Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przypomnieć dziedzictwo

‘Open Call’ to tytuł międzynarodowego projektu pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, realizowanego w porozumieniu Polski, Niemiec i Ukrainy. W jego realizację zaangażowane są trzy polskie placówki, a wśród nich znalazła się Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju

Spotkania warsztatowe w ramach projektu

Spotkania warsztatowe w ramach projektu

O szczegółach projektu informuje jego koordynatorka, nauczyciel języków obcych w biłgorajskiej ‘Piątce’, Ewa Stasiewicz: – Chodzi nam głównie o upamiętnienie miejsc i wydarzeń, które dla ludzi żyjących na okupowanych terenach odegrały ważną rolę, były miejscami istotnymi, towarzyszyły życiu codziennemu, a rzeczywistość wojenna je zmieniła bądź zburzyła. Chcemy te miejsca przypomnieć, zbadać ich historię, sfotografować, udokumentować i zachować w przekazie historycznym – zaznaczała.

Pod zbadanie wybraliśmy kilka miejsc charakterystycznych dla Biłgoraja i regionu - zaznacza Alina Typko, nauczyciel historii w ‘Piątce’: – Będzie to m. in. miejsce dawnego cmentarza żydowskiego, gdzie gromadzeni byli żydowscy mieszkańcy przed wywózką do obozów koncentracyjnych, miejsce po dawnej synagodze czy wieś Sochy. Miejscowość ta została w tragiczny sposób potraktowana przez Niemców. Została spacyfikowana, ginęły tam dzieci, osoby w sile wieku oraz osoby starsze. Masakrę przeżyli nieliczni. To właśnie oni po wojnie odbudowywali wieś i przywracali w niej życie. Pragniemy, aby te wydarzenia i miejsca przetrwały w świadomości nie tylko nas mieszkańców, ale i całej Polski – tłumaczyła.

Reklama

W Biłgoraju znajdują się miejsca, które koniecznie należy ocalić od zapomnienia – tłumaczyła dyrektor szkoły, Teresa Bogdanowicz – Bordzań: – ‘Open Call’, to projekt niemiecko - polsko - ukraiński finansowany jest ze środków programu ‘Partnerstwo Wschodnie’ Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Instytut Goethego wraz z Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego wykorzystują rocznicę upamiętnienia zakończenia II wojny światowej, by spotkać w jednym miejscu historyków, artystów, uczniów i nauczycieli z Niemiec, Polski i Ukrainy. Domy na terenach przygranicznych między Niemcami a Polską, a także między Ukrainą a Polską opowiadają liczne historie losów rodzin. Często znajdują się tam wioski, które musiały zostać całkowicie opuszczone, a następnie zaludniano je na nowo. W rezultacie mieszkania były schronieniem dla wielu różnych rodzin stanowiących mniejszości etniczne. Projekt sprawi, że ‘ściany przemówią’. W każdym kraju zostaną utworzone zespoły uczniów. Pod opieką nauczycieli, historyków i tandemu artystów uwidocznią miejsca dotychczas ‘niewidzialne’ w ich kraju. Dzięki wsparciu młodzieży osiągnięcia wyprawy badawczej historyków i dokumentacja artystyczna wraz z komentarzami do zdjęć – wyjaśniała.

– Myślę, że Instytut Goethego nie miał na myśli tego, jak widzimy projekt ze strony niemieckiej, ale chodzi tu o komunikację między trzema krajami: Ukrainą, Polską i Niemcami. Projekt ma na celu umożliwienie uczniom i uczennicom udziału w projekcie artystycznym, aby mogły bliżej poznać budynki w miejscu, gdzie dorastały. Z jednej strony są to wspomnienia, to, co w danym miejscu się wydarzyło, jakie tam są budynki, jaka wiąże się z nimi historia. Wydarzenia, właśnie w Niemczech, Polsce i na Ukrainie podczas II wojny światowej i po wojnie są decydujące dla naszej historii. I z tej strony mogę powiedzieć, że inicjując ten projekt artystyczny motywujemy młodzież do fotografowania historii, tworzenia obrazów tematycznych - podkreślał Jakob Ganslmeier, fotograf, zajmujący się długotrwałymi projektami dokumentalnymi o współczesnej tematyce w Niemczech.

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży działających pod kierunkiem osób dorosłych. W projekt zaangażowały się trzy uczennice biłgorajskiej ‘Piątki’: Olivia Dudzic, Agnieszka Popko i Maja Zastawny, które zgodnie twierdzą, jak ważny jest dla nich udział w tym wydarzeniu: – Chcemy udokumentować te wszystkie miejsca i wydarzenia, ale także wpisać się w działania, które pokażą okropieństwa wojny i będą apelem o pokój – tłumaczyły. Dziewczynki wykonują rysunki, przygotowują prezentacje, opisy, robią zdjęcia i uczestniczą w spotkaniach on-line odbywających się w języku angielskim i niemieckim. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa w Kijowie, którą zaplanowano na początek 2021 roku.

2020-08-02 06:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


CZYTAJ DALEJ

Oficjalna piosenka Euro 2020

2021-06-11 11:05

[ TEMATY ]

Euro 2020

Youtube.com

Jak każdy turniej, również UEFA Euro 2020 ma oficjalną piosenkę. Utwór "We Are The People" stworzyli Bono i The Edge z U2 oraz DJ Martin Garrix.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Belgia - Rosja 3:0

2021-06-12 23:04

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Belgia, mimo sporych kłopotów kadrowych, jest uznawana za jednego z faworytów mistrzostw Europy. W sobotni wieczór w Sankt Petersburgu w pełni potwierdziła te przewidywania.

Grupa B: Belgia - Rosja 3:0 (2:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję