Reklama

W czyśćcu nie ma dożywocia

Niedziela rzeszowska 46/2008

Przy okazji tegorocznego Dnia Zadusznego pewien ksiądz przytoczył pytanie dziecka: - Czy w czyśćcu jest dożywocie? Odpowiedź wydaje się oczywista: - Nie, nikt w czyśćcu nie zostanie na wieczność. Warto jednak mieć świadomość, że poprzez modlitwę i odpusty żyjący mogą pomagać duszom w czyśćcu cierpiącym.

Aniołowie przypomnienia

Reklama

W 1889 r. powołane zostało Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych. Inicjatywa wyszła ze strony bł. Honorata Koźmińskiego (1829-1916), który w utworzeniu Zgromadzenia odczytał wezwanie Boże. Współzałożycielką Zgromadzenia była Wanda Olędzka (ok. 1863-1915), a jej następczynią i główną współorganizatorką Natalia Nitosławska (1845-1900). Zgromadzenie, zatwierdzone przez Stolicę Apostolską, działa na prawie papieskim.
Siostry Wspomożycielki żyją według Reguły i Życia Braci i Sióstr Trzeciego Zakonu Regularnego św. Franciszka z Asyżu. W „Konstytucji Zgromadzenia” zapisano m.in.: „W duchu Ewangelii prowadzimy życie ukryte, nie ujawniając żadnymi zewnętrznymi oznakami swego powołania zakonnego. Nosimy strój świecki, odznaczający się estetyką, skromnością oraz prostotą, przystosowany do wieku i środowiska, w którym spełniamy swe obowiązki”.
Habit Wspomożycielki składa się z czterech części, czyli z czterech cnót: miłości, miłosierdzia, pokory, posłuszeństwa. „Nie jesteśmy aniołami, ale każdy z nas może w sobie mieć coś z anioła - i zapomniawszy swojej doli własnej, niedolom cudzym być jak anioł jasny” - zapisała Irena Trzcińska w książce pt. „Anioł w sztuce”. Bł. Honorat Koźmiński użył wobec Zgromadzenia określenia „aniołowie przypomnienia”
Zgodnie z charyzmatem i zadaniami apostolskimi, misja Sióstr koncentruje się na wspomaganiu dusz czyśćcowych, ale nie polega tylko na zwróceniu się ku osobom zmarłym. Tym nie trzeba już niczego przypominać. Ich ziemskie życie się zakończyło, a razem z nim dobiegł końca czas wzrastania w miłości do Boga i człowieka. Po tamtej stronie zbiera się już tylko owoce doczesnego życia, samemu niczego nie można zmienić.
To dla ludzi żyjących - szczególnie dla osób cierpiących po stracie najbliższych - Siostry mają być „aniołami przypomnienia”. Pogrążonych w żałobie otaczają troską, dając im możliwość modlitwy, wsparcia w przeżywaniu bólu, a nawet przyjazdu do ich wspólnoty zakonnej (od początku 2007 r. funkcjonuje dom w Sulejówku, służąc osobom dotkniętym śmiercią bliskich).

Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca

W odpowiedzi na liczne prośby kierowane do Zgromadzenia ze strony osób świeckich, zainteresowanych współpracą w zakresie charyzmatu Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, powstało Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca.
Zgromadzenie rozeznało tę sytuację jako nowy znak czasu i nowe wezwanie apostolskie. Decyzja o podjęciu tej formy działalności zapadła w roku 1983. Pierwsi członkowie formalnie włączyli się do Dzieła w 1985 r.
Do ADPC może należeć każdy praktykujący katolik, niezależnie od stanu i wieku, który pragnie nieść pomoc duszom czyśćcowym. Osoby, które po zapoznaniu się z Informatorem o ADPC, decydują się na przynależność do Dzieła, wypełniają i osobiście podpisują tzw. kartę członkowską, a następnie przesyłają ją do Centrum ADPC. Tam gdzie istnieje już parafialna grupa ADPC, kartę można przekazać animatorce/animatorowi. Potwierdzeniem przyjęcia do ADPC jest „Pamiątka” z Aktem codziennego zaofiarowania, którą każdy członek otrzymuje z Centrum ADPC lub od animatorki/animatora.
Włączenie się do Apostolstwa otwiera konkretną drogę wzrostu w przyjaźni z Bogiem, Kościołem i ludźmi, czyli drogę świętości. Konkretną, bo osadzoną w duchowości i charyzmacie Sióstr Wspomożycielek. Członkowie Dzieła zmierzają do bliskości z Chrystusem i Jego Kościołem, wzorując się na życiu św. Franciszka z Asyżu oraz założyciela Zgromadzenia bł. Honorata Koźmińskiego, a także na sposobie życia Sióstr Wspomożycielek.

Młodzieżowe Dzieło Pomocy dla Czyśćca

Młodzieżowe Dzieło to działająca przy Zgromadzeniu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych katolicka grupa modlitewna przeznaczona dla młodzieży żeńskiej i męskiej, która pragnie nieść pomoc duszom czyśćcowym oraz poznawać i zgłębiać naukę Kościoła katolickiego na temat życia wiecznego i rzeczy ostatecznych człowieka.

KONTAKT:
Apostolskie Dzieło Pomocy dla Czyśćca przy Zgromadzeniu Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych,
ul. Poprzeczna 1
05-070 Sulejówek
adpc@wp.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję