Reklama

Kościół

Wyruszyła Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„To nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą - to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń” – mówił podczas Mszy św. o godz. 7.00 w ełckiej katedrze bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Godzinę później pątnicy wyruszyli pieszo na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pielgrzymka.elk.pl

Pielgrzymka inna od innych. Nie 400 jak zazwyczaj bywało, ale 13 osób, 28 lipca 2020 r. wyruszyło z Ełku na pątniczy szlak. W tym roku, ze względu na obostrzenia, trudne do spełnienia wymogi sanitarne podane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz bezpieczeństwo pątników i gospodarzy, w drogę ruszyli jedynie księża przewodnicy poszczególnych grup. „Bardzo często w ostatnich miesiącach się słyszy, że „miało być a nie ma”, „miało się zdarzyć a się nie zdarzyło”. Na szczęście, nie można tego powiedzieć o kolejnej, bo już XXVIII Ełckiej Pieszej Pielgrzymce, która jak miała być, tak jest. Cieszymy się, że księża zdecydowali się pójść do stóp Matki Bożej na Jasnej Górze w swoim, ale też i w naszym imieniu, niosąc swoje i nasze intencje. Rozpoczynamy tę pielgrzymkę od Mszy św. w naszej ełckiej katedrze, gdzie Maryi Matce Bożej Fatimskiej chcemy ją powierzyć” – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej w ełckiej katedrze w czasie Mszy św. inaugurującej XXVIII Ełcką Piesza Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Kapłani z Ełku, Suwałk, Augustowa, Gołdapi i Olecka, 500-kilometrowa trasę zakończą 11 sierpnia. Na trasie dołączą też duchowni z Pisza i Giżycka. To jedna z najdłuższych pielgrzymek pieszych do Częstochowy.

Reklama

Liturgii przewodniczył bp Adrian Galbas przy koncelebrze kapłanów, którzy wyruszają na szlak. W homilii biskup zachęcał pątników, żeby szli na Jasną Górę z konkretnymi intencjami. Tłumaczył, że „na pielgrzymce nie da się być „jakoś”, a tym bardziej nie da się być „byle jak”. „Pielgrzymka jest wielką lekcją pokory, prawdy i zaufania. To katecheza, która uczy cierpliwości. Dni pielgrzymowania będą okazją, aby dogrzebać się do własnego wnętrza. Niech to pielgrzymowanie będzie czasem waszej przemiany, czasem nawrócenia” – wskazywał biskup, który towarzyszy pątnikom w pierwszym dniu pielgrzymki.

W słowie skierowanym do pielgrzymów i zebranych w katedrze kaznodzieja odwoływał się do dzisiejszego Słowa, wskazując, że wyruszający dziś kapłani nie będą błąkać się po kraju, bo mają jasno określony kierunek swojej wędrówki. W czasie, kiedy tak mocno atakowani są duchowni, Ci, którzy dziś wyruszają, stają się nadzieją.

„Jeżeli jakiekolwiek trudności zewnętrzne, czy wewnętrzne cię zatrzymają, to nie pójdziesz dalej. Jeżeli dasz się im sparaliżować, to one cię zniszczą. Ale może być tak, że trudności potraktujesz jak pomost, jak kładkę poprzez która możesz zrobić następny krok do celu. Pamiętaj, że to nie twoja droga jest trudna, ale to trudności są twoją drogą - to klucz do tak wielu sytuacji i zdarzeń”- tłumaczył biskup i zachęcał pątników, aby podczas pielgrzymki zapalali w sobie ogień miłości i nieśli go innym i „aby każdy był jak ziarno, z którego jest kłos i chleb, którym można karmić się i dzielić z innymi”.

Reklama

Kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Kordowski podkreślał, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze przeniknięte duchem modlitwy, miłości i mężnego znoszenia trudów wędrówki. Wszyscy, którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymkę są zaproszeni, aby stali się duchowymi pielgrzymami. „Każdego dnia o godzinie 21:00 w łączności duchowej z Jasną Górą będziemy brali udział w Apelu Jasnogórskim. Apel Jasnogórski będzie transmitowany z różnych kościołów naszej diecezji, trasy pielgrzymkowej oraz kaplicy cudownego obrazu na Jasnej Górze” — mówił ks. Łukasz Kordowski.

Pielgrzymka diecezji ełckiej przejdzie ponad 500 km. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 11 sierpnia (wtorek) ok. godz. 10.30.

2020-07-28 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjna, trzeźwościowa pielgrzymka

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ks. Robert Gołębiowski

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana na rozpoczęcie pielgrzymki trzeźwościowej do Rokitna

Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana
na rozpoczęcie pielgrzymki trzeźwościowej do Rokitna

V Piesza Pielgrzymka Trzeźwości, zorganizowana w dniach 27 kwietnia – 3 maja, wiodła z Żabnicy k. Gryfina do sanktuarium maryjnego w Rokitnie

Jedną z największych tragedii naszego narodu jest uzależnienie od alkoholu. Ta najtrudniejsza do uleczenia spośród wielu chorób jest, niestety, od wieków dramatem polskich rodzin. Od dawna także trwa praca terapeutyczna oraz troska duszpasterska Kościoła, by krzewić postawę abstynencji. Już w Ślubach Jasnogórskich na Millennium Chrztu Polski podjęliśmy zobowiązanie do uczynienia wszystkiego, aby Polska była trzeźwym narodem. Cieszyć więc muszą wszystkie inicjatywy, które służyć mają wzbudzeniu ducha abstynencji. Do nich należy z pewnością V Piesza Pielgrzymka Trzeźwości, która od 27 kwietnia do 3 maja wiodła z Żabnicy k. Gryfina do sanktuarium maryjnego w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Mija 100 lat od mało znanego siódmego objawienia w Fatimie

2021-06-15 09:51

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako/Niedziela

Uroczyste obchody 100. rocznicy objawień fatimskich przeżywaliśmy w 2017 r. 15 czerwca 2021 r. mija 100 lat od mało znanego, tzw. siódmego objawienia Matki Bożej w Fatimie. O szczegółach opowiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. dr Krzysztof Czapla SAC - Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Siódme objawienie Matki Bożej w Fatimie, choć mniej znane niż sześć poprzednich, zostało zapowiedziane przez Maryję już na początku objawień.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: abp Aupetit odprawi Mszę w katedrze Notre-Dame

2021-06-15 15:39

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

pixabay.com

W uroczystość rocznicy poświęcenia katedry Notre-Dame w Paryżu abp Michel Aupetit odprawi Mszę św. w tej świątyni, nieczynnej od czasu pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Liturgię będzie sprawował o godzinie 18.00 w bocznej kaplicy św. Jerzego bez udziału wiernych. Nie przewidziano też transmisji z liturgii.

Uroczystość poświęcenia katedry Notre-Dame obchodzone jest w rocznicę konsekracji nowego ołtarza głównego tej świątyni, którego dokonał ówczesny arcybiskup Paryża kard. Jean-Marie Lustiger 16 czerwca 1989 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję