Reklama

Warszawskie wizerunki Matki Miłosierdzia

W niedzielę 16 listopada przypada dzień Matki Bożej Ostrobramskiej, zwanej także Matką Miłosierdzia. Choć Jej najsłynniejszy wizerunek znajduje się w Wilnie, to także w stołecznych kościołach można zobaczyć obrazy i płaskorzeźby przedstawiające Matkę Bożą Ostrobramską. Warszawscy wierni także wyjednują łaskę u Matki Miłosierdzia, o czym świadczą liczne wota

W wojskowo-cywilnej parafii Matki Bożej Ostrobramskiej na Boernerowie pierwszy obraz Patronki znalazł się jeszcze przed II wojną światową. - Jest to kopia cudownego obrazu z wileńskiej kaplicy - mówi „Niedzieli” ks. płk Jan Domian.
Do parafii obraz przywiózł pułkownik Leopold Gebel w 1936 r. Obecnie wizerunek ten znajduje się w zakrystii kościoła przy ul. Sylwestra Kaliskiego 49. Jego miejsce w prezbiterium zastąpił natomiast obraz Matki Bożej Ostrobramskiej nabyty przez ks. prof. Jerzego Syryjczyka. Po obu stronach obrazu wiszą wota dziękczynne. - Z jednej strony umieszczane są tylko wota, a po drugiej wota i odznaczenia podarowane przez żołnierzy i ludność cywilną parafii - mówi Proboszcz.
Na ostrobramskich obrazach Maryja przedstawiona jest w chwili ukrzyżowania swojego Syna. Na twarzy widać ból, ale nie rozpacz. Całkowite zawierzenie podkreślają skrzyżowane ręce oraz oczy skierowane ku ziemi. Właśnie w tej chwili Maryja staje się Matką Miłosierdzia wypraszającą łaski.
W ocenie znawców jednym z najładniejszych wizerunków Matki Bożej Ostrobramskiej jest obraz w kościele Sióstr Benedyktynek Sakramentek na Nowym Mieście. Namalował go w 1962 r. Stanisław Komorowski. Srebrną sukienkę wykonał zaś Wacław Makowski. Ponadto obraz obejmuje drewniana neobarokową rama (patrz zdjęcie obok).
W latach 60. XX wieku nabożeństwa ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej w kościele Sakramentek przybierały formę uroczystego triduum. Gromadziły się na nich rzesze wiernych. Wśród nich było wielu Wilnian, którzy przyjechali do stolicy po wojnie.
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego znajduje się najmniejszy wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej. Płaskorzeźbę wielkości dłoni wykonał por. Henryk Gorzechowski, żołnierz zamordowany przez NKWD.
Szczególna czcią Matka Boża Ostrobramska jest otaczana w parafii Narodzenia Pańskiego na Gocławiu przy ul. Ostrobramskiej. W tamtejszym sanktuarium znajdują się aż trzy Jej wizerunki. Oprócz dwóch obrazów jest także witraż z wizerunkiem patronki. Znajduje się on w oknie korytarza pomiędzy domem parafialnym a kościołem. Pod korytarzem jest przejazd dla samochodów. - Kościół budowaliśmy w latach 80. ub. wieku. Wiedzieliśmy, że władze nie zgodzą się na to, aby postawić normalną bramę. Niemniej dzięki korytarzowi i oknie z witrażem nawiązaliśmy do Ostrej Bramy w Wilnie - mówi proboszcz parafii, ks. Zenon Majcher.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: arcybiskup skrytykował Nancy Pelosi za obnoszenie się z „pobożnością katolicką”

2021-07-25 14:38

[ TEMATY ]

USA

aborcja

wikipedia.org

Nancy Pelosi

Nancy Pelosi

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone skrytykował 22 lipca spikerkę (przewodniczącą) Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi, która reprezentuje tam Kalifornię, za zakłamanie. Popiera ona finansowanie usług aborcyjnych za pieniądze podatnika, a zarazem głosi wszędzie, że jest bardzo pobożna.

Według magazynu „Washington Examiner” Pelosi na konferencji prasowej w tym dniu określiła siebie mianem „pobożnej katoliczki”, dodając, że „nie jest moim zadaniem pouczać kobiety, czy mogą dopuszczać się aborcji, czy nie”.

CZYTAJ DALEJ

1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-13 11:45

[ TEMATY ]

dziadkowie

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń - to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa - jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbywają się właśnie 25 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Abp Fisher: eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

[ TEMATY ]

eutanazja

Australia

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Jego zdaniem prawo pozwalające na zabijanie osób starszych lub ciężko chorych dzieli ludzi na dwie kategorie: tych, których życie jest nienaruszalne, chronione przez prawo, oraz tych, którym może ono zostać odebrane. „Trzeba być bardzo ostrożnym przy wprowadzaniu takich regulacji. Mają one nieraz nieprzewidywalne konsekwencje” – powiedział metropolita Sydney.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję