Reklama

Kapelani szpitalni na Jasnej Górze

„Przybywamy na audiencję do Matki Najświętszej. Maryja jest matką największego Lekarza, największego Dawcy życia, największego Pielęgniarza człowieka i ludzkości, Boskiego Samarytanina. Chcemy zawsze być w bliskości tego Lekarza, tego Pielęgniarza, tego Samarytanina, wiemy, jak ważna jest jedność i jak potrzeba nam wszystkim na co dzień przebywania w promieniowaniu Jego łaski” - mówił 6 listopada podczas uroczystej Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej bp Stefan Regmunt

W dniach 3-6 listopada na Jasnej Górze odbywały się bowiem doroczne rekolekcje dla kapelanów szpitali i domów opieki, którym przewodniczył ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów. Przybyło na nie blisko 150 księży z Polski i z zagranicy, którzy na co dzień posługują ludziom chorym, w tym bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski, oraz ks. Józef Jachimczak CM, krajowy duszpasterz służby zdrowia. „Przez te rekolekcje dziękujemy Panu Bogu za wszystkie dary, które przekazuje przez naszą posługę chorym i cierpiącym - mówił 3 listopada podczas pierwszej Mszy św. bp Regmunt. - Prosimy Maryję o orędownictwo, aby wyprosiła nam dary i łaski potrzebne do owocnej i ewangelicznej posługi w tych miejscach, w których zostaliśmy postawieni”.
Program ramowy każdego dnia był szczegółowo określony. Oprócz uczestnictwa w codziennej Mszy św. księża kapelani brali też udział m.in. w: konferencjach, Apelach Jasnogórskich, nabożeństwie pokutnym połączonym z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich.
Konferencje, jak podkreślał ks. Krakowiak, miały na celu: przybliżenie programu duszpasterskiego w polskim Kościele na rok 2008/2009 pod hasłem „Otoczmy troską życie”, tak bardzo przecież wiążącego się z codzienną pracą kapelanów szpitalnych; podjęcie refleksji, jak jeszcze lepiej opiekować się powierzonymi sobie chorymi; oraz uświadomienie, jak ważną rolę w opiece nad nimi odgrywają wolontariusze, których trzeba jeszcze bardziej docenić, i co należy uczynić, by się pojawili tam, gdzie jeszcze ich nie ma.
„Źródłem naszego posługiwania jest Chrystus, kiedy w Nim widzimy największą wartość, wtedy nie ma niebezpieczeństwa pychy, nie ma niebezpieczeństwa, że będziemy prowadzili do siebie, ale będziemy starali się tych, którzy oddani są naszej pieczy, w pierwszej kolejności prowadzić do Chrystusa (…) - mówił podczas homilii bp Regmunt. - Szczególnym narzędziem pracy tych, którzy stoją w bliskości chorych, cierpiących, jest modlitwa i miłość, przez modlitwę i przez miłość te miejsca stają się miejscami życia nadprzyrodzonego, to właśnie dzięki temu ten człowiek, który znajduje się w szczególnej sytuacji, odkrywa bliskość Boga. Następny rok duszpasterski będzie prowadzony pod hasłem «Otoczmy troską życie». Gdy mówimy o życiu, to nie chodzi tylko o życie to cielesne, musimy widzieć całego człowieka - i to jego życie duchowe, i to życie emocjonalne, intelektualne, to wszystko, co się łączy z jego rozwojem, to środowisko, które go otacza (…) - podkreślał Ksiądz Biskup. - I dzisiaj w naszych domach, szpitalach, domach opieki społecznej, hospicjach, jeśli chcemy czegoś ważnego dokonywać, to musimy zatroszczyć się o to, żeby obok specjalistycznych przyrządów, obok kompetentnej obsługi pielęgniarskiej i lekarskiej nie zabrakło tej nadprzyrodzoności, tego napromieniowania atmosferą Bożą” - mówił.
Eucharystię zakończyło zasłonięcie Cudownego Obrazu i wspólne odmówienie modlitwy „Anioł Pański”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim w rzucie młotem, Paweł Fajdek brązowym medalistą

2021-08-04 14:33

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie w Tokio

PAP

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki rzucił młotem 82,52 i zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Brąz wywalczył Paweł Fajdek, który uzyskał 81,53. Biało-czerwoni w Japonii zdobyli cztery medale w tej konkurencji - w tym oba złote.

32-letni Nowicki swój najlepszy rezultat w konkursie finałowym uzyskał w trzeciej kolejce. Jego rówieśnik Fajdek posłał młot najdalej w piątej próbie.

CZYTAJ DALEJ

Świdnicka Kuria wydała oświadczenie w sprawie publikacji „Faktu” dotyczącej bp. Deca

2021-08-04 12:54

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

„Świdnicka Kuria Biskupia stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwym informacjom, szkalującym księdza biskupa Ignacego Deca, które pojawiły się w dniu 4 sierpnia 2021 r. w gazecie „Fakt” (s. 10) oraz na stronie internetowej www.fakt.pl („Skandal w diecezji”)” – czytamy w oświadczeniu. Dementuje w nim nieprawdziwe informacje zamieszczone na łamach dziennika.

Dalej informuje, że „w publikacjach tych nieprawdziwe jest, jakoby biskup Ignacy Dec oskarżył proboszcza o posiadanie nieślubnego dziecka, ani że miałby to zrobić znienacka. Podejrzenia dotyczące tej kwestii sięgają lat 80, kiedy to jeszcze nie było diecezji świdnickiej, i w żadnej mierze nie stanowiły istotnego motywu odwołania ks. Trybulca z funkcji proboszcza. Ze strony biskupa nie było też żadnych oskarżeń o oszustwa. Także Sąd Cywilny nie zajmował się żadnymi oszustwami, które pozwani mieliby zarzucać powodowi. Prawdziwe motywy skutecznego odwołania proboszcza są znane zainteresowanemu oraz Stolicy Apostolskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

2021-08-05 15:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Rzeszów

KAI/Olga Cyburt, Tomasz Nowak / diecezja.rzeszow.pl

„Pielgrzymka to doskonała okazja do szukania Jezusa, do odbudowania i umocnienia relacji z Jezusem” – mówił bp Jan Wątroba na Mszy św. rozpoczynającej 44. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w systemie sztafetowym. Codziennie w pielgrzymce uczestniczy jedna lub dwie z trzynastu grup – łącznie ponad 2 tysiące pątników.

Dwa tysiące pielgrzymów z Rzeszowa na Jasną Górę

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję