Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dekarze spotkali się w Soli

W Soli odbyło się (25.07) Ogólnopolskie Spotkanie Dekarzy, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Uczestnicy modlili się o Boże błogosławieństwo za pośrednictwem swego patrona, św. Jakuba Apostoła.

2020-07-26 22:06

Joanna Ferens

Dekarze z całej Polski zgromadzili się na wspólnej modlitwie

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św. sprawowanej w intencji dekarzy w kościele św. Michała Archanioła w Soli. Już na początku wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Krzysztof Jankowski: – Gromadzimy się w naszym kościele jak co roku, aby Bogu dziękować za otrzymane dary. Dziś, w święto św. Jakuba Apostoła stajemy przy ołtarzu Chrystusa, aby dziękować za to, co od Niego otrzymaliśmy. Bardzo serdecznie chcę przywitać wszystkich przybyłych do naszej świątyni na dzisiejszą modlitwę i życzę dobrego świętowania i aby ten czas był błogosławiony i przyniósł piękne owoce – podkreślał.

Eucharystii przewodniczył kapelan dekarzy, ks. Andrzej Niedużak. Kapłan zachęcał, by umieć Bogu i ludziom dziękować za wszystkie dobre doświadczenia, które nas spotkały, by być wdzięcznym za bezpiecznie przepracowane miesiące: – My nie wiemy, ile razy Pan Bóg natchnął nas do podjęcia dobrej decyzji, ile razy uchronił przed wypadkiem, nieszczęściem, co dla nas zaplanował. My tylko widzimy to, co dziś, tu i teraz, a Bóg widzi wszystko do przodu. Pamiętajmy, że czuwa nad nami Boża Opatrzność i codziennie dotykani jesteśmy Jej mocą. Powierzajmy się także wstawiennictwu patrona dekarzy, św. Jakubowi. Chcemy Panu Bogu dziękować za te wszystkie łaski, które otrzymaliśmy przez ten miniony rok i prośmy o błogosławieństwo, by nas chronił i prowadził w tych trudnych czasach – zaznaczał.

Prezes biłgorajskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Dariusz Myszczyszyn wyjaśniał, iż takie wydarzenia w szczególny sposób integrują tę grupę zawodową: – Nasze dzisiejsze spotkanie jest przede wszystkim po to, abyśmy się zintegrowali i odpoczęli od codziennej pracy. Chcemy również wymienić się swoimi poglądami, doświadczeniami i poszerzyć grono znajomych – tłumaczył. Z kolei wiceprezes Wiesław Niemiec podkreślał, że bardzo ważna w tego typu spotkaniach jest wymiana doświadczeń zawodowych: – Każdy, kto myśli o budowie domu bardzo dużą wagę przywiązuje do dachu. A każdy dekarz ma swój własny styl i pomysł na dach. Dlatego się spotykamy, aby doskonalić swoją technikę, nauczyć się czegoś nowego, co będzie z pewnością z korzyścią dla wszystkich – wyjaśniał.

Reklama

Na spotkaniu obecny był Dariusz Siemiński z Oddziału Łódzkiego PSD, który w rozmowie podkreślał, że zawód dekarza jest dla niego spełnieniem zawodowym: – Na szczęście dziś dekarz nie kojarzy się już z pędzlem, wiadrem smoły i łataniem dachu. Dziś dekarz to fachowiec, a na fachowców jest zapotrzebowanie. By sprostać czasom potrzeba ogromnej wiedzy z zakresu budownictwa, inżynierii, pogody czy chemii. Praca jest odpowiedzialna i niebezpieczna, dach to jednej z najważniejszych elementów każdego budynku. Dobrze wykonany, z zastosowaniem odpowiednich rozwiązań, materiałów i doświadczenia służył będzie przez dziesięciolecia. Podczas pracy dekarz narażony jest na niebezpieczeństwa m.in. to praca na wysokości, w słońcu i zmieniających się warunkach atmosferycznych, to chemia, środki i kleje, z którymi pracujemy. To narażenie na udary, upadki, poparzenia. Stąd ważne jest odpowiednie kształcenie i zdobywanie doświadczenia oraz wzajemna solidarność i pomoc zawodowa – wyjaśniał.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele Zarządu Głównego i firm współpracujących z dekarzami, dekarze z powiatu biłgorajskiego oraz m.in. z Łodzi, Nowego Sącza, z Warszawy i Częstochowy. Zlot miał na celu integrację pracowników i wymianę doświadczeń zawodowych, ale także dobrą zabawę podczas zwiedzania Roztocza, spływu kajakowego i uroczystej kolacji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

9 sierpnia – 29. rocznica śmierci bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka – pierwszych polskich misjonarzy-męczenników

2020-08-09 11:28

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

facebook.com/meczennicy.pariacoto

9 sierpnia 2020 roku mija 29 lat od śmierci błogosławionych franciszkanów: Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, pierwszych polskich misjonarzy-męczenników, którzy zostali zamordowani w peruwiańskim Pariacoto przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”.

Ojcowie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski pracowali w Pariacoto w Peru od 1989 roku. Zostali zamordowani nocą przez terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak”. – Ich śmierć nie pozostała jednak bezowocna. Boża logika jest inna - często tam, gdzie nam wydaje się, że coś się kończy po ludzku patrząc – to po Bożemu dopiero się zaczyna. Ich śmierć od początku przynosi owoce dobra – podkreśla Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto.

W opublikowanym na kanale YouTube 18 odcinku „Głosu z Biura Promocji Męczenników z Pariacoto” franciszkanin pracujący w Peru o. Dariusz Mazurek dzieli się historią swojego powołania zakonnego i misyjnego, które zawdzięcza właśnie świadectwu życia bł. Michała i Zbigniewa. – Dla mnie Pariacoto jest jak Ziemia Święta, bo tam wyrosło moje powołanie. Z tej śmierci, z tej przelanej krwi Zbyszka i Michała zrodziło się ziarenko mego powołania – misyjnego, franciszkańskiego i kapłańskiego. (…) Jestem ziarnem, które pojawiło się jako jeden z owoców ich męczeńskiej śmierci – mówi o. Mazurek.

Z kolei o. Jacek Lisowski wskazuje, że w 1993 r., gdy jeszcze jako świecki był w Limie i gościł u franciszkanów, to uderzyło go przeżywanie śmierci błogosławionych w głębokiej ciszy, w pokornym odnajdowaniu sensu tej śmierci. Zastanawiało go, jak głęboka była wiara męczenników, że oddali za nią życie.

Alex Cordero, autor książki „Pasja Michała i Zbigniewa”, który osobiście znał polskich franciszkanów podkreśla ich głęboką duchowość i oddanie miejscowej ludności. – Oni dzisiaj żyją w naszych sercach, zapisani są w pamięci Pariacoto i Peru, ponieważ są błogosławionymi męczennikami naszego Kościoła katolickiego – mówi Alex Cordero.

– 9 sierpnia zachęcamy wszystkich Czcicieli i Przyjaciół błogosławionych Męczenników z Pariacoto do modlitwy w intencji misjonarzy, którzy nadal są mordowani w różnych miejscach globu, a także w intencji tych, którzy tracą nadzieję – apeluje br. Jan Hruszowiec OFMConv – promotor kultu Męczenników z Pariacoto. Bł. Zbigniew w jednym z listów pisał: (…) Cierpliwość przynosi efekty, chociaż czasem wydaje się, że już nie ma na co czekać. (List do Cioci, Pariacoto,16. 11.1989). – Bądźmy cierpliwi, ufajmy i prośmy Boga przez wstawiennictwo Męczenników z Pariacoto jako patronów w obronie przed terroryzmem o „pokój i dobro” dla całego świata – dodaje br. Hruszowiec.

Od beatyfikacji błogosławionych męczenników z Pariacoto mija w tym roku 5 lat. To bardzo intensywny czas dla Biura Promocji Męczenników z Pariacoto, które organizuje m.in.wyjazdy z relikwiami I stopnia do parafii w Polsce i na świecie owocujące spotkaniami, rekolekcjami i łaskami, które wierni otrzymują za pośrednictwem błogosławionych. Po wyniesieniu męczenników na ołtarze ich relikwie I stopnia trafiły do blisko 400 świątyń na całym świecie, a do kultu prywatnego przekazano ponad 400 tys. obrazków z relikwiami II stopnia i ponad 70 tys. różańców z relikwiami II stopnia. Biuro Promocji Męczenników z Pariacoto przeprowadziło ponad 300 akcji wyjazdowych, tzw. misyjnych dni męczenników (w tym w Anglii, Włoszech, USA, Belgii, Francji, Szwecji, na Węgrzech, Słowacji, Holandii, Niemczech, Rosji, Rwandzie).

Błogosławieni Zbigniew (l. 33) i Michał (l. 31) śmierć męczeńską za wiarę ponieśli w Pariacoto w Peru 9 sierpnia 1991 r. 6 grudnia 2015 r. decyzją papieża Franciszka zostali wyniesieni na ołtarze. Na dzień liturgicznego ich wspomnienia wybrano 7 czerwca, dzień, w którym obydwaj przyjęli święcenia – Zbigniew prezbiteratu, a Michał diakonatu.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: papieskie muzeum wyróżnione międzynarodową nagrodą

2020-08-10 16:06

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wadowice

Julia A. Lewandowska

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zostało laureatem międzynarodowej nagrody „La stele della Ienca”, przyznawanej przez Stowarzyszenie Kulturalne San Pietro della Ienca za wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca swoją nagrodę przyznało po raz dziewiętnasty. Wyróżnienie dla wadowickiego muzeum akurat w tym roku jest szczególne, bo obchodzony jest jubileusz 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. 2 sierpnia w imieniu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach nagrodę odebrał ks. Łukasz Piórkowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że nagroda jest dopiero początkiem relacji pomiędzy Stowarzyszeniem a Muzeum. – Obydwie instytucje i tworzących je ludzi łączy więź oparta na bliskości z Janem Pawłem II i warto tę więź pogłębiać – podkreślał dyrektor muzeum.

Nagroda „La stele della Ienca” jest co roku przyznawana osobom i instytucjom za ich wkład w rozwój dziedzictwa św. Jana Pawła II. W gronie laureatów znaleźli się m.in. kard. Stanisław Dziwisz i żandarmeria watykańska.

Stowarzyszenie San Pietro della Ienca jest w swoich działaniach wspierane przez kard. Giuseppe Petrocchiego – arcybiskupa L’Aquila oraz lokalne władze samorządowe. Stowarzyszenie jest związane z niewielkim kościołem, usytuowanym u podnóża Gran Sasso – najwyższego masywu Apeninów. Ten kościół stał się pierwszym w Europie i drugim na świecie sanktuarium Jana Pawła II – wkrótce po jego beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję