Reklama

Ostra Brama na Pradze

Mijający rok jest wyjątkowy dla wiernych z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Gocławiu. 25 lat temu w miejscu, w którym stoi strzelisty budynek kościoła, stała szopa. Pod jej dachem ks. prał. Zenon Majcher ustawił ołtarz i odprawił pierwszą Mszę św. Przez cały bieżący rok parafianie obchodzą srebrny jubileusz tamtego wydarzenia

Pierwszą Eucharystię sprawowaną przy ul. Ostrobramskiej pamięta doskonale Bogdan Niewiadomski. - Poza blokami stojącymi tutaj od lat 70., to był zupełnie pusty plac. Obok szopy, w której były sprawowane Msze św., był jeszcze barakowóz służący ks. Zenonowi za dom, jadalnię i zakrystię jednocześnie - wspomina Niewiadomski i dodaje: - Teraz w tym miejscu jest: sanktuarium, dom parafialny, a w byłej kaplicy jest szkoła (podstawowa i gimnazjum) im. kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Odkąd mamy tutaj kościół, ludzie się zmienili. Więcej mieszkańców z pobliskiego osiedla bierze udział w Mszach św., wielu się nawróciło - dodaje Elżbieta Pliszka, która przy osiedlu Ostrobramska mieszka od 30 lat. - Miejscowi kapłani stworzyli tutaj niepowtarzalną atmosferę. Osobiście jestem też dumna z tego, jak wygląda nasz kościół - podkreśla.

Proboszcz prosił o mniejsze ofiary

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej rzeczywiście wygląda imponująco. Uwagę przechodniów zwraca stojący przed świątynią 8-metrowy drzewo-krzyż, będący pomnikiem Jana Pawła II. Na górze sanktuarium jest tradycyjny krzyż, ale wsparty na literze „M”. Także w innych miejscach budowli można zauważyć jakby przeplatające się litery „M” i „V”. - Symbole te oznaczają Maryję i Viktorię, a więc to - o czym mówili do nas Jana Paweł II i kard. Stefan Wyszyński - wyjaśnia ks. Zenon Majcher.
Teologicznych odniesień w świątyni jest znacznie więcej. I tak np. 10 żyrandoli, to nawiązanie do dziesięciorga przykazań. W każdym z nich jest natomiast 88 żarówek, co z kolei oznacza zwielokrotnione Boże błogosławieństwo.
W sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej szczególnie czczony jest kult Patronki. W kościele i wokół niego są aż trzy wizerunki Matki Miłosierdzia. Każdy, kto odwiedzi kościół, zobaczy obraz znajdujący się w głównej części ołtarza. Wykonała go nieżyjąca już parafianka Alicja Zamojska. Drugi obraz na co dzień znajduje się w zakrystii i jest wystawiany tylko z okazji najważniejszych świąt w parafii. Obraz ten wykonali polscy żołnierze uwięzieni w obozie w Mullheim. Po wojnie do Polski przywiózł go ppor. Florian Jaworski. Płaszcz, którym otulona jest Matka Boża żołnierze zrobili z puszek po konserwach.
Trzeci wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej to witraż. Znajduje się on na korytarzu prowadzącym z parafii do kościoła. A, że korytarz znajduje się na wysokości pierwszego piętra, to po zmroku Matka Boża w witrażu przypomina tą z Ostrej Bramy w Wilnie.
- To, co widać w kościele i wokół niego, to zasługa naszego Proboszcza - mówi wikariusz ks. Grzegorz Mądry. Twórczy wkład ks. Zenona Majchra docenił nawet projektant sanktuarium. Andrzej Gniazdowski kazał napisać na tablicy pamiątkowej, że Proboszcz jest pomysłodawcą wielu rozwiązań architektonicznych zastosowanych w budowli. Ks. Majcher od razu jednak zaznacza: - To, że to wszystko zrobiliśmy jest zasługą parafian. Zawsze mogłem liczyć na ich pomoc i ofiarność. Dlatego kiedy zakończyliśmy wszystkie prace, powiedziałem: „uprzejmie proszę o mniejsze ofiary składane na tacę”.
Oświadczenie to Proboszcz złożył w 1996 r. Jednak niedawno parafianie jeszcze raz przyszli z pomocą kapłanowi. Tuż po pielgrzymce, która co roku idzie z parafii na Jasną Górę ks. Zenon zachorował. Na jego trzy operacje potrzebna była krew. - Parafianie zebrali jej ponad 30 litrów. Jestem im za to bardzo wdzięczny - mówi ks. Majcher.

Srebrny jubileusz

W tym roku z okazji jubileuszu liturgia wielu Mszy św. zostało ubogacona akcentami muzycznymi. Po Eucharystii w sanktuarium koncertowali m.in.: góralski zespół „Żywczanie” oraz orkiestry wojskowa i policji. A także nasze zespoły „eksportowe”: „Mazowsze”, „Śląsk” i „Poznańskie Słowiki”.
Na niedzielę 16 listopada w parafii zaplanowano uroczystości odpustowe pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusz Płoskiego.
Ostatnim akcentem srebrnego jubileuszu będzie natomiast uroczysta Pasterka. Poprowadzi ją Prymas Polski kard. Józef Glemp. Jego wizyta ma także znaczenie symboliczne. 25 lat temu Prymas Polski celebrował pierwszą pasterkę w budynku katechetycznym przy ul. Ostrobramskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpańskie władze usuwają pomnik Jana Pawła II

2021-08-05 15:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

vaticannews.va

Władze regionu Galicji usunęły z Monte del Gozo pomnik Jana Pawła II upamiętniający IV Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Santiago de Composteli w 1989 r. Grupa księży i wiernych rozpoczęła starania o powrót monumentu na swoje miejsce lub o umieszczenie go w nowej lokalizacji. Statua znajdowała się na ostatnim odcinku Szlaku św. Jakuba.

W styczniu 2020 r. w regionalnym dzienniku „La voz de Galicia” ukazała się krótka informacja, że władze regionalne zamierzają odnowić pomnik. W marcu br. ten sam dziennik poinformował, że pomnik został usunięty z powodu jego złego stanu spowodowanego upływem czasu i klimatem. Na miejscu zostały jedynie, mało widoczne i złożone na ziemi, cztery płyty cokołowe.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca katolików Brazylii do zaangażowania w media

2021-08-05 18:40

[ TEMATY ]

media

Brazylia

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zachęcił brazylijskich katolików do angażowania się w media. Papieskie wezwanie znalazło się w centrum refleksji podczas ogólnokrajowego spotkania przedstawicieli mediów kościelnych w Brazylii. Z powodu obostrzeń pandemicznych obrady odbyły się w formie webinaru.

W przesłanym liście papież Franciszek wyraził zachętę do angażowania się w tworzenie chrześcijańskich środków informacyjnych. Jak podkreślił Ojciec Święty, „w rzeczywistości, chrześcijanie są wezwani, aby byli znakiem nadziei i solidarności w społeczeństwie brazylijskim dotkniętym boleśnie przez panującą pandemię, inspirowani przez wiarę i zaufanie, że Zmartwychwstały Pan towarzyszy swoim uczniom do końca czasów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję