Reklama

Ziemia hrubieszowska - w Europie (1)

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej powstał w 1987 r. przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Skupia on dzieci i młodzież szkół hrubieszowskich. Utworzyła go, nadała mu styl i niepowtarzalny charakter Grażyna Temporowicz, kierownik artystyczny, ale również społecznik, świetna organizatorka, wybitna działaczka kultury. Swoją pasję zaszczepiła wśród młodego pokolenia hrubieszowian

Obecnie zespół pracuje w 5 grupach, liczy 120 osób, a wychował już ponad 1300 tancerzy. Swój dorobek artystyczny prezentował w Danii, Hiszpanii, Portugalii, Serbii, Macedonii, Grecji, Turcji, Czechach, Niemczech, Watykanie, na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Słowacji, Cyprze, Sardynii oraz we Włoszech i Francji. W sumie koncertował w 20 krajach Europy, w niektórych kilkakrotnie, podbijając serca ludzi pięknem prezentowanej sztuki, radością i wysokim profesjonalizmem. Wszystkie tańce wykonywane są przy akompaniamencie kapeli ludowej. Repertuar zespołu zachwyca bogactwem prezentowanego folkloru. Zawiera tańce: lubelskie, podlaskie, chełmskie, rzeszowskie, przeworskie, lasowiackie, śląskie, wielkopolskie, lachów sądeckich, górali i mieszczan żywieckich, a także tańce różnych narodów europejskich. Artyzm młodych tancerzy podkreślają dodatkowo starannie skompletowane stroje ludowe.
Przez te 20 lat zespół zdobył liczne nagrody w Polsce i Europie. W swoim mieście żywo upowszechniał pieśń „Hrubieszowska ty ziemico”, która stała się wizytówką nie tylko zespołu, ale i całego regionu. Godnie reprezentuje ziemię hrubieszowską we wszelkich uroczystościach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Wszędzie jest przyjmowany niezwykle gorąco i owacyjnie. W 2000 r. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej gościł u Papieża Jana Pawła II w Watykanie.
Zespół ma w swym dorobku nagrania telewizyjne oraz płytę „Zagroj mi muzycko”. Od lat organizuje międzynarodowe spotkania folklorystyczne „Europa na ludowo”. Od 1998 r. jest członkiem C.I.O.F.F. Jest wybitnym ambasadorem polskiej kultury i najwartościowszych tradycji narodowych.
25 czerwca br. zespół wyruszył na podbój Holandii, biorąc udział w 43. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Op roakeldais” w Warffum. Festiwal ten to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Holandii, które gromadzi ponad 30 tys. widzów. Poza naszym zespołem reprezentującym Polskę na festiwalu spotkały się kultury z różnych krańców świata: Kuby, Wenezueli, Argentyny, Meksyku, Szkocji, Rosji, Chin, Mali, Gruzji, Wyspy Guam. Wszystkie narodowości brały udział w targach, na których eksponowano wyroby ludowe charakterystyczne dla każdego kraju, oraz w paradzie wiodącej ulicami miasta. Zwieńczeniem folklorystycznych obchodów w Warffum była modlitwa odczytana we wszystkich językach oraz odśpiewanie pieśni przez zespoły. Nasz zespół wzruszył niejednego widza wykonaniem „Czarnej Madonny”. Członkowie wszystkich grup tanecznych mieli zapewnione noclegi i wyżywienie w holenderskich rodzinach.
Niewątpliwie niesamowitym wydarzeniem podczas wizyty w Holandii było poznanie jednego z najwybitniejszych, współczesnych holenderskich malarzy - Henka Helmantela. Artysta wraz z żoną gościł u siebie dwie członkinie naszej kapeli. Henk Helmantel tworzy dzieła ukierunkowane na odwzorowywanie rzeczywistości niemal fotograficzne, sztukę, w której artysta, posługując się realistycznymi motywami, próbuje stworzyć własny, fantastyczny świat.
Festiwal dobiegł końca. Każdy występ był niesamowitym przeżyciem. Dlatego też wypada życzyć wielu zespołom udziału w takim wydarzeniu, jakim był holenderski festiwal.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Abp Schick: Madagaskar umiera z głodu

2021-08-05 17:22

[ TEMATY ]

ONZ

głód

Madagaskar

Vatican News

Abp Ludwig Schick z Bambergu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową pomoc dla Madagaskaru. Sytuacja jest katastrofalna. Kraj mierzy się z największą suszą od ćwierćwiecza. ONZ ostrzega, że bez natychmiastowej pomocy nawet 400 tys. mieszkańcom wyspy grozi śmierć głodowa.

Powodem kryzysu są niewielkie opady w ostatnich trzech latach i pandemia koronawirusa. Według prognoz zły bilans opadów utrzyma się na wyspie aż do października. „Ludzie jedzą owady, liście, korzenie i nasiona zmieszane z błotem. Dzieci na ulicach żebrzą o żywność, zostały z nich już tylko skóra i kości” – napisał abp Schick.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję