Reklama

Szkoła z wartościami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zczym najczęściej kojarzą nam się szkoły katolickie? Według stereotypów panujących w społeczeństwie katolicka szkoła to miejsce, gdzie uczniowie noszą mundurki, nie mają prawa głosu, gdzie panuje surowa dyscyplina i strach przed nauczycielami… Co sprawia, że Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II przeczy takim obiegowym opiniom?

Historia szkoły

KLO im. Papieża Jana Pawła II powstało w 1999 r. z inicjatywy prywatnej spółki „Credo”, której właścicielami byli Barbara i Bogdan Serafin oraz Mirosław Tujak. Wówczas dyrektorem placówki został ks. Jan Maksim. Na starcie swojego działania społeczność uczniowska wraz z nauczycielami udała się do Papieża Jana Pawła II, aby prosić o wsparcie modlitewne dla rozwijającej się nowej szkoły. Podczas audiencji Ojciec Święty udzielił błogosławieństwa, zaś szkoła przyjęła Jego osobę za swojego patrona. „Szkoła katolicka jest wspólnym dziełem, które nie może być realizowane bez udziału wszystkich zainteresowanych - uczniów, rodziców, nauczycieli, przełożonych i duszpasterzy” - mówił w swoich naukach Jan Paweł II. „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” - słowa Papieża Polaka stały się niejako mottem naszego Liceum, gdyż każdego dnia od wielu lat towarzyszą nam nie tylko podczas uroczystości i imprez szkolnych, lecz także w zwyczajne dni pracy, chociażby 16. dnia każdego miesiąca, na pamiątkę wyboru Karola Wojtyły na Papieża, kiedy to szczególnie kierujemy nasze myśli ku Ojcu Świętemu i Jego nauce, wyrażając to nie tylko we wspomnieniach o naukach i wartościach, jakie nam zostawił, lecz także w odświętnym stroju uczniów i nauczycieli.
W 2004 r. KLO stało się szkołą publiczną, nad którą patronat przejęła parafia pw. św. Marii Magdaleny. Tym samym Liceum stało się jedyną katolicką szkołą ponagimnazjalną w diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecnie

Od 2008 r. funkcję dyrektora KLO pełni ks. Witold Batycki, jednocześnie dziekan parafii św. Marii Magdaleny, zaś jego zastępcą jest Jan Lisiecki. Obecnie w sześciu oddziałach uczy się 150 uczniów, nad którymi czuwa 23 nauczycieli. Nauczanie odbywa się na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym, o profilach humanistycznym i przyrodniczym.

Reklama

Czym możemy się pochwalić?

Nasza szkoła bierze udział w wielu akcjach organizowanych przez różne placówki. Zbieraliśmy dary podczas akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” oraz dla Polskiego Czerwonego Krzyża czy Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach. Przez kiermasz ciast i świątecznych kartek staraliśmy się zebrać jak najwięcej funduszy dla Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia w akcji „Twój dar serca dla Hospicjum”. Skrupulatnie zbieraliśmy grosiki podczas akcji „Góra Grosza”, a także czynnie włączamy się w konkursy organizowane przez inne biłgorajskie szkoły m.in. konkursy recytatorskie, ortograficzne, pięknego czytania itd. Młodzież współpracuje również z Fundacją Pomocy Dzieciom „Krzyk”, wspierając dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych w Biłgoraju, a także włącza się w tworzenie gazetki parafialnej „Posłaniec św. Marii Magdaleny” i gazetki szkolnej „ToTu”. Młodzież KLO jest spontaniczna, aktywna i kreatywna. Uczniowie prowadzą sklepik, działają w Szkolnym Kole Caritas, dbają o wystrój szkoły, adekwatnie do święta czy uroczystości.
Warto przypomnieć, że wraz z parafią św. Marii Magdaleny jako pierwsi wyszliśmy z inicjatywą stworzenia Biłgorajskiego Forum Młodych, którego organizacją zajął się ks. Piotr Spyra wraz z młodzieżą. Forum zostało już zrealizowane dwukrotnie, gromadząc mnóstwo młodych ludzi, którzy chcą podążać za Chrystusem, poszukują prawdziwych fundamentów swojego życia.
Na szczególną uwagę zasługuje również realizowany przez nas projekt „Uczenie się przez całe życie - Comenius”, w ramach którego odbywają się podróże do krajów Europy m.in. Portugalii, Włoch, Francji, Niemiec. Dzięki temu nasi uczniowie mają szansę nie tylko podszlifować język angielski, lecz także poznać kulturę innych krajów, zawrzeć wspaniałe znajomości, zwiedzić piękne miejsca i poznać znanych i sławnych ludzi.
Uczniowie KLO co roku uczestniczą w zjazdach i spotkaniach na Jasnej Górze m.in. w Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich czy Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II. Na początku roku szkolnego organizowane są również rekolekcje integracyjno-ewangelizacyjne dla uczniów klas pierwszych, aby nie tylko pomóc im odnaleźć się w nowym środowisku, lecz także dać szansę na „wejście” w atmosferę szkoły, wczucie się w jej wartości i przekazanie najważniejszych zasad panujących w społeczności szkolnej. W tym roku, podczas rekolekcji, które odbyły się w Werchracie k. Narola, odwiedził uczniów Pasterz naszej diecezji bp Wacław Depo, który podążając wiernie za nauką Jana Pawła II, gratulował uczniom wyboru szkoły, słowami: „Miejcie odwagę wybrać szkołę, która ma katolickie korzenie!”.
W ostatnim czasie również udało nam się pozyskać dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na rozbudowę i modernizację szkoły. „Przede wszystkim powstanie część reprezentacyjna szkoły, której obecnie brakuje. Zmodernizowane zostanie główne wejście do budynku oraz powstanie duży, przestronny, jasny hol, w którym uczniowie podczas przerw będą się gromadzić, gdzie odbywać się będą akademie, apele i spotkania wspólnoty uczniowskiej. Powstaną także udogodnienia architektoniczne dla osób niepełnosprawnych, m.in. winda i podjazdy. Budynek szkoły zostanie rozbudowany w kierunku ul. Krzeszowskiej, co pozwoli na wykonanie 6 dodatkowych sal lekcyjnych” - informuje ks. Witold Batycki, dyrektor KLO. Dzięki tej dotacji nasza szkoła ma szansę stać się jedną z najlepiej wyposażonych placówek oświatowych w województwie lubelskim.

Reklama

Samorząd

Największą aktywnością odznacza się samorząd uczniowski, który jest inicjatorem wszelkich działań aktywizujących uczniów. Przewodniczącym samorządu jest obecnie Konrad Smolak, funkcję zastępcy pełni Bożena Michalec, sekretarzem jest Piotr Oleszczak, zaś skarbnikiem Iwona Kotwis. Samorząd działa na wielu polach; organizuje różne akcje, lecz także przygotowuje akademie okolicznościowe i reprezentuje szkołę podczas uroczystości, bierze także udział w Sesjach Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego.

Reklama

Co mówią uczniowie?

Dlaczego KLO im. Papieża Jana Pawła II jest szkołą z wartościami, szkołą, która ma wiele do zaoferowania? Chyba najlepszą wizytówką szkoły są opinie wystawiane jej przez samych uczniów. „Według mnie warto wybrać szkołę katolicką, gdzie nie ma podziału na uczniów lepszych i gorszych. Jest to szkoła zbudowana na fundamencie prawdy, która rozwija umysł młodego człowieka i prowadzi go do głębszego poznania świata, dzięki ogromnej wiedzy pedagogów i wychowawców” - mówi Karolina Kupiec z kl. Ia. Z kolei dla Bożeny Michalec z kl. IIa najważniejsze w szkole katolickiej jest to, że „sercem działalności wychowawczej w KLO jest Jezus Chrystus, stanowiący wzór, według którego chrześcijanin powinien kształtować swe życie. A mówiąc o zaletach naszej szkoły nie sposób nie wspomnieć o doskonałym poziomie kształcenia, jaki ona oferuje”. Tegoroczna maturzystka, Karolina Surma z kl. IIIa zapewnia: „Mimo iż do matury zostało już niewiele czasu, a stres jest coraz większy, to czuję, że ta szkoła i to, co mi przekazano przez ostatnie trzy lata, zapewni mi doskonały start w dorosłe życie. Otrzymałam to, czego każdy młody człowiek oczekuje - wiedzę, poczucie bezpieczeństwa, grono przyjaciół i wiele wspaniałych wspomnień, które zabiorę ze sobą na studia i w dorosłość”.

Podsumowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II to szkoła wyjątkowa. Kształci i wychowuje uczniów w oparciu o zasadę chrześcijaństwa i prawdziwych wartości, niezbędnych do tego, aby stać się nie tylko prawdziwym chrześcijaninem czy wykształconym profesorem, ale przede wszystkim dobrym i porządnym człowiekiem. KLO to przede wszystkim jednak szkoła z wartościami, która podąża wiernie za słowami swojego wielkiego patrona Jana Pawła II: „Miejcie odwagę żyć dla miłości! Nie bój się - wypłyń na głębię”.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny. Lekarze orzekli, że jest zdrowa. Następnie niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znaleziono w oknie życia w Borowej Wsi.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję