Reklama

Niedziela w Warszawie

Wmurowano kamień węgielny pod budynek Collegium Medicum UKSW

Na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego w Warszawie powstanie budynek Collegium Medicum UKSW. We wtorek wmurowano kamień węgielnego pod inwestycję.

[ TEMATY ]

UKSW

Collegium Medicum UKSW

Wojciech Łączyński / archwwa.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek wmurowano kamień węgielnego pod inwestycję. W uroczystości wziął udział Wielki Kanclerz uczelni kard. Kazimierz Nycz. – Ten wydział medyczny jest ważny nie tylko dlatego, aby kształcić dobrych lekarzy i pielęgniarki, bo ich brakuje, ale ma także podejmować z inspiracji społecznej nauki Kościoła trudne zagadnienia na styku medycyny, biologii i innych nauk służących człowiekowi – podkreślił metropolita warszawski.


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ministerstwa finansów, władz samorządowych województwa mazowieckiego i Warszawy, delegacje stołecznych uczelni wyższych oraz członkowie środowiska medycznego wspomagającego UKSW w rozwoju kierunku lekarsko-pielęgniarskiego. Na wstępie rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński poinformował, że wmurowanie kamienia węgielnego jest zwieńczeniem bardzo długiego czasu, który uczelnia poświęciła najpierw na otwarcie Wydziału Medycznego i uruchomienie kierunków studiów lekarskiego i pielęgniarskiego. – Cieszę się, że ten budynek powstaje bardzo szybko. Jest to inwestycja przewidywalna pod względem prowadzonych prac i jej finansowanie – dodał.

Rektor UKSW podkreślił też, że bardzo zależało mu na tym, aby budynek Collegium Medicum powstawał w czasie przygotowań do beatyfikacji patrona uczelni – kard. Stefana Wyszyńskiego. – Cały Wydział Medyczny traktujemy jako wotum wdzięczności dla św. Jana Pawła II, doktora honoris causa naczej uczelni, który miał wizję utworzenia Wydziału Medycznego na naszym uniwersytecie, ale też jako wotum wdzięczności dla kard. Stefana Wyszyńskiego – nie tylko naszej wspólnoty akademickiej, ale całego narodu, bo przecież z niego pochodzą ci, których tu kształcimy – zaznaczył.

Kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest konsekwencją decyzji podejmowanych przez rektorów i innych pracowników UKSW przez wiele ostatnich lat. Powstanie kierunku medycznego na uczelni wpisuje się w tradycję średniowiecznego uniwersytetu, na którym jedną z czterech wielkich nauk, obok teologii, prawa i filozofii, była właśnie medycyna. “Ten wydział medyczny jest ważny nie tylko dlatego, aby kształcić dobrych lekarzy i pielęgniarki, bo ich brakuje, ale na płaszczyźnie naukowej na uniwersytecie, którego podłożem jest katolickość, ten wydział ma także – co jest wyzwaniem – podejmować z inspiracji społecznej nauki Kościoła trudne zagadnienia na styku medycyny, biologii i innych nauk służących człowiekowi; aby podejmować te kontrowersje, które jeszcze za życia kard. Wyszyńskiego nie były tak mocno obecne jak dzisiaj i wymagają naukowej refleksji” – dodał Wielki Kanclerz UKSW.

Reklama



Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych podkreślił, że “dzięki wielkim wysiłkom władz uczelni oraz instytucji państwowych udało się doprowadzić do powstania tej wyjątkowej, wielospecjalistycznej jednostki, która łączy w sobie podstawy nauk humanistycznych, wielkiej nauki Kościoła z naukami medycznymi”.– Wszyscy ministrowie zdrowia, ktokolwiek ten urząd będzie piastował, będą dumni z tego, że taka jednostka kształci przyszłe pokolenia pracowników sektora ochrony zdrowia. My, lekarze, mamy piękny zawód, ale przede wszystkim pomagamy ludziom i ta pomoc powinna być zawsze opatrzona kompasem etycznym, w który wyposaża nas także nauka społeczna Kościoła. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy z tego wspólnego dobra korzystać – powiedział.

Przed poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego nastąpiło podpisanie m.in. przez kard. Kazimierza Nycza, ks. prof. Stanisława Dziekońskiego aktu erekcyjnego pod budowę budynku Collegium Medicum. Oni także wraz m.in. z autorem projektu budynku Grzegorzem Pacerem i min. Błażejem Spychalskim z Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawicielami władz samorządowych wmurowali kamień węgielny.

Reklama


Budynek Wydziału Medycznego UKSW powstaje na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego 1/3, na miejscu tzw. budynku nr 19, w którym mieścił się Instytut Ekologii i Bioetyki. Nowy budynek Collegium Medicum będzie mieścił sale dydaktyczne, specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy oraz pomieszczenia symulacji medycznych. Pierwsi studenci rozpoczną w nim zajęcia już w 2021 r.

Program studiów na kierunku pielęgniarskim oraz lekarskim został przygotowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia. Studenci zakończyli niedawno pierwszy rok nauki. Bazę kliniczną dla studiów Collegium Medicum stanowią instytuty naukowo-badawcze, w tym Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Matki i Dziecka. Są to także szpitale publiczne i instytucje, świadczące działalność komercyjną w zakresie świadczeń medycznych, m.in. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Szpital Specjalistyczny „INFLANCKA”, Szpital Bielański, Mazowiecki Szpital Wojewódzki i Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. Inwestycję Collegium Medicum UKSW realizuje firma Skanska S.A., która współpracowała już z uczelnią przy budowie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

Za projekt budynku odpowiada poznańska Pracownia Architektoniczna GPVT. Obiekt będzie charakteryzować się prostą i nowoczesną bryłą oraz przyciągającą uwagę elewacją w stonowanej gamie kolorystycznej. Dzięki temu harmonijnie wpisze się w krajobraz otoczenia. Zaprojektowana konstrukcja będzie przystosowana do ewentualnej nadbudowy budynku o kolejne kondygnacje. Budynek z uwagi na rozbudowaną instalację fotowoltaiczną wyróżni się także niskim zapotrzebowaniem na energię. W Collegium Medium wykonawca zainstaluje również zaawansowane systemy audiowizualne. Powierzchnia całkowita budowanego obiektu wyniesie 3816 mkw., a całkowita kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Planowany termin ukończenia inwestycji przypada na przełom III i IV kwartału 2021 r.

Reklama



2020-08-19 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UKSW otwiera stronę poświęconą swojemu Patronowi

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego uruchomił stronę poświęconą swojemu Patronowi, przygotowaną na Jego beatyfikację.

Strona poświęcona Prymasowi Tysiąclecia to ważny element obchodów na UKSW Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który został uchwalony przez Sejm RP na wniosek władz uczelni. O tym, jak UKSW realizuje przesłanie kard. Stefana Wyszyńskiego, mówi rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski w otwierającym platformę wywiadzie zatytułowanym „Od Prymasa możemy się uczyć roztropności”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: unikać eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

2024-04-20 13:00

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pietro Parolin

wikimedia/CC BY-SA 2.0

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Wszyscy pracują nad tym, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie eskalował – powiedział kard. Pietro Parolin przy okazji konferencji na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum. W kwestii aborcji Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: „Jesteśmy za wszystkimi instrumentami, które pozwalają nam potwierdzić prawo do życia”.

„Wydaje mi się, że jak dotąd sprawy, poszły całkiem dobrze, w tym sensie, że nie było tego, czego się obawiano i że obie strony starają się nie prowokować w taki sposób, aby poszerzyć konflikt” – zaznaczył kard. Parolin w kwestii napięć między Iranem a Izraelem w ostatnim czasie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję