Reklama

Kaplica spotkania człowieka z Bogiem

Kolegiata św. Marcina w Opatowie wzbogaciła się o kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Północna kruchta starej świątyni, w której odkryto niezwykle piękną polichromię nawiązującą w stylu i sposobie malarstwa do „Przywileju Opatowskiego” - arcydzieła Stanisława Samostrzelnika, stała się miejscem, w którym od 26 października można przeżywać, na kolanach, indywidualne spotkania z Jezusem. Przyniosła Go tutaj Jego Matka, która dzień wcześniej przybyła do Opatowa na czas Nawiedzenia i - jak podkreślał ks. Michał Spociński, proboszcz od św. Marcina - „Ona zostanie z nami, żeby uczyć nas kochać Syna, prowadzić do Niego, żeby nas rozmodlić w duchu eucharystycznym. Ta kaplica jest dla mnie najważniejsza”. Kaplica Adoracji stanowi swoiste wotum Opatowa za dar obecności Matki w Świętym Wizerunku Nawiedzenia i w ostatnią niedzielę października, podczas Mszy św. zamykającej dobę Nawiedzenia w opatowskiej kolegiacie, biskup ordynariusz Andrzej Dzięga dokonał jej uroczystego poświęcenia i otwarcia. Poświęcono także tabernakulum - dar rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania i w nim umieszczono konsekrowaną Hostię. Pierwszego wystawienia Najświętszego Sakramentu dokonał dziekan ks. Michał Spociński, używając nowej monstrancji, będącej darem rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
„Przychodźcie tutaj całymi rodzinami - zachęcał w czasie Mszy św. mieszkańców Opatowa Biskup Ordynariusz - i Jezusowi obecnemu pośród was mówcie o waszych troskach, kłopotach, problemach”. Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Opatowie to kolejny punk na mapie diecezji, stanowiący szczególne miejsce wyciszenia i osobistego spotkania człowieka z Bogiem. Opatowska Kolegiata, która nie dawno obchodziła jubileusz 800-lecia założenia kapituły: miejsce uświęcone wiekami modlitwy tylu pokoleń na nowo staje się miejscem uświęconym nieustanną modlitwą. Obok sprawowanej tu Liturgii Godzin, którą Ksiądz Proboszcz pragnie na nowo wprowadzić i ożywiać, będzie miał miejsce stały dyżur w konfesjonale, podejmowany przez kapłanów z dekanatu opatowskiego i miejscowych księży, pozwalający wszystkim przybywającym tutaj skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Słowniczek podręczny

2021-08-05 16:02

[ TEMATY ]

komentarz

Piotr Grzybowski

„W czasie kryzysów strzeżcie się agentów” mawiał wielki Marszałek i miał rację. Bo w każdym czasie, a zwłaszcza rewolucji, napięć, wojen, przełomów, oprócz wielkich władców, którzy formują niczym z plastycznej masy porządek świata, granice, strefy wpływów, podporządkowując jednych drugim - działa agentura.

A nawet agentury dwie: jedna zorganizowana, przygotowana i wyszkolona przez własne państwo, precyzyjnie zadaniowana i świadoma swojej roli, a druga (często nazywana agenturą wpływu) niemniej groźna, bo z jednej strony pozyskiwana z obywateli danego państwa, wywodzących się ze środowisk wpływowych, kształtujących opinię publiczną, z drugiej moralnie obojętnych, zepsutych, cynicznych w swej naturze, często naiwnych czy wręcz głupich w pojmowaniu rzeczywistości, a co gorsza swojej w niej roli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję