Reklama

Finały Dolnośląskie Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej

Niedziela świdnicka 46/2008

W naszej diecezji odbywa się wiele imprez, które są częścią wielkiego przedsięwzięcia łączącego dwa narody: Polskę i Czechy, a mianowicie Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Bądźmy rodziną”. Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej to impreza, która gości w Jaworzynie Śląskiej, a organizowana jest już po raz trzynasty przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną. W dniach 22, 23 i 24 października odbył się tam przesłuchania finałowe w trzech kategoriach. Jury wysłuchało 78 recytatorów, natomiast podczas wszystkich etapów eliminacji na terenie Dolnego Śląska przed komisjami rejonowymi, szkolnymi, gminnymi, powiatowymi zaprezentowało się ponad 500 osób. Nagrody w konkursie ufundowało Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz SOK i BP. Podczas finałów komisja oceniająca, w skład której weszli: p. Lidia Michałuszek - aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, p. Ryszard Dykcik - reżyser, dramaturg, ks. Piotr Winczakiewicz z Jaworzyny Śląskiej oraz p. Sylwester Bartczak - dyrektor SOKiBP, w poszczególnych kategoriach przyznała następujące nagrody i wyróżnienia: w kategorii szkół podstawowych - 1. miejsce zajęła Jagoda Różycka ze Szkoły Podstawowej w Pieszycach, 2. miejsce przypadło w udziale Julii Grunert z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie, natomiast 3. nagrodę zdobył Kacper Stuglik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieńcu Ząbkowickim. Wyróżnione zostały Magdalena Pogorzelska ze Szkoły Podstawowa nr 10 w Bielawie oraz Karolina Dziakowicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.
W kategorii gimnazjum: 1. miejsce zdobyła Dominika Sikorska reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną w Świebodzicach. Wyróżnieni zostali: Aleksandra Świstak z Gimnazjum w Piławie Górnej, Aleksandra Piętka z Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach, Mateusz Zając z Gimnazjum w Jaroszowie, Katarzyna Drażba z Publicznego Gimnazjum w Mieroszowie oraz Anita Mycak z Gimnazjum nr 1 w Kłodzku.W kategorii szkół średnich 1. miejsce zajął Michał Czerniak reprezentujący Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku. Wyróżnieni zostali: Oliwia Zachara z Miejskiego Centrum Kultury w Polanicy-Zdroju, Roksana Skorupa z I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, Agata Bachmatiuk z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, Agnieszka Brenzak z I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie oraz Małgorzata Mrozek z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2021-07-13 11:45

[ TEMATY ]

dziadkowie

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

©Sergii Mostovyi - stock.adobe.com

Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń - to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa - jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbywają się właśnie 25 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi

2021-07-25 12:16

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Prawdziwym cudem jest dzielenie się z innymi, które powiększa miłość. A kiedy się dzielisz, Bóg pomnaża – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra. Zwrócił uwagę, że „pomnażanie dóbr, bez sprawiedliwego podziału, nie rozwiązuje problemów” ludzkości.

Komentując ewangeliczny opis rozmnożenia chleba i ryb, którymi Jezus nakarmił około pięciu tysięcy osób, papież zauważył, że „Jezus nie stwarza bochenków i ryb”, ale bierze „pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby” od chłopca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję