Reklama

„W duchu posłuszeństwa wiary - PRZYJMUJĘ”

W niedzielę, 26 października br. odbyło się uroczyste kanoniczne przekazanie parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach nowemu proboszczowi ks. kan. Józefowi J. Dudkowi. Dotychczasowy proboszcz ks. kan. Michał Goniak, po 30 latach duszpasterzowania w tej miejscowości, przeszedł na emeryturę.
Nowy proboszcz, w otoczeniu licznej grupy kapłanów, został wprowadzony do kościoła przez bp. Wacława Depo. Przywitał go dziekan cieszanowski ks. kan. Stanisław Mizak. Kanclerz Kurii ks. prał. Adam Firosz odczytał dekret Biskupa, którym - ze względów pastoralnych - zwolnił ks. kan. Józefa Dudka z obowiązków proboszcza parafii pw. Jana Chrzciciela w Lipsku k. Zamościa i urzędu wicedziakana dekanatu Krasnobród i mianował go proboszczem parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach. Na nowy okres pracy kapłańskiej z serca mu błogosławił i oddał opiece Matki Odkupiciela, Patronki diecezji.
Następnie bp Wacław Depo wprowadził go w obowiązek nauczania, uświęcania i pasterzowania w nowej parafii. Ustawiła się długa kolejka delegacji z kwiatami, by nowemu Proboszczowi złożyć życzenia. Witano go serdecznie ciepło i z nadzieją. Polecano go opiece Matki Bożej Oleszyckiej. Wyrażano radość, że po wielu latach powraca jako „swój do swoich”, bo ks. J. Dudek jest rodakiem tej parafii. Wojewoda M. Karapyta wyraził przekonanie, że jego charyzma będzie emanować na tę część diecezji, która administracyjnie należy do Podkarpacia. Przypomniano, że ks. J. Dudek jako proboszcz i dziekan lubaczowski w czerwcu 1991 r. witał Jana Pawła II w Lubaczowie i że od 18 lat jest reżyserem i aktorem teatru „Arka Lwowska”. Po odśpiewaniu chóralnym hymnu do Ducha Świętego, rozpoczęła się Eucharystia, którą sprawował nowy Proboszcz. W homilii zauważył, że ta niedziela poświęcana jest konsekracji świątyni. Przypomniał, że ta, której zostaje proboszczem, była konsekrowana ponad 100 lat temu przez św. abp. Józefa Bilczewskiego. Ks. kan. Michałowi Goniakowi udało się zdobyć jego relikwie. W tej świątyni otrzymał I Komunię św. i miał prymicje; stąd rozpoczęło się jego posłanie na kapłańską niwę. Obecny kard. Marian Jaworski powierzył mu przed laty probostwo w Lubaczowie, a bp Wacław Depo - w tej świątyni. W dalszej części homilii wyraził radość, że jesteśmy rodziną Boża. Przyjaźń z Chrystusem, Maryją i świętymi nigdy się nie kończy, bo przyjaźń jest córą miłości, miłość jest wieczna, a Bóg jest miłością. Taką miłość pragnie wprowadzić do tej wspólnoty. Zawierzył swoje pasterzowanie w tej parafii Matce Bożej. Na zakończenie Najświętszej Ofiary podziękował wszystkim delegacjom z Lipska i Zamościa.
Bp Wacław Depo nawiązał do początku wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, przypomniał Jego słowa: „W duchu posłuszeństwa wiary - przyjmuję”. Przed dwoma laty, kiedy przyszedł do nas Biskup, prosił o modlitwę, by mógł wypełnić to, co Bóg chciał przez niego dla nas przygotować. I w oleszyckim kościele te słowa ponowił w duchu wiary i posłuszeństwa. Przypomniał, że trzy tygodnie temu z tego miejsca, dziękował razem z wiernymi za 30 lat posługi ks. kan. Michała Goniaka. Dziś w to miejsce wszedł syn tej ziemi ks. kan. Józef Jan Dudek. Przyszedł w duchu posłuszeństwa wiary.
Tak więc w ostatnią niedzielę października rozpoczął się nowy rozdział pisania historii oleszyckiej parafii.
„Staję przed Tobą Królowo Dziewico
Oleszycka Pani
Z wiarą spoglądam w Twe lica
Do Ciebie wznoszę swe dłonie,
a na nich swe serce oziębłe
Miłością rozgrzej je Swoją
Niech płonie
Niech będę Ci wierny”
Ks. J. Dudek

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Zwiedzione zwiedzanie

Wakacje to czas wycieczek, pielgrzymek i intensywnego zwiedzania. Wielką rolę odgrywają w tym dobrzy przewodnicy. Zdecydowana większość z nich to ludzie kompetentni i uczciwi. Warto jednak porządnie się wsłuchać w to, co mówią, nie tylko żeby jak najwięcej zapamiętać, ale również żeby zobaczyć, czy jest to zgodne z prawdą, a niekiedy również z wiarą. Ojcowie dominikanie z Krakowa opowiadali, że w czasach komuny zdarzali się tacy ideologicznie nastawieni przewodnicy, którzy gdy oprowadzali grupy po bazylice Trójcy Świętej, tak tłumaczyli ludziom tamtejsze przedstawienie Trzech Osób Boskich: „Ten starszy z brodą to Mieszko I.

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję