Reklama

Wychowawca młodych

Wielki autorytet współczesności, wielki autorytet ludzi młodych. Patron Liceum Katolickiego w Biłgoraju, który gromadzi uczniów tej szkoły wokół swojego nauczania od początku jej istnienia. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym szczególnym dniem w roku jest 16 października. Tradycyjnie, w tym dniu jest obchodzony Dzień Patrona Szkoły - Papieża Jana Pawła II

Pamięć o Ojcu Świętym to nie tylko piękne słowa, ale przede wszystkim czyny. Zdają sobie z tego sprawę uczniowie KLO, którzy, podejmując trud kwestowania na ulicach Biłgoraja na rzecz Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, chcieli w ten sposób złożyć hołd Janowi Pawłowi II i pięknej idei upamiętniającej Jego działania. Życzliwość i hojność mieszkańców Biłgoraja świadczą również o tym, iż myśl przyświecająca działalności fundacji na rzecz utalentowanych młodych ludzi z ubogich rodzin, jest wciąż aktualna i rozumiana.
Szczególnie uroczyste obchody święta Patrona szkoły miały miejsce 16 października i zostały połączone ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych. Wstępem do dalszych działań było spotkanie uczniów i nauczycieli KLO w Biłgoraju, podczas którego wszyscy dali dowód wielkiego szacunku i niezachwianej pamięci o Ojcu Świętym. Zapalono znicze, złożono kwiaty, odmówiono modlitwę o beatyfikację i przy wspólnie odśpiewanej „Barce” każdy z uczestników tej uroczystości snuł własne refleksje i wspominał wielkiego Polaka i wielkiego Człowieka.
Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły uświetnił swoją obecnością abp Mieczysław Mokrzycki - osobisty sekretarz Jana Pawła II, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny i był świadkiem złożenia ślubowania przez uczniów. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup przywołał najważniejsze słowa i wartości w nauczaniu Ojca Świętego. Jego pontyfikat przypadł na czas, kiedy często brakowało nadziei - świat był jej pozbawiony. Jednak Jan Paweł II zawsze podkreślał jej wartość, związaną z obecnością Jezusa Chrystusa w życiu każdego człowieka. Jan Paweł II wołał, by otworzyć drzwi Chrystusowi, by się nie lękać, by odważnie głosić Jego naukę i zwracać się zawsze ku drugiemu człowiekowi. Ksiądz Arcybiskup, który znał osobiście Ojca Świętego i przez wiele lat z nim pracował, podkreślił, że najważniejsze jest to, aby nie zapominać o tym, czego przez cały swój pontyfikat Papież nauczał, ponieważ to nauczanie jest uniwersalne i ponadczasowe, aktualne zawsze i wszędzie.
Ksiądz Arcybiskup zwrócił się również do społeczności KLO w Biłgoraju stwierdzając, iż czas nauki, to czas refleksji nad swoim życiem, nad przyszłością, czas kreowania, nadawania kształtu i odkrywania siebie. To wielka odpowiedzialność, ale też niezwykłe wyzwanie i piękna przygoda uczynienia swojego życia wyjątkowym.
Po zakończeniu Mszy św., w obecności Księdza Arcybiskupa i dyrektora KLO ks. dziek. Witolda Batyckiego, uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych, którzy zadeklarowali chęć podążania za przykładem swojego Patrona i dawanie świadectwa tego, że są uczniami szkoły im. Jana Pawła II. Kolejnym wyrazem wdzięczności za pontyfikat Ojca Świętego był montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów. Młodzi wykonawcy z radością i energią przypomnieli słowa Papieża, które dla nich są wciąż drogowskazem, napełniają ich nadzieją i wiarą.
Abp Mieczysław Mokrzycki na koniec uroczystości w Biłgoraju podkreślił, iż powinniśmy uczynić naszym obowiązkiem to, aby studiować nauczanie Jana Pawła II i być wiernym wartościom, którym On dawał świadectwo swoim życiem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Prymicjanci na pielgrzymce

2021-08-05 14:28

Michalina Stopka

Księża neoprezbiterzy odprawili Eucharystię, podczas trzeciego dnia 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Ks. Mateusz Smaza pochodzi z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - Gądowie, ale pielgrzymował z gr. 6 PPW (Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów) - Na pierwszą pielgrzymkę poszedłem w liceum. W trakcie formacji seminaryjnej wziąłem udział w dwóch pielgrzymkach. Przyszłość też wiążę z gr. 6, ponieważ zostałem skierowany do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu - zaznacza ks. Mateusz.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w szachach - arcymistrz Duda pierwszym polskim triumfatorem

2021-08-05 17:16

[ TEMATY ]

szachy

Polak

arcymistrz

Wikipedia

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Z lewej Jan-Krzysztof Duda, Dortmunder Schachtage 2018

Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda po wygranej z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem w rewanżowej partii finału został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej 23-letni arcymistrz z Wieliczki jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Właśnie Norweg jako pierwszy pogratulował mu sukcesu tuż po zakończeniu finałowego meczu w Soczi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję