Reklama

Szlachetne pasje Agnieszki i Michała

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzajemna miłość, dzieci i ich dobre wychowanie są rzeczywistością w każdej rodzinie, jeżeli u ich podstaw jest wiara w Boga, uczciwość i zachowanie ludzkiej godności. Młode małżeństwa mogą znajdować też wspólne pasje, które wzbogacają i utrwalają ich związek. Wydaje się, że taką drogą życia podążają Agnieszka i Michał, małżonkowie z siedmioletnim stażem.

Natchniona inicjatywa nauczycielki w-f

Kółko Misyjne przy Zespole Szkół w Juszczynie w swej kilkuletniej działalności ma już wiele szlachetnych dokonań. Jego założycielką i opiekunką jest nauczycielka wychowania fizycznego Agnieszka Stasik. Młoda pani pedagog oprócz rozwijania sprawności fizycznych i zamiłowania dzieci i młodzieży do uprawiania sportu stara się również czynić coś, co pobudza sumienia, wrażliwość religijną i społeczną uczniów. Dobre wychowanie wyniesione z domu rodzinnego, aktywny udział w ruchu oazowym w okresie nauki szkolnej, a także czynny udział w różnych katolickich ruchach młodzieżowych w okresie studiów na AWF w Katowicach oraz po ich ukończeniu sprzyjały ukształtowaniu się jej religijnej formacji i przygotowywały do podjęcia misji wśród młodzieży szkolnej. W tej pracy, która ukierunkowana jest na angażowanie uczniów do wspomagania misji katolickich na różnych kontynentach i budzenia humanitarnej wrażliwości, znalazła w Juszczynie wielu sprzymierzeńców. Żywe zainteresowanie i wsparcie dla jej inicjatyw wykazuje dyrektor Zespołu Szkół w Juszczynie Maria Kardaś oraz grono nauczycielskie. Pomocą duchową i kapłańską posługą dla Kółka Misyjnego służyli i służą proboszczowie parafii w Juszczynie: ks. Franciszek Truty i jego następca ks. Władysław Rusnak. Na co dzień jednak stałą podporą Agnieszki w prowadzeniu Kółka Misyjnego jest jej mąż Michał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cenna pomoc męża

Michał, podobnie jak Agnieszka, pochodzi z wielodzietnej katolickiej rodziny. Od młodych lat był ministrantem, a następnie animatorem Grup Misyjnych. Aktywnie uczestniczył też w grupach działających na terenie parafii. Po ukończeniu studiów na Politechnice Śląskiej powrócił do rodzinnego Juszczyna i podjął pracę w charakterze analityka finansowego, najpierw w Górnośląskiej Fundacji Restrukturyzacyjnej, a następnie w Samorządowym Centrum Przedsiębiorczości w Suchej Beskidzkiej.
Po ślubie małżonkowie zamieszkali w domu rodzinnym Agnieszki w Białce, skąd dojeżdżają do swych miejsc pracy. Michał od początku współdziała z żoną w podejmowanych przez nią inicjatywach w Uczniowskim Kółku Misyjnym. Tak jak Agnieszka, miał spory zasób wiedzy religijnej i doświadczeń w formacyjnej pracy z młodzieżą. Z misjami katolickimi zetknął się już wcześniej - jego wujek Władysław, sercanin, przez 30 lat przebywał na misjach w Kongu. W czasie wizyt w ojczystym kraju miał okazję zapoznać bratanka z potrzebą i charakterem pracy misyjnej. Przekazał mu też napisane przez siebie wspomnienia. Małżeński duet daje piękny przykład włączania szkolnej młodzieży do poznania celowości i wspierania misji katolickich na innych kontynentach.

Reklama

Cel - pomagać

Rekrutacja uczniów do Szkolnego Kółka Misyjnego nie stanowiła większego problemu. W każdym roku szkolnym do Kółka zgłasza się ok. 40-50 uczniów.
- Głównym źródłem wiadomości na temat misji jest dla naszej młodzieży udział w Kongresach Misyjnych - opowiada Agnieszka. - Od powstania naszej grupy misyjnej w 2003 r. uczestniczyliśmy we wszystkich Kongresach Misyjnych organizowanych przez Papieskie Dzieło Misyjne przy archidiecezji krakowskiej. Oprócz interesujących spotkań z misjonarzami, uczestnictwa w nabożeństwach i spotkaniach z podobnymi grupami z innych parafii, nasi uczniowie mają też swój udział w prowadzeniu imprez towarzyszących Kongresowi, m.in. stoisk z loterią fantową. Ubogacające dla członków naszej grupy było w 2007 r. spotkanie z misjonarką Dorotą Kozieł - rodowitą juszczynianką, która przebywa na misjach w Peru. Na tym spotkaniu, oprócz rozmów o potrzebie pracy misyjnej w krajach dotkniętych nędzą oraz niedostatkami kultury i oświaty, odmówiono Różaniec - każdą cząstkę odmawiano w innym języku. Spotkanie zapoczątkowało też stałe kontakty naszej grupy misyjnej z rodaczką na misjach w Ameryce Południowej. Polega ona na wspieraniu duchowym i materialnym kilkorga dzieci w Peru przez naszych uczniów. W tym celu organizujemy różne formy gromadzenia środków pieniężnych, m.in. poprzez sprzedaż zniczy w okolicach Wszystkich Świętych, kartek świątecznych i kalendarzy w czasie Adwentu i Świąt Wielkanocnych oraz kolędowanie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na przełomie 2008/2009 r. kolędnicy z Kółka Misyjnego uzbierali 3628 zł. Zbierane przez uczniów datki na cele misyjne kierowane są także do innych egzotycznych krajów, m.in. do Papui-Nowej Gwinei - opowiada opiekunka Koła. W 2008 r. Agnieszka włączyła też gimnazjalistów do akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Zebraną kwotę pieniężną przekazano na pomoc dla dzieci z domów dziecka. Praca Agnieszki i Michała z uczniowską grupą misyjną jest popularyzowana zarówno na terenie szkoły, jak i przez duszpasterstwo parafialne. Zyskuje też uznanie Papieskiego Dzieła Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej, co znajduje wyraz w listach i dyplomach pod adresem opiekunki.

Reklama

Inne pasje

Agnieszka i Michał mają dwójkę dzieci. Pawełek ma sześć lat, a Joasia jest o dwa lata młodsza. Dzieci z rodzicami udzielają się w juszczyńskim zespole regionalnym „Zbyrcok”. Ten zespół, prowadzony przez Romana Guzika i reprezentujący folklor górali beskidzkich, zdobył dużą popularność w Małopolsce, występując z sukcesami na różnych imprezach i konkursach. W tym roku z powodzeniem występował w imprezie „Druzbacka 2010” - XXVIII Małopolskim Konkursie Muzyki i Instrumentalistów Ludowych. W grupie śpiewaków męskich udało się zająć pierwsze miejsce. - Nieco niżej, bo na drugim miejscu sklasyfikowano nasze śpiewaczki, wśród których występowała Agnieszka - mówi Michał.
Michał ma także wiele udanych występów aktorskich. Już w okresie nauki szkolnej grał i śpiewał podczas imprez szkolnych. Te zdolności wykorzystuje nadal. Jest bowiem zapraszany do udziału w inscenizacjach organizowanych przy Zespole Szkół w Juszczynie i tamtejszej parafii. Wcielał się m.in. w role Jana Kazimierza, Tadeusza Kościuszki, gospodarza (w „Weselu”). W tym roku zagrał Jezusa Chrystusa w wystawianym na parafialnej scenie w Makowie Podhalańskim Misterium Męki Pańskiej. Ten jego występ został przyjęty z wielkim aplauzem i zyskał pochlebne opinie prasy lokalnej.

Patron zobowiązuje

Agnieszka, przed laty świetna tenisistka stołowa, jest miłośniczką turystyki. Fakt, że Gimnazjum w Juszczynie nosi imię Jana Pawła II, zobowiązuje do organizowania z młodzieżą szkolną wycieczek i rajdów turystycznych śladami kard. Karola Wojtyły. Co roku pod opieką Agnieszki i jej koleżanek z grona pedagogicznego gimnazjaliści z Juszczyna wędrują górskimi szlakami, po których wędrował polski Papież (m.in.: na Halę Krupową, Leskowiec, Rajd Babiogórski, Rajd na Koskową Górę). - Takie wędrówki turystyczne oprócz wyrabiania pewnych cech charakteru czy rozwijania zamiłowania do piękna przyrody mają też wątki religijne - ocenia Agnieszka. - Wyraża się to przez uczestnictwo w Eucharystii i nabożeństwach. Łączy się także ze wspomnieniami o naszym Wielkim Papieżu.
Agnieszka jest również jedną z opiekunek juszczyńskich gimnazjalistów uczestniczących w zjazdach szkół, które przyjęły patronat Jana Pawła II. Są to przeważnie wyjazdy do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Częstochowy. - Nasi uczniowie z entuzjazmem biorą udział w tych spotkaniach, gdyż dają one sposobność do wielu przyjacielskich kontaktów z rówieśnikami z różnych stron kraju - mówi Agnieszka.
Szkoła w Juszczynie swoje cele wychowawcze określa słowami: „Nasza szkoła pomaga wszystkim uczniom rozwijać ich talent i osobowość na gruncie: miłości do Boga, miłości do Ojczyzny, szacunku dla drugiego człowieka”. Wydaje się, że działania podejmowane przez Agnieszkę i Michała Stasików wpisują się w realizację misji szkoły w Juszczynie.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

[ TEMATY ]

św. Józef Moscati

Archiwum

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

Św. Józef Moscati. Kadr z filmu

W odległym 1927 roku był to Wtorek Wielkiego Tygodnia. 12 kwietnia w wieku 47 lat, zmarł Giuseppe Moscati, lekarz ubogich… W Kościele katolickim wspomnienie świętego przypada 27 kwietnia.

Święty doktor

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję