Reklama

Marsz dla Życia

„…Są różne gwałtowne wichry, są także i uderzenia naszych różnych słabości. Trzeba się zmagać! Ci, co żyją nad morzem, ludzie morza, którzy wypływają na morze, muszą się zmagać z wichrem, aby zwyciężać. Kiedy więc przychodzą w młodości te różne uderzenia, te wichry namiętności, kiedy bierze górę słabość, przypomnij tchnienie Ducha, które masz w sobie od chrztu, od bierzmowania, nie po to, żebyś się przewracał za lada podmuchem, tylko po to, żebyś stał jak ten żeglarz i dopłynął!...”
Jan Paweł II, Szczecin, 1987

W kontekście szeroko dyskutowanej kwestii „Pokolenia JPII”, za które się uważamy, warto zadać sobie pytanie: czy znamy, pamiętamy i czy rozumiemy to, o czym mówił do nas nasz umiłowany Papież? Czy umiemy żyć według jego wskazówek oraz jaki wpływ ma jego nauka na nasze codzienne decyzje i jakość życia? Czy istota jego nauki jest nam w jakiś sposób bliska i czy prowadzi nas do Chrystusa? W obliczu współczesnych zagrożeń pytania te nabierają szczególnego znaczenia i optymizmem napawa fakt, iż coraz częściej poszukujemy na nie odpowiedzi.
Wielu z nas przyznaje, iż nie jest łatwo sięgać po lekturę dokumentów Kościoła katolickiego. Nie jest łatwo pochylić się nad papieską nauką, a jeszcze trudniej ją zrozumieć i przyjąć za swoją. Składa się na to wiele różnych przyczyn, ale trudność ta wynika również z faktu, iż papieskie nauczanie wydaje się być wymagające nie tylko w swojej treści, ale i formie, zarówno dla osób dorosłych, jak i dla młodzieży.
Z tego względu Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - Oddział Szczeciński pragnie podjąć trud wieloletniej pracy formacyjnej nad spuścizną Jana Pawła II, w takiej formie, która wydaje się być ciekawa oraz inspirująca. Szczególną troską pragniemy otoczyć młodzież i jej poświęcić najwięcej uwagi. Do tego również zachęca nas hasło Dnia Papieskiego: „Ojciec Święty Jan Paweł II - Wychowawca młodzieży”. W tym aspekcie każdy winien się czuć odpowiedzialny za młode pokolenie i za przykładem Ojca Świętego Jana Pawła II na co dzień wspierać i kształtować postawy ludzi młodych. Bycie wychowawcą domaga się przede wszystkim przyjęcia postawy wymagającej od siebie, by stawać się świadectwem i do tak rozumianego programu formacyjnego pragniemy zaprosić każdego.

Marsz dla Życia

Centralnym punktem tej pracy jest Marsz dla Życia rozumiany nie tylko jako publiczna manifestacja poglądów, ale również jako wyraz głębokiej analizy nauki Kościoła katolickiego, współodpowiedzialności za siebie nawzajem, jak i nieustannej pracy nad sobą.
Marsz dla Życia będzie miał miejsce 19.04.2009 r. Hasłem przewodnim - „Rzeka życia, wypłyń na głębię”, w swojej symbolice nawiązuje do tych wątków nauczania Jana Pawła II, które poruszył m.in. w czasie homilii na Jasnych Błoniach w Szczecinie w 1987 r. i wielokrotnie powtarzał na spotkaniach z młodymi. Znamienne słowa Papieża o żeglarzu i zmaganiu się człowieka z wichrami „słabości i namiętności” stały się głównym przesłaniem przyszłorocznego Marszu dla Życia.
„Rzeka Życia” - tak jak rzeka składa się z milionów kropel, które wszystkie razem stanowią potężną siłę żywiołu, tak my wszyscy zgromadzeni w Marszu dla Życia możemy również stanowić siłę. Manifestacja ta może być dobrą okazją do tego, aby zobaczyć, ilu nas jest i jaką wielką stanowimy siłę oraz dla ilu z nas wartością nadrzędną jest życie ludzkie i jego godność.
„Wypłynąć na głębię” oznacza pełne zaangażowanie w obronie fundamentalnych wartości. Stanie twardo na nogach i nie uleganie wichrom należy rozumieć jako konsekwentne przeciwstawianie się wszelkim ideologiom uderzającym w człowieka. Obrona godności człowieka domaga się wielokrotnie ogromnego poświęcenia i determinacji, a czasem przypływu nadludzkiej siły, gdyż wielokrotnie wiąże się to z trudem „pójścia pod prąd”. Dlatego Papież przywołuje wspomnienie Ducha, którym zostaliśmy namaszczeni przy chrzcie i bierzmowaniu, bo to On daje siłę w tych zmaganiach. Zatem kajaki i żagle - jako główne symbole przyszłorocznego Marszu dla Życia - odnoszą się wprost do tych myśli Jana Pawła II i zapraszają do głębokiej refleksji. Zachęcamy wszystkich do przygotowania się do tej manifestacji we własnym zakresie. Już teraz zapraszamy różne wspólnoty, grupy, parafie, stowarzyszenia, a nawet poszczególne rodziny do uszycia żagla, napisania na nim jakiejś myśli Jana Pawła II ważnej z punktu widzenia osób przygotowujących dany żagiel oraz do złożenia na nim podpisu. Podpis złożony na żaglu ma mieć wymiar świadomej, przemyślanej decyzji o przyjęciu postawy broniącej życia od poczęcia do naturalnej śmierci, czyli ma mieć charakter zobowiązujący. Trzy najpiękniejsze żagle zostaną złożone w darze papieżowi Benedyktowi XVI w czasie pielgrzymki do Rzymu.

Program duszpasterski „Stawać się sobą”

Reklama

W ramach przygotowań do Marszu dla Życia jest realizowany program duszpasterski adresowany do młodzieży szkół średnich pt.: „Stawać się sobą”. Program obejmuje zagadnienia dotyczące tożsamości, godności, płodności, czystości przedmałżeńskiej i przygotowania do małżeństwa i rodzicielstwa. Realizowany jest pod patronatem oraz przy udziale i merytorycznej opiece pracowników naukowych Wydziału Teologicznego US. Przewodnictwo duchowe i opiekę duszpasterską sprawują kapłani pracujący z młodzieżą. Program realizowany w formie zajęć warsztatowo-edukacyjnych w każdy III piątek miesiąca w ramach „Nocnych spotkań z papieżem JP II” w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Szczecinie przy ul. Kaszubskiej 20/3.

Akcja „Uratuj różaniec”

W czasie „Nocnych spotkań z Papieżem” młodzież będzie również „produkować” różańce na rękę dla osób, które podejmą Duchową Adopcję Dziecka Poczętego bezpośrednio po Marszu. Z tego względu we wszystkich parafiach naszej archidiecezji rozpoczyna się kolejna akcja: „Uratuj różaniec”. Zbieramy uszkodzone, zniszczone różańce, koraliki i paciorki, przekazujemy je przez księży proboszczów na furtę Kurii Arcybiskupiej lub bezpośrednio do siedziby stowarzyszenia.

Konkurs wiedzy o „Evangelium vitae”

W ubiegłym roku szkolnym młodzież naszej archidiecezji przepisała jeden z dokumentów papieskich - encyklikę „Evangelium vitae” na materiał. W tym roku będzie miała okazję sięgnąć po jej lekturę raz jeszcze, przygotowując się do konkursu wiedzy o „Evangelium vitae”. Konkurs będzie przeprowadzony na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Poza korzyścią osobistą każdego z uczestników przewidziane są ciekawe nagrody, w tym dla katechetów finalistów konkursu. Główną nagrodą konkursu będzie ufundowanie pielgrzymki do Rzymu.

Pielgrzymka do Rzymu

Reklama

Ukoronowaniem dwuletniej pracy nad encykliką będzie pielgrzymka do Rzymu - zaplanowana w terminie: 16-20.05.2009 r. Obejmuje Eucharystię sprawowaną przy grobie Jana Pawła II w rocznicę jego urodzin, tj. 18 maja, spotkanie z papieżem Benedyktem XVI na modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra oraz audiencję środową. Młodzi zawiozą do Rzymu flagi z przepisaną przez siebie w minionym roku encykliką „Evangelium vitae” i żagle - symbole przyszłorocznego Marszu dla Życia z 2009 r. i jako wotum wdzięczności za osobę Jana Pawła II złożą je w Watykanie.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Niezwykle ważnym owocem ubiegłorocznego Marszu oraz Niedzieli Świadectw okazała się Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. W czasie Eucharystii ok. 900 osób wzięło w opiekę duchową jedno zagrożone aborcją nienarodzone jeszcze dziecko. Osoby te codziennie odmawiają dziesiątkę Różańca, specjalną modlitwę oraz podejmują jakąś ofiarę w jego intencji. Dnia 25. każdego miesiąca wspólnota spotyka się na Eucharystii i wspólnej modlitwie w kościele pw. św. Jana Ewangelisty przy ul. Świętego Ducha. Po Mszy św. uczestniczą w spotkaniu formacyjno-edukacyjnym z liderami Ruchów Obrony Życia oraz otrzymują materiały formacyjne. Tym samym rośnie „Armia mocy modlitwy”, która już przygotowuje się do następnej „Niedzieli Świadectw” i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Zapraszamy wszystkich do współpracy w realizacji w/w założeń, zachęcamy do zaangażowania się we wszystkie działania na miarę swoich możliwości, a nade wszystko o wsparcie modlitewne i duchowe.
Szukamy także sponsorów i darczyńców, którzy wspomogą organizację i oprawę Marszu dla Życia oraz wesprą fundusz umożliwiający jak najliczniejszej grupie młodzieży wyjazd do Rzymu.
Nasz nr konta:
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Zachodniopomorski Szczecin, ul. Mariacka 6/8
PKO BP 37 1020 4795 0000 9802 0107 4491 z dopiskiem: MARSZ DLA ŻYCIA, PIELGRZYMKA

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję