Reklama

Świat

Indie: wolontariusze katoliccy dbają o godny pogrzeb ofiar pandemii

Jednym z ważnych "dzieł miłosierdzia", pełnionych przez wolontariuszy katolickich w Indiach, jest troska o godne i honorowe grzebanie ofiar pandemii koronawirusa, która w tym azjatyckim kraju szerzy się w zastraszająco szybkim tempie. W wielu diecezjach w całym państwie powstały grupy ochotników katolickich, którzy we współpracy z ludźmi innych religii zajmują się grzebaniem zmarłych z powodu wirua Covid-19.

[ TEMATY ]

koronawirus

źródło: wPolityce.pl

Jako pierwsza działania takie podjęła diecezja Idukki w południowoindyjskim stanie Kerala. 20 lipca około 30 kapłanów i 40 młodych świeckich wspólnie przygotowało godny pogrzeb ofiarom zarazy. Oznajmił o tym w rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides ks. Mathew Navarakkattu, dyrektor diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

Zaznaczył, że "grzebanie zmarłych wskutek koronawirusa stało się poważnym problemem społecznym". Wyjaśnił, że piętno [choroby] i strach powstrzymują ludzi od chowania tych ludzi. Niektórzy nie wiedzą, co mają robić i do kogo się zwracać w tej sytuacji. "I grupa wolontariuszy z naszej diecezji pomoże pochować zmarłych wszystkich religii i będzie współpracować także z miejscowym rządem przy rozdzielaniu żywności, lekarstw i świadczeniu innych usług w ośrodkach kwarantanny na tym terenie" – powiedział kapłan.

Reklama

Poinformował następnie, że 48 ochotników przeszło już odpowiedni kurs formacyjny, przeprowadzony przez miejscowe wydziały sanitarne i będą obecnie stosować się do wytycznych stanowego wydziału zdrowia. "Chcemy okazać bliskość, solidarność i miłość bliźniego także w tragicznej chwili śmierci" – oświadczył ks. Navarakkattu. Jednocześnie zaznaczył, że dotychczas diecezja straciła tylko jednego wiernego, którego pogrzebano w obecności kapłanów i najbliższych.

W tymże stanie Kerala organizacja katolicka "Sahrudaya Samaritans", zajmująca się dziełami miłosierdzia i solidarności w syromalabarskiej archidiecezji Ernakulam-Angamaly, powołała specjalny zespół, aby pomagać chować ofiary Covid-19. Jego członkowie uczestniczyli już w kilku tego rodzaju przypadkach. Dyrektor organizacji ks. Joseph Koluthuvallil poprosił 300 parafii z dystryktów Thrissur, Ernakulam, Kottayam i Alappuzha, w których ten katolicki Kościół wschodni pełni swój apostolat, o wolontariuszy, którzy włączyliby się w tę szczególną służbę. Na apel ten odpowiedziało ponad 2 tys. chętnych wszystkich religii, w większości młodych.

W inicjatywę tę włączyła się także archidiecezja Faridabad, obejmująca zasięgiem 5 stanów na północy kraju. Powstała tam grupa, złożona z 12 księży, 10 sióstr i około 25 świeckich, w celu udzielania sakramentów oraz pomagania i organizowania pogrzebów ofiar koronawirusa. "Prawie 250 osób z 30 parafii zgłosiło się na ochotnika, chociaż potrzeba było jedynie czterech członków każdej parafii" – powiedział agencji Fides ks. Julius Job, koordynator zespołu. Podkreślił, że archidiecezja chce zapewnić godny pochówek chrześcijański każdemu, kto umrze na jej terenie z powodu Covid-19. Według kapłana "grupa nie tylko będzie pomagała przy pogrzebie, ale także zapewni chorym na tego wirusa zaspokojenie ich potrzeb duchowych". Zaznaczył, że "Kościół jest przy swoim ludzie w chwili wielkiego cierpienia i nasi wierni nie powinni być pozbawieni sakramentów”.

Reklama

Również stojący na czele tej archidiecezji abp Kuriakose Bharanikulangara wezwał swych księży do stanięcia obok bliźnich i do pomagania w chowaniu parafian. Zaznaczył przy tym, że chociaż zasadniczo idea ta skierowana jest do jego diecezjan, to "jesteśmy gotowi objąć naszą posługą osoby innych wyznań".

Pandemia pokazała, że w Indiach wielokrotnie dochodziło do dyskryminacji i "stygmatyzacji" chorych na Covid-19, gdyż rodzice, krewni i inne osoby z kręgu zarażonych boją się zakażenia wirusem. "Brakuje wiedzy i empatii wśród tych, którzy zajmują się chorymi i ofiarami koronawirusa" – powiedział Fidesowi ks. Ajaya Kumar Singh, działacz i wychowawca w zakresie praw człowieka w stanie Orisa. Jako przykład przytoczył przypadek lekarza z dystryktu Kandhamal w tym stanie, zmarłego z powodu Covid-19, któremu mieszkańcy jego wioski odmówili pochówku na miejscowym cmentarzu i zażądali pogrzebania go gdzie indziej. Podobne przypadki wydarzyły się też w stanach: Tamil Nadu na południu kraju i Meghalaya w Indiach Północno-Wschodnich.

"Zachowując odpowiednie środki ostrożności medyczne i inne należy zapewnić tym, którzy umierają z powodu Covid-19, należny szacunek i godny pochówek w czasie tej pandemii" – powiedział kapłan. Przypomniał, że biskupi katoliccy Indii wezwali duchowieństwo i wolontariuszy do stosowania się do przepisów rządowych w sprawie grzebania ofiar.

Według stanu na 31 lipca w kraju tym stwierdzono ponad 1,6 miliona pozytywnych przypadków wirusa i 35 tys. zgonów z tego powodu.

2020-08-01 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Zdrowia: nowe powiaty w czerwonych i żółtych strefach

2020-09-24 15:10

[ TEMATY ]

koronawirus

lista powiatów

Karol Porwich/Niedziela

Podano komunikat o powiatach w strefach: czerwonej i żółtej.

W strefie czerwonej dwa powiaty: głubczycki i kartuski.

W strefie żółtej 19 powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. (PAP)

Autorka: Klaudia Torchała tor/ mhr/
CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie w czasach niepewności

2020-09-24 23:14

archiwum organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady d/s Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę, na Jasną Górę.

„Pielgrzymki Przedsiębiorców” od hasłem „Pod Twoją obronę! Zawierzam Tobie moja firmę”, odbędzie się w niedzielę 4 października. Organizatorzy: Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res” napisali: „Zaproszenie kierujemy do wszystkich, którzy prowadzą swoje firmy, bez względu na ich wielkość czy branżę. Zapraszamy także freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów…” Odnosząc się do aktualnej sytuacji, stwierdzają: „Każdemu z nas towarzyszy niepewność jutra i borykamy się z podobnymi problemami. Dodatkowo nasze społeczeństwo mierzy się z nową sytuacją i skutkami zamrożenia gospodarki. Osoby przedsiębiorcze, pracodawcy, ludzie z inicjatywą, odpowiadają nie tylko za własne rodziny, ale często też za pracowników i ich rodziny. Mimo trudnych czasów, w których przyszło im prowadzić swoją działalność, chcą mieć nadzieję i być silni. Wychodząc naprzeciw tym pragnieniom 4 października 2020 r. mogą zawierzyć swoje firmy Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W spotkaniu, jako goście specjalni, wystąpią : Ks. Wojciech Węgrzyniak i dziennikarz ekonomiczny Jacek Krzemiński. Organizatorzy apelują: „Przedsiębiorcy, bądźmy razem! Jasna Góra to miejsce, gdzie od wieków dzieją się cuda! Zanieśmy tam Bogu wszystkie nasze radości, sukcesy i problemy.”

Więcej szczegółów, w tym rejestracja i szczegółowy program pielgrzymki, na: www.pielgrzymkaprzedsiebiorcow.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję