zapewnił.

Pożar wybuchł w sobotę o godz. 18.20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP. Dziewięć poszkodowanych osób trafiło do szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dzieci z Podwórkowych Kół modliły się na różańcu o świętość rodzin

2021-06-20 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Prosimy o świętość rodzin. Siłą polskiego narodu, siłą świata są rodziny. Jakie będą rodziny, takie będą dzieci, powołania zakonne, kapłańskie, tacy my będziemy – podkreślali organizatorzy i uczestnicy 22. Pielgrzymki Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci przy Radiu Maryja.

Spotkanie dzieci na Jasnej Górze to czas modlitwy i świadectw, z dziećmi zaśpiewał bp Antoni Długosz oraz „Armia Dzieci” z Lublina. Bp Długosz sprawował Eucharystię z udziałem najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję