Reklama

Zdrowie

Caritas apeluje o oddawanie krwi w czasie wakacji

[ TEMATY ]

Caritas

krwiodawstwo

ARCHIWUM NIEDZIELI WROCŁAWSKIEJ

"Oddaj krew w wakacje - apeluje Caritas w całej Polsce w ramach kampanii społecznej "Podaruj krople miłości". Honorowe oddawanie krwi jest szczególnie ważne w letnim okresie, gdy zdarza sie więcej wypadków, a honorowi dawcy krwi wyjeżdżają na urlopy.

"Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować, może ją podarować tylko człowiek, dlatego jeśli widzisz mobilny punkt poboru krwi – przyjdź i oddaj krew – dzięki temu pomożesz tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, może i Ty też kiedyś będziesz potrzebował krwi" - mówi dr n. farm. Jolanta Antoniewicz Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Reklama

Kampania Caritas została zainicjowana w Światowym Dniu Chorego w 2012 r. i prowadzona jest nieprzerwanie.

Do tej pory zorganizowano ponad 200 akcji poboru krwi. Użyto do tego celu specjalnych mobilnych punktów poboru krwi, ponadto krew pobierano również w stacjonarnych placówkach krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub specjalnie przystosowanych pomieszczeniach parafialnych. Wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w 2012 r. udało się zebrać ponad 2287 litrów krwi. Ten bezcenny dar podarowało aż 5088 osób.

Kampania „Podaruj Kroplę Miłości” odbywa się pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Kardiologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, bp Józef Guzdek oraz Klasztor na Jasnej Górze i Klasztor w Niepokalanowie. Kampanię oraz poszczególne akcje obejmują patronatem biskupi diecezjalni oraz Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Reklama

"Zacząć wakacje z dobrym uczynkiem na koncie, podarować krew – to potrzeba nie tylko chwili, ale i wspaniały pomysł na to, aby poczuć satysfakcję z pomocy okazanej drugiemu człowiekowi" – apeluje ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, który osobiście uczestniczył w akcjach zbiórki krwi.

- Celem przeprowadzanych akcji – podkreśla koordynator kampanii i honorowy dawca krwi Mariusz Talarek – nie jest tylko jednorazowa zbiórka krwi, ale przekonanie do stałego i systematycznego honorowego krwiodawstwa. Uświadamianie i przypominanie o potrzebie ciągłego dzielenia się jednym z najcenniejszych darów z chorymi. Wielu udało się już do tego zachęcić. Są tacy, spośród nas - zarówno pracowników, jak i wolontariuszy Caritas, którzy oddali krew pierwszy raz w życiu, a teraz już kolejny raz. Niemniej to ciągle za mało. Akcje muszą być powtarzane, bo krew jest potrzebna każdego dnia.

Najbliższa zbiórka krwi „Podaruj Kroplę Miłości” będzie miała miejsce w sobotę 20 lipca podczas VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz Osób Żyjących po Przeszczepach do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Pielgrzymkę współorganizuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Termin pielgrzymki przypada właśnie w połowie wakacji w czasie szczególnego zapotrzebowania na krew.

Oddać krew będzie można również w niedzielę 21 lipca w Warce. Na dawców będzie czekał mobilny punkt poboru krwi.

2013-07-18 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

VI Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

Oddają najpiękniejszą cząstkę siebie, a łączy ich szlachetna idea ratowania życia innych. Nie oczekują niczego w zamian. Swoim przykładem życia, szlachetnością, dobrocią, miłością, dają wspaniały przykład odpowiedzialności i troski o bliźniego, i - jak powiedział ks. Ryszard Ostasz, pomagają Chrystusowi zbawiać świat. To Honorowi Dawcy Krwi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję