Reklama

Kościół

Tegoroczne białostockie pielgrzymki na Jasną Górę i do Ostrej Bramy

Co roku tysiące pielgrzymów Archidiecezji Białostockiej pieszo pokonuje setki kilometrów, by dotrzeć do Częstochowy, Wilna, czy lokalnych sanktuariów. W tym roku jednak pielgrzymek w dotychczasowej formie nie będzie z powodu epidemii. Pielgrzymi nie rezygnują jednak całkowicie, zamieniając trud pieszej wędrówki na „pielgrzymowanie duchowe” oraz docierając do sanktuariów maryjnych środkami transportu na jeden dzień.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

Waldemar Kucharczyk

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę od wielu lat wyruszała z Białegostoku 30 lipca. Decyzją abp. Tadeusza Wojdy w tym roku z powodu pandemii została odwołana. Jak podkreśla kierownik pielgrzymki, ks. Marcin Kuczyński, „w tym roku wielkim skarbem białostockiej pielgrzymki są pielgrzymi duchowi. Serdecznie dziękuję za taką formę uczestnictwa i dar modlitwy. Zachęcam do uczestnictwa w pielgrzymce poprzez odmawianie modlitwy duchowego pielgrzyma, która jest będzie zamieszczona na stronie internetowej pielgrzymki” - mówi.

Aby jednak podtrzymać tradycję pielgrzymowania, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi, organizowany jest wyjazd autokarowy do Częstochowy (na Przeprośną Górkę) w dniu 12 sierpnia, skąd pielgrzymi przejdą pieszo na Jasną Górę ok.10 km.

Reklama

Wejście pielgrzymów do sanktuarium przewidziane jest na godz. 16.00, gdzie powitają ich Ojcowie Paulini. Po modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu, jak co roku, o godz. 20.00 Mszy św. zakończonej Apelem Jasnogórskim będzie przewodniczył abp. Tadeusz Wojda.

Zapisy prowadzone będą do dnia 30 lipca pocztą elektroniczną lub telefonicznie. Informacje szczegółowe na stronie internetowej Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

„Totus Tuus” to słowa św. Jana Pawła II nawiązujące do 100-lecia jego urodzin będące hasłem 28. Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki Białystok-Grodno-Wilno. „Jako organizatorzy pragniemy, aby pielgrzymka odbyła się, choćby w bardzo symbolicznej postaci. W związku z tym przez 3 dni, na terenie Litwy, do Ostrej Bramy będzie pielgrzymować tylko obsługa pielgrzymki w liczbie ok. 20 osób” – mówi ks. kierownik Łukasz Żuk.

Reklama

„W trosce o bezpieczeństwo nie tylko uczestników pielgrzymki, lecz także mieszkańców terenów, które odwiedzamy, proponujemy w tym roku nieco inną formę pielgrzymowania - serdecznie zapraszamy i zachęcamy do pielgrzymowania duchowego” – dodaje.

Pielgrzymka ma już swoją tradycję i na trwałe wpisała się w życie Kościoła białostockiego. W tym roku, wyjątkowo, pątnicy wyruszą 22 sierpnia spod granicy litewsko-białoruskiej, z Ejszyszek. Do pokonania będą mieć ok. 90 km. Do stóp Matki Bożej Ostrobramskiej dotrą 24 sierpnia, gdzie przywita ich abp Tadeusz Wojda.

Również 24 sierpnia z Białegostoku do Wilna wyruszy autokar, który zabierze chętnych pielgrzymów na Mszę św., która co roku jest tam odprawiana o godz.16.00. Powrót pielgrzymów do Białegostoku przewidziany jest tego samego dnia po tradycyjnym wieczornym Apelu.

Zapisy odbywają się tylko drogą mailową do dnia 1 sierpnia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jak podkreśla ks. kierownik, "choć forma pielgrzymowania jest inna, to treści zostają te same. Codziennie na stronie internetowej będą zamieszczane konferencje przygotowane przez ks. Karola Godlewskiego, jak również propozycje modlitwy i zdjęcia z nawiedzanych miejsc".

„Kto wie, może duchowe owoce tej pielgrzymki - odbywającej się bez hałasu i tłumu - okażą się większe, niż w poprzednich latach. Może te dni modlitwy w drodze okażą się tym bardziej cenne dla spotykanych po drodze osób, ale przede wszystkim nas samych. Może pomogą nam jeszcze bardziej zaufać Bogu” – zauważa ks. Łukasz.

Co roku w pielgrzymce do Wilna uczestniczą setki wiernych. To całe rodziny, grupy przyjaciół czy indywidualni pątnicy nie tylko z archidiecezji białostockiej, ale także z innych części Polski i zza granicy. „Będziemy modlić się w intencjach duchowych pielgrzymów oraz relacjonować swoją drogę. Będziemy również zawierzać w sposób szczególny nasz kraj Matce Bożej, z nadzieją, że za rok będziemy mogli wyruszyć w drogę bez obaw i żadnych ograniczeń” - dodaje ks. kierownik.

Informacje o pielgrzymce na stronie Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna.

2020-07-21 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W rozmowie z dziennikarzami Ojciec Święty podsumował swoją pielgrzymkę do Albanii

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Grzegorz Gałązka

Wrażenia z jednodniowej pielgrzymki do Albanii to główny temat konferencji prasowej papieża Franciszka w drodze powrotnej z Tirany do Rzymu. Poniżej podajemy pełny zapis tej rozmowy w tłumaczeniu na język polski:

(Ks. Lombardi) - Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu, że zechciał być z nami, i to na zakończenie tak bardzo pracowitego dnia. Zechce odpowiedzieć na kilka pytań, jednak niewiele i to dotyczących podróży. Jako kryterium przyjęliśmy umożliwienie zadania kilku pytań naszym albańskim kolegom, którzy całą tę podróż przebyli z nami: przybyli do Rzymu właśnie po to, aby jest podróżować z Tobą, Ojcze Święty, a teraz raz jeszcze wracają do Rzymu, aby z Tobą zwieńczyć to doświadczenie. Są z trzech kanałów albańskiej telewizji.

CZYTAJ DALEJ

Trwa przeprawa na drugi brzeg

2021-06-15 11:59

Niedziela Ogólnopolska 25/2021, str. IV

Adobe.Stock.pl

Astronautów żeglujących wśród gwiazd jest bardzo niewielu, ale nie miejmy kompleksów, gdyż... wszyscy jesteśmy astronautami. Z zawrotną prędkością (na równiku to prawie 28 km/min) obracamy się wokół osi naszej planety, a jeszcze szybciej pędzimy w rocznym cyklu wokół Słońca (ok. 1786 km/min). Ktoś Wielki zarządza tym wszystkim precyzyjnie. Żadna ludzka sprawczość nie wchodzi tu w grę. Nam wypada się jedynie zdumiewać, zachwycać i być wdzięcznymi... Przystoi nam też głęboka zaduma nad godnością człowieka i jego podróżą pełną przygód i niewiadomych. Rezultaty tych poszukiwań znajdujemy w różnych kulturach oraz ich księgach.

CZYTAJ DALEJ

III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy na Jasną Górę

2021-06-19 14:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grekokatolicy

Karol Porwich/Niedziela

Z modlitwą dziękczynną za 25 lat istnienia eparchii wrocławsko-gdańskiej i ubiegłoroczną reorganizację administracyjnych struktur a także w duchu pojednania na Jasną Górę przybyła III pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Modlitwa była kontynuacją spotkań, które odbywały się tu na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r.

W pielgrzymce uczestniczyli głównie Ukraińcy, którzy czasowo lub na stałe przebywają w naszym kraju. Przybył też Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Wiaczesław Wojnarowśkyj. Podkreślił, że „serca wszystkich Ukraińców przepełnione są nade wszystko troską o pokój”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję