Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamięć o powstańcach wciąż żywa

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się 1 sierpnia w Biłgoraju.

Joanna Ferens

Złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy AK

Złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy AK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęły się one od mszy św. w intencji Ojczyzny, podczas której wszystkich zebranych powitał wikariusz ks. Krzysztof Zgnilec: – W sercu każdego Polaka dzisiejsza data ma szczególne miejsce, ponieważ pamiętamy, albo z własnego życia, albo z wiedzy historycznej, o tym wielkim, heroicznym dziele jakim było Powstanie Warszawskie. W czasie tej Mszy św. chcemy uczcić pamięć wszystkich bohaterów, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, a w sposób szczególny chcemy pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew właśnie 1 sierpnia 1944 roku – zaznaczał.

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii pw. WNMP w Gdeszynie, ks. Mariusz Rybiński: – Chcę się modlić z Wami w intencji naszej Ojczyzny, o pokój, jej rozwój i świetlaną przyszłość, wspominając tych, którzy są naszymi korzeniami. Pamiętamy o bohaterach, tych którzy walczyli o wolną Polskę i polegli z bronią w ręku, a dziś spoglądają na nas z nieba i dają duchową siłę wypraszając łaski przed Bożym Tronem – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historię sprzed 76 lat w okolicznościowym wystąpieniu przybliżył prezes ŚZŻAK rejon Biłgoraj, Tomasz Książek: – Dziś przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to zryw wojenny przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowany przez Armię Krajową w ramach akcji ‘Burza’. Działania militarne połączone były z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Akcja ‘Burza’, była największa operacja militarną Armii Krajowej. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, biłgorajanie nie zapomnieli o zrywie przodków z 1 sierpnia 1944 roku, określanym jako Powstanie Warszawskie. Na etosie tych żołnierzy, na etosie Polskiego Państwa Podziemnego, wyrastają korzenie obecnej wolnej demokratycznej Polski. Dziś wszyscy tu obecni jesteśmy organizatorami Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji ‘Burza’. Z potrzeby serca obecni jesteśmy w kościele i przy pomniku żołnierzy AK Obwodu Biłgoraj, by podziękować Powstańcom Warszawy i ludności cywilnej za bohaterską walkę z niemieckim okupantem, za ofiarę życia złożoną na ołtarzu Ojczyzny – podkreślał.

Reklama

O pamięci i szacunku dla bohaterów mówił w rozmowie starosta biłgorajski Andrzej Szarlip: – Pamięcią płacimy za wolną Polskę. Obecnością na uroczystościach, zapaleniem znicza na grobie żołnierskim, ciężką pracą na rzecz Ojczyzny, sumiennością i prawością w życiu codziennym, spłacamy dług, jaki wobec naszych przodków mamy zaciągnięty. Dzięki ich niezłomności, odwadze, wierze i nadziei na wolność żyjemy w państwie, o którym stanowimy samy. Mamy historię z której jesteśmy dumni do niej się odwołujmy i z optymizmem patrzmy w przyszłość – tłumaczył starosta.

– Jestem tutaj z nakazu serca i wdzięczności dla żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim i lokalnych powstaniach w ramach akcji ‘Burza’. Jako Polacy musimy pamiętać, musimy się gromadzić i chylić czoło przed tymi, którzy poświęcili rodziny, zdrowie i życie, by w nierównej walce upominać się o honor, sprawiedliwość i wolność. Cześć Bohaterom, niech pamięć o nich trwa wiecznie – powiedziała Krystyna Wasyluk.

– Słuchałem przez całe dzieciństwo opowieści dwóch moich dziadków, którzy przypominali mi historię i polskie drogi do wolności. Teraz przekazywanie tej historii spoczywa na mnie i na moim pokoleniu. Dziś żyjemy w wolnym kraju. Powstańcy każdego dnia walczyli i ginęli, bo marzyli o wolnej Polsce. Mamy za co być im wdzięczni – dodał Łukasz Rosołowski.

Uczestniczę w dzisiejszych uroczystościach z patriotycznego obowiązku oraz powinności wobec młodego pokolenia. Mundur żołnierza Wojska Polskiego, z racji emerytury zamieniłem na mundur harcerski. Młode pokolenie oczekuje przykładów, które ich pociągną. Nie można tylko nakazać, ale trzeba pokazać, że udział w uroczystościach patriotycznych to rzecz priorytetowa. Ja swym przykładem chcę zachęcać młodzież do pielęgnowania cnót i powinności jakie zostawili nam żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego – przyznał harcmistrz Mirosław Woźniak.

Po mszy św. w godzinie ‘W’ zawyły syreny oraz złożono kwiaty przy pomniku żołnierzy Obwodu Biłgorajskiego Armii Krajowej znajdującym się w Parku Solidarności.

2020-08-09 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję