Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamięć o partyzantach wciąż żywa

Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. ‘Wir’ z Biłgoraja zorganizowała pieszy rajd ku pamięci partyzantów walczących na terenach Puszczy Solskiej i Ziemi Biłgorajskiej.

Joanna Ferens

Uczestnicy rajdu bliżej historii partyzantów

Uczestnicy rajdu bliżej historii partyzantów

Rajd przebiegał po tzw. bandziorskiej drodze, dziś mało znanym, ale niezwykle ważnym szlakiem – wyjaśniał Dominik Róg z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju: – Przeszliśmy ‘bandziorską drogę’, niezwykle ważny szlak dla partyzantów Ziemi Biłgorajskiej. Nosiła ona taki kryptonim, dlatego, że Niemcy nazywali naszych partyzantów bandytami lub właśnie bandziorami, dlatego też partyzanci nazwali ją jakby na przekór okupantowi. Tą drogą jeździli oni na akcje dywersyjne, do Biłgoraja na odbijanie więźniów, na likwidację konfidentów. Droga była też szlakiem dla kurierów. Prowadziła ze stawów Ćwikły w okolicy Biłgoraja przez Edwardów, Brodziaki, obok Margoli do Trzepietniaka. Stamtąd ścieżki drogi rozchodziły się do Szpitala Leśnego 665, ziemianki ‘Wira’, a następnie dalej w okolice Józefowa, gdzie też były bardzo silne oddziały partyzanckie – wyjaśniał.

Reklama

Dominik Róg dodał, jakie cele przyświecały wydarzeniu: – Zorganizowaliśmy ten rajd po to, aby przede wszystkim przypomnieć o tej „bandziorskiej” drodze i odtworzyć jej trasę. Jej trasa została zaznaczona na partyzanckiej mapie Puszczy Solskiej, ale w terenie jest ona nieco zapomniana i miejscami została zmieniona, a nawet przerwana przez różnorodną działalność ludzką. My chcemy ją odtworzyć i pokazać, że da się śledzić te dzieje partyzanckie z regionu. Idąc tymi szlakami, którymi kiedyś poruszali się partyzanci, czujemy się bliżej historii – tłumaczył.

Rajd to z jednej strony przypomnienie tego ważnego partyzanckiego szlaku, z drugiej oddanie czci partyzantom. Musimy pamiętać, że druga połowa czerwca 1944 roku, to czas niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej ‘Wicher II’, która zakończyła się Bitwą pod Osuchami. – W połowie czerwca odbyła się Bitwa na Porytowym Wzgórzu. Tutaj partyzantom cudem udało się uciec z niemieckiego okrążenia, przedostali się lasami w głąb Puszczy Solskiej i tu połączyli się z partyzantami Ziemi Biłgorajskiej. W widłach rzeki Sopot, w okolicach wsi Osuchy koło Łukowej, zostali okrążeni przez Niemców. Próba przebicia zakończyła się krwawą bitwą, która pochłonęła życie dziesiątek żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Warto o tych wydarzeniach pamiętać, to powód do dumy oraz wdzięczności za poświęcenie naszych przodków – zaznaczał jeden z uczestników rajdu, Jakub Piechota.

Wydarzenie wpisało się w 76. rocznicę Bitwy pod Osuchami. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu pasjonatów historii, którzy chcieli uczcić pamięć tych, którzy w biłgorajskich lasach walczyli o wolność Polski.

2020-06-26 20:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski J.E. Ks. Abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję