Reklama

Gdzie szukać pomocy?

Najtrudniejsze są zimy. Wówczas bezdomni są narażeni na największe niebezpieczeństwo. Na szczęście z pomocą przychodzą Miejskie lub Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej oraz organizacje pozarządowe na przykład Caritas Diecezji Sosnowieckiej

W Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej Caritas prowadzi noclegownie, zaś w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach i Będzinie-Łagiszy działają Domy dla Bezdomnych. Dom dla Bezdomnych Caritasu w Będzinie-Łagiszy znajduje się przy ul. Energetycznej 10, tel. (0-32) 267-19-46. Placówka zapewnia podopiecznym trzy posiłki dziennie oraz dysponuje zapleczem mieszkalnym, m.in.: 4-osobowymi pokojami, sanitariatami oraz świetlicą terapeutyczną, w której są prowadzone kursy i terapie. Otwarty jest 24 godziny na dobę. W zależności od pory roku świadczy pomoc dla ok. 45 osób. Dom dla Bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach funkcjonuje przy Alei Zwycięstwa 6, tel. (0-32) 268-92-69. Dwupiętrowy dom, oprócz noclegu, zapewnia również wyżywienie, posiada dobrze wyposażone zaplecze. Ma on także specjalnie przystosowane dwa pokoje do terapii zajęciowej: indywidualnej i grupowej. Kilka razy w roku są tam przeprowadzane specjalne kursy dla bezdomnych z zakresu profilaktyki antyalkoholowej, aktywizacji bezrobotnych i poradnictwa pracy. Podobnie jak Dom w Będzinie jest on otwarty 24 godziny na dobę. Docelowo opieką obejmuje grupę 47 bezdomnych, na podstawie umowy z Urzędem Miasta Dąbrowa Górnicza. Noclegownia pod patronatem Caritasu w Dąbrowie Górniczej znajduje się na ul. Łącznej 31, tel. (0-32) 268-89-82. Placówka czynna jest codziennie w godz. 19-7, a zimą - w przypadku dużych mrozów - cały dzień. Natomiast noclegownia „Spokojna noc” w Sosnowcu przy ul. Kaliskiej 25, tel. (0-32) 266-22-26 jest czynna cały tydzień w godz. 19-7, zimą od godz.16, a w przypadku mrozów - całą dobę. Posiada 60 miejsc noclegowych. Oferuje swoim podopiecznym wyżywienie, odzież, środki czystości, ręczniki oraz leki. Bezdomni znajdujący się na terenie placówki mogą korzystać z łazienek, kuchni z jadalnią oraz pralni, a nawet z boiska do siatkówki. W okresie zimowym uruchamiana jest także świetlica, w której znajdują się biblioteka oraz telewizor. Można się też napić ciepłej kawy lub herbaty. Z noclegowni i domów mają prawo korzystać wyłącznie trzeźwi mężczyźni skierowani do nich przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej.
Ponadto z dniem 1 listopada została uruchomiona infolinia dla bezdomnych o numerze 0-800 10-00-22, która działa codziennie przez całą dobę i obejmuje swym zasięgiem teren województwa śląskiego. Przedsięwzięcie zostało opracowane przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pod wyżej wymienionym numerem telefonu można uzyskać informacje o wykazie jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa śląskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję