Reklama

Ostra Brama na Pradze

Mijający rok jest wyjątkowy dla wiernych z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej na Gocławiu. 25 lat temu w miejscu, w którym stoi strzelisty budynek kościoła, stała szopa. Pod jej dachem ks. prał. Zenon Majcher ustawił ołtarz i odprawił pierwszą Mszę św. Przez cały bieżący rok parafianie obchodzą srebrny jubileusz tamtego wydarzenia

Pierwszą Eucharystię sprawowaną przy ul. Ostrobramskiej pamięta doskonale Bogdan Niewiadomski. - Poza blokami stojącymi tutaj od lat 70., to był zupełnie pusty plac. Obok szopy, w której były sprawowane Msze św., był jeszcze barakowóz służący ks. Zenonowi za dom, jadalnię i zakrystię jednocześnie - wspomina Niewiadomski i dodaje: - Teraz w tym miejscu jest: sanktuarium, dom parafialny, a w byłej kaplicy jest szkoła (podstawowa i gimnazjum) im. kard. Stefana Wyszyńskiego.
- Odkąd mamy tutaj kościół, ludzie się zmienili. Więcej mieszkańców z pobliskiego osiedla bierze udział w Mszach św., wielu się nawróciło - dodaje Elżbieta Pliszka, która przy osiedlu Ostrobramska mieszka od 30 lat. - Miejscowi kapłani stworzyli tutaj niepowtarzalną atmosferę. Osobiście jestem też dumna z tego, jak wygląda nasz kościół - podkreśla.

Proboszcz prosił o mniejsze ofiary

Reklama

Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej rzeczywiście wygląda imponująco. Uwagę przechodniów zwraca stojący przed świątynią 8-metrowy drzewo-krzyż, będący pomnikiem Jana Pawła II. Na górze sanktuarium jest tradycyjny krzyż, ale wsparty na literze „M”. Także w innych miejscach budowli można zauważyć jakby przeplatające się litery „M” i „V”. - Symbole te oznaczają Maryję i Viktorię, a więc to - o czym mówili do nas Jana Paweł II i kard. Stefan Wyszyński - wyjaśnia ks. Zenon Majcher.
Teologicznych odniesień w świątyni jest znacznie więcej. I tak np. 10 żyrandoli, to nawiązanie do dziesięciorga przykazań. W każdym z nich jest natomiast 88 żarówek, co z kolei oznacza zwielokrotnione Boże błogosławieństwo.
W sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej szczególnie czczony jest kult Patronki. W kościele i wokół niego są aż trzy wizerunki Matki Miłosierdzia. Każdy, kto odwiedzi kościół, zobaczy obraz znajdujący się w głównej części ołtarza. Wykonała go nieżyjąca już parafianka Alicja Zamojska. Drugi obraz na co dzień znajduje się w zakrystii i jest wystawiany tylko z okazji najważniejszych świąt w parafii. Obraz ten wykonali polscy żołnierze uwięzieni w obozie w Mullheim. Po wojnie do Polski przywiózł go ppor. Florian Jaworski. Płaszcz, którym otulona jest Matka Boża żołnierze zrobili z puszek po konserwach.
Trzeci wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej to witraż. Znajduje się on na korytarzu prowadzącym z parafii do kościoła. A, że korytarz znajduje się na wysokości pierwszego piętra, to po zmroku Matka Boża w witrażu przypomina tą z Ostrej Bramy w Wilnie.
- To, co widać w kościele i wokół niego, to zasługa naszego Proboszcza - mówi wikariusz ks. Grzegorz Mądry. Twórczy wkład ks. Zenona Majchra docenił nawet projektant sanktuarium. Andrzej Gniazdowski kazał napisać na tablicy pamiątkowej, że Proboszcz jest pomysłodawcą wielu rozwiązań architektonicznych zastosowanych w budowli. Ks. Majcher od razu jednak zaznacza: - To, że to wszystko zrobiliśmy jest zasługą parafian. Zawsze mogłem liczyć na ich pomoc i ofiarność. Dlatego kiedy zakończyliśmy wszystkie prace, powiedziałem: „uprzejmie proszę o mniejsze ofiary składane na tacę”.
Oświadczenie to Proboszcz złożył w 1996 r. Jednak niedawno parafianie jeszcze raz przyszli z pomocą kapłanowi. Tuż po pielgrzymce, która co roku idzie z parafii na Jasną Górę ks. Zenon zachorował. Na jego trzy operacje potrzebna była krew. - Parafianie zebrali jej ponad 30 litrów. Jestem im za to bardzo wdzięczny - mówi ks. Majcher.

Srebrny jubileusz

W tym roku z okazji jubileuszu liturgia wielu Mszy św. zostało ubogacona akcentami muzycznymi. Po Eucharystii w sanktuarium koncertowali m.in.: góralski zespół „Żywczanie” oraz orkiestry wojskowa i policji. A także nasze zespoły „eksportowe”: „Mazowsze”, „Śląsk” i „Poznańskie Słowiki”.
Na niedzielę 16 listopada w parafii zaplanowano uroczystości odpustowe pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusz Płoskiego.
Ostatnim akcentem srebrnego jubileuszu będzie natomiast uroczysta Pasterka. Poprowadzi ją Prymas Polski kard. Józef Glemp. Jego wizyta ma także znaczenie symboliczne. 25 lat temu Prymas Polski celebrował pierwszą pasterkę w budynku katechetycznym przy ul. Ostrobramskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję