Reklama

Zdrowie

Promocja alkoholu jest promocją śmierci

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkohol

GRAZIAKO

Promocją śmierci nazwał promocję i reklamę alkoholu bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP. Łomżyński biskup pomocniczy wygłosił 29 lipca homilię podczas IX Modlitwy o Trzeźwość Narodu. Miała ona miejsce w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym k. Krosna.

- Jednoczy nas pragnienie, żeby Polacy byli narodem wolnym, aby Polska była wolna. Nie jesteśmy obojętni na zagrożenia, które od pokoleń niszczą naszych bliźnich – zaznaczył na samym początku homilii bp Bronakowski. Wyraził sprzeciw wobec „manipulacji, która dokonuje się w mediach”. Stwierdził, że „buldożery medialnych oszczerstw pracują, aby zniszczyć fundament Ewangelii”. – Tworzy się w oczach ludzi obraz Kościoła, jako instytucji skorumpowanej i zdemoralizowanej, niepasującej do współczesnej rzeczywistości – zauważył. Uznał, że świadomie omija się tematy ważne dla życia społecznego, bo na problemach milionów Polaków zarabiają wpływowe grupy. – Ta prawda jest niewygodna i dla polityków, i dla dziennikarzy, i dla mediów żyjących z reklam i innych form promocji. Warto przypomnieć, że to nie hierarchia Kościoła, ale media dostają 400 milionów złotych rocznie na promocję alkoholu, a więc na promocję śmierci – powiedział. Kaznodzieja podał statystyki według których milion Polaków jest uzależnionych, 4 miliony pije ryzykownie i szkodliwie, a coraz więcej alkoholu pije młodzież, dziewczęta i kobiety. Zauważył, że coraz częściej alkoholizm dotyka ludzi majętnych z dużych miast, dlatego postawę promującą alkohol nazwał cynizmem. – Cztery miliony dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowych. Dlaczego nic nie robimy, aby tę sytuację zmienić? – pytał bp Bronakowski.

Reklama

Podał, że rocznie 10 tysięcy osób umiera z powodu alkoholu. – Od czasu II wojny światowej Polska straciła 600 tysięcy mieszkańców tylko z tego powodu – mówił. Łomżyński biskup pomocniczy podkreślił, że słusznie kara należy się osobom, które pod wpływem alkoholu zagroziły zdrowiu i życiu innych. Ale – zaznaczył – należy zapytać dlaczego żadna kara nie grozi reklamodawcom, którzy namawiają do picia zwłaszcza dzieci i młodzież, ani „prezydentowi, premierowi, parlamentarzystom i samorządowcom, którzy przyczyniali się do liberalizacji przepisów dotyczących handlu alkoholem i psuli ustawę do wychowania w trzeźwości”. Jego zdaniem głosowanie za kolejnymi punktami sprzedaży alkoholu wykazuje się okrucieństwem wobec niewinnych żon i dzieci, które cierpią z powodu nadużywania alkoholu. Te słowa zgromadzeni nagrodzili rzęsistymi oklaskami.

Bp Bronakowski stwierdził, że bez sensu są festyny, dożynki i imprezy z alkoholem, gdzie widzowie wypijają tyle, że nie pamiętają, po co przyszli i kto występował. – To marnotrawienie pieniędzy – uznał. Zaznaczył, że sprzedaż alkoholu, wbrew powszechnej opinii, wcale nie przynosi żadnych korzyści ekonomicznych, bo „koszty społeczne i ekonomiczne przewyższają kilkukrotnie dochody z podatków ze sprzedaży alkoholu”. Kłamstwem nazwał kaznodzieja medialne „kolorowe obrazki” ukazujące radosnych i szczęśliwych ludzi z piwem w ręku. – Są śmiertelnie niebezpieczne, nie bójmy się takich mocnych słów – podkreślił.

Bp Bronakowski zwrócił się w kazaniu z apelem do władz Polski o zakaz wszelkich form reklamy alkoholu oraz ograniczenie jego dostępności. – Prosimy, przestańcie udawać, że tego nie zrozumiecie i przestańcie wreszcie służyć wielkim obcym koncernom. Tak wiele zależy od waszych decyzji i od waszych sumień. Nie zajmujcie się tematami zastępczymi i bratobójczą walką. Rozwiązujcie prawdziwe problemy. Tu chodzi o pomyślność ojczyzny – mówił, za co ponownie otrzymał od zebranych brawa.

Reklama

- Historia nie zna rozwoju bez kołysek, a skoro rodzi się tak mało polskich dzieci, tym bardziej nie twórzcie warunków do ich rozpijania. Jutro może być już za późno – kontynuował. Kaznodzieja podkreślił rolę ojców w wychowaniu do trzeźwości – gdy potrafią bawić się bez alkoholu, a „rodziny potrafią świętować rodzinne uroczystości bez stawiania wódki”. Zaznaczył, że potrzeba również kapłanów abstynentów.

– Postawcie na wielkie ideały, na wielkie sprawy. My, chrześcijanie, nie zostaliśmy wybrani przez Pana dla błahostek – apelował do zebranych bp Bronakowski, cytując papieża Benedykta XVI.

Mszy św. w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym k. Krosna przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Wraz z nim koncelebrowali: abp Edward Nowak z Rzymu, bp Adam Szal z Przemyśla i bp Tadeusz Bronakowski, który wygłosił homilię oraz wielu kapłanów. IX Modlitwa o Trzeźwość Narodu połączona była z Pielgrzymką Rodziny Radia Maryja.

2013-07-30 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: we wrześniu Narodowy Kongres Trzeźwości

[ TEMATY ]

trzeźwość

Artur Stelmasiak

"Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu" - pod takim hasłem w dniach 21-23 września na UKSW w Warszawie odbędzie się Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego tematem będzie troska o trzeźwą rodzinę, promocja abstynencji wśród Polaków oraz postulat wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu. W Kongresie wezmą udział eksperci ds. uzależnień, parlamentarzyści, samorządowcy oraz duchowni i propagatorzy życia w abstynencji.

Narodowy Kongres Trzeźwości odbędzie się w dniach 21-23 września na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego hasłem będą słowa "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu". Tematem wiodącym wydarzenia ma być kondycja polskiej rodziny, która jest pierwszym i fundamentalnym wzorcem budowania trzeźwego społeczeństwa i narodu.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję