Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka opolska dotarła na Jasną Górę

44. Piesza Pielgrzymka Opolska dotarła w godzinach porannych, w sobotę 22 sierpnia, na Jasną Górę. Ze względu na na pandemię pielgrzymowanie odbywało się na trzy sposoby: pieszo w formie sztafety, duchowo w mediach społecznościowych, oraz podczas spotkań modlitewnych w rożnych parafiach diec. opolskiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Pod opieką Matki zanurzeni w wielkiej tajemnicy wiary”.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Reprezentanci poszczególnych grup zostali połączeni w dwie grupy, które weszły na Jasną Górę. W całości na szlaku było prawie 1 tys. osób, które kroczyły po niewielkich, kilkunastokilometrowych odcinkach. Pod figurą Matki Bożej swoich pielgrzymów witał biskup diecezji Andrzej Czaja.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka Opolska
Zobacz zdjęcia: DIECEZJA OPOLSKA ZACHOWAŁA PIELGRZYMIEGO DUCHA

Piesze pielgrzymowanie w formie sztafety stanowiły codziennie dwie grupy, po około 30 osób każda. „Szukaliśmy sposobu, w jakim moglibyśmy w naszym rejonie zrealizować pielgrzymkę, bo wiedzieliśmy, że będzie kłopot z noclegami, toaletami, wyżywieniem. I postanowiliśmy, że pielgrzymkę poprowadzimy sztafetowo - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Jasna Góra ks. Marcin Ogiolda, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Opolskiej - Podzieliliśmy wszystkie nasze strumienie, tak jak to zwykle było, na mniej więcej 12-15 kilometrowe odcinki. 30 osób na drodze zamykało swój rytm drogi i wracali do domu. Ci najbliżej Opola samochodami się umawiali, a potem już autokar przywoził i odwoził kolejne grupy, tak, że wszyscy z domu wyszli i do domu tego samego dnia wrócili. Zrezygnowaliśmy kompletnie z noclegów, jakiegokolwiek dożywiania, w związku z tym bez służb ekologicznych, transportowych itd. W sumie, tak to sobie przeliczyłem, łącznie z dzisiejszymi dwoma grupami, w których też są tylko reprezentanci, to około tysiąca osób było na nogach, wprawdzie tylko po kawałeczku, ale jednak byli. I bardzo wielu grupom przypominałem, że ‘teraz wy jesteście całością tej pielgrzymki’, oczywiście mówię o tym, co się działo realnie”.

Reklama

„Jednocześnie przygotowany pielgrzymkowy program był obecny w mediach - mówi o drugim nurcie pielgrzymowania ks. Ogiolda - Mieliśmy ponagrywane konferencje i każdy mógł tych konferencji posłuchać, wszystkich rozważań, jakie były, i jednoczyć się z nami w modlitwie”.

„Trzeci element był zupełnie inny, ale myślę, że ciekawy - opowiada przewodnik Pielgrzymki Opolskiej - Mianowicie w poszczególnych sanktuariach naszej diecezji, w różnych jej rejonach, każdego wieczoru o 19.00 była odprawiana uroczysta Msza św., przyjeżdżał jeden z księży biskupów, głosił kazanie, kończyliśmy ją krótkim nabożeństwem, po pierwsze streszczającym dany dzień w pielgrzymce, a po drugie śpiewaliśmy Suplikacje prosząc o ustanie epidemii, prosząc o beatyfikację kard. Wyszyńskiego i wszystkich intencjach, jakie były danego dnia niesione”.

„Te dni tak nam upływały, staraliśmy się jakoś to pielgrzymowanie, mimo wszystko, ukonkretyzować i ludzie byli generalnie bardzo zadowoleni, że choć trochę mogli iść, i choć trochę mogli kontynuować ducha pielgrzymki” - podkreśla ks. Marcin Ogiolda.

Reklama

„Takiego ducha pielgrzymiego budziliśmy, bo to jest bardzo ważne - potwierdza bp Andrzej Czaja, biskup diecezjalny opolski - Ktoś mnie pytał, dlaczego to tak ważne, że staraliście się, żeby nie przerwać pielgrzymowania? Bo nie chodzi tylko o przerwanie tradycji, ale ta doroczna pielgrzymka dla Kościoła, każdego, nie tylko opolskiego, każdego lokalnego Kościoła, to jest taki czas, kiedy budzimy ducha pielgrzymiego. Ta świadomość, że my jesteśmy pielgrzymami tu, na ziemi, i zmierzamy do wiecznej Ojczyzny, jest bardzo ważne, żebyśmy się w tym świecie nie pogubili i nie przeinwestowali w to, co ziemskie, a bardziej inwestowali w to co duchowe”.

Pielgrzymi diec. opolskiej zgromadzili się na Mszy św. na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Czaja, biskup diec. opolskiej.

2020-08-22 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina Bogiem silna ratunkiem dla Polski

Niedziela podlaska 32/2020, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka

małżeństwo

Al. Piotr Zdzieborski

Podczas Xi diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i rodzin miał miejsce obrzęd odnowienia ślubów małżeńskich

Podczas Xi diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i rodzin  miał miejsce obrzęd odnowienia ślubów małżeńskich

Pod takim hasłem odbyła się 26 lipca w sanktuarium w Prostyni XI Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Zorganizowana została przez dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej ks. Piotra Arbaszewskiego i proboszcza parafii Prostyń, dziekana łochowskiego ks. Józefa Poskrobko.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin prowadzoną przez doradców życia rodzinnego diecezji drohiczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający długie związki z Polską

2021-07-28 15:01

[ TEMATY ]

pożar

twitter.com/ArchdiocGlasgow

W Glasgow w nocy z wtorku na środę niemal doszczętnie spłonął katolicki kościół pod wezwaniem św. Szymona, który od II wojny światowej był duchowym centrum tamtejszej Polonii. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana.

Informację o pożarze kościoła znajdującego się w dzielnicy Partick w zachodniej części Glasgow straż pożarna otrzymała o godz. 2:40 w nocy. W akcji gaszenia pożaru uczestniczyło ponad 30 strażaków, ale jak wynika z relacji mediów i z zamieszczonych zdjęć, kościół został uszkodzony bardzo poważnie, m.in. runął w nim dach i zniszczone zostały wszystkie okna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję