Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Paprocie zakwitły krwią partyzantów

W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju została otwarta (22.06) wystawa historyczna poświęcona poległym żołnierzom, którzy brali udział w bitwie pod Osuchami w 1944 roku. Celem wystawy jest podnoszenie świadomości mieszkańców powiatu biłgorajskiego i przybywających gości na temat bohaterskich walk pod Osuchami.

Joanna Ferens

Wystawa o największej bitwie partyzanckiej w Polsce

Wystawa o największej bitwie partyzanckiej w Polsce

Jest to element obchodów 76 rocznicy największej bitwy partyzanckiej w Polsce, która miała miejsce 25 czerwca 1944 roku. Chcemy tę rocznicę godnie upamiętnić – podkreślał starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip: – Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że na terenie powiatu biłgorajskiego odbyła się największa w Polsce bitwa partyzancka II wojny światowej. To w Osuchach w 1944 roku, około 1 200 partyzantów stawiło czoła 30 tys. niemieckich żołnierzy wspieranych przez artylerię i lotnictwo. Oni walczyli o wolną Polskę. My w tym roku wychodzimy z szerszą inicjatywą szerszej kampanii informacyjnej, obok wystawy, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, są widoczne na terenie Biłgoraja specjalne bilbordy. Zależy nam, by te wydarzenia były godnie upamiętnione i pozostały w świadomości ludzkiej – przyznał.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej, Wiesława Kubów wyjaśniała, co można na wystawie zobaczyć i czego się dowiedzieć: – Wystawa, w formie skrótowej i ciekawej, ma zainteresować mieszkańców regionu wydarzeniami, które pod koniec czerwca 1944 roku rozegrały się nad rzeką Sopot, a na stałe weszły do historii jako Bitwa pod Osuchami. Na wystawie zostały przedstawione zostały konkretne oddziały i ich sytuacja w czasie bitwy, ukazany jest także dramatyzm tych dni i trudne decyzje dowódców, które należało podjąć. To historia naszych bohaterów, naszych dziadków, ojców, członków rodzin. Tę wiedzę winniśmy wszyscy posiadać i być dumni, że nasi przodkowie do końca pozostali wierni zawołaniu Bóg - Honor - Ojczyzna – zaznaczała.

Reklama

Autorka wystawy, Maria Działo tłumaczyła, iż ekspozycja jest niezwykle szczegółowa i konkretna: – Wystawa w sposób synkretyczny i ciekawy dla odbiorców, zwłaszcza młodego pokolenia przedstawia harmonogram i przebieg bitwy, jej konsekwencje i znaczenie. Opatrzona jest słowem wstępnym naświetlającym tło wydarzeń. Następnie przechodzi do przygotowań do akcji ‘Burza’, które na naszym terenie były mocno zaawansowane. Zakładały one wystąpienie wojsk polskich jako gospodarzy na terenie, na który wkroczyłaby Armia Czerwona, bano się kolejnej okupacji, tego, że Niemców, zastąpią Sowieci, co niestety okazało się prorocze. Następne plansze przedstawiają poszczególne oddziały partyzanckie i ich przebijanie się przez niemiecki pierścień pod Osuchami. Jest także informacja o tragicznym dla Polaków finale bitwy, rozstrzelaniu pojmanych partyzantów w lesie Rapy koło Biłgoraja, ekshumacjach i identyfikacji poległych. Przybliżona została historia tworzenia największego cmentarza partyzanckiego w Polsce oraz informacja o pierwszej Mszy świętej na nim sprawowanej – tłumaczyła.

Warto dodać, że w Osuchach ma powstać muzeum partyzantów polskich upamiętniające m.in. wydarzenia z 1944 roku – informował starosta Andrzej Szarlip: – W Osuchach ma powstać Muzeum Partyzantów Polskich ‘Osuchy 44’. Bitwa pod Osuchami odbyła się w lasach Puszczy Solskiej w dniach 25 - 26 czerwca 1944 roku i była największą bitwą partyzancką okupowanej Polski i punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Sturmwind II (Wicher II). Upamiętniono ją na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic. Zależy nam, aby te wydarzenia były godnie upamiętnione i trafiły do jak najszerszej ilości ludzi. Prace nad muzeum są zaawansowane i wierzę, że powstanie ono i będzie miejscem naszej pamięci i czci dla ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę – wyjaśniał.

Patronat nad wydarzeniem objęli poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej. Wydarzenie odbywa się w ramach programu ‘Warto być Polakiem’, organizowanym przez Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem programu jest m.in. pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych, ochrona narodowego dziedzictwa, przypomnienie ważnych wydarzeń i rocznic z historii Polski, a także pamięć o bohaterach poprzednich.

Wystawa prezentowana jest w wersji dwujęzycznej i można ją zwiedzać do 30 czerwca br. w siedzibie biłgorajskiego muzeum.

2020-06-27 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Podhale pamięta o Sybirakach

2021-09-17 12:39

[ TEMATY ]

Sybiracy

Podhale

Damian Krawczykowski /Niedziela

Mieszkańcy Zakopanego i okolic 17 września uczcili pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Sybiraków w Starym kościółku przy ul. Kościeliskiej. Licznie zebrani wierni po Eucharystii udali się pod symboliczny Grób Sybiraków na Pęksowym Brzyzku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję