Reklama

Piękno i wielkość Bożej miłości

26 października w kościele farnym w Jaśle bp Kazimierz Górny poświęcił główny ołtarz soborowy, a także stacje Drogi Krzyżowej. Było to podsumowanie dziesięcioletnich prac przy renowacji świątyni, która regotyzowana odzyskała miniony blask i niezwykły duchowy klimat

W uroczystości, którą poprzedziły zakończone w farze w sobotę 25 października misje św., licznie uczestniczyli parafianie, a także jaślanie i zaproszeni goście. Przyjechali kapłani, którzy kiedyś pracowali w jasielskiej farze, m.in. ks. Józef Obłój, ks. Józef Pańczuk, ks. Grzegorz Żywiec. Obecni byli także dziekan dekanatu Jasło-Wschód ks. Tadeusz Paszek, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Bieczu ks. Władysław Kret, kanonik gremialny Krośnieńskiej Kapituły Kolegiackiej ks. Jan Klich, proboszczowie i wikarzy z jasielskich i okolicznych parafii.
We Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych, m.in. burmistrz Jasła Maria Kurowska, senator RP Stanisław Zając, Alicja Zając, marszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca z żoną, starosta Adam Kmiecik, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Dybaś, a także architekci i projektanci wnętrza świątyni, spośród których wymienić należy Dominikę Tarsińską-Petruk, która zaprojektowała ołtarze w kościele i Drogę Krzyżową, jak również dyrekcja Gimnazjum nr 4 w Jaśle i wielu znakomitych gości.
Bp Kazimierz Górny ze wzruszeniem i radością mówił o pięknie fary, matki jasielskich kościołów, która dziś, jak dawniej, z dumą góruje i wyróżnia się w panoramie miasta. Zniszczona niemal doszczętnie w czasie drugiej wojny światowej świątynia farna, podobnie jak całe Jasło, nie poddała się i z pomocą Boga i ludzi podniosła się z gruzów. Obecnie fara w Jaśle, jak powiedzieli na zakończenie uroczystości przedstawiciele młodych - „odbija w sobie piękno i wielkość Bożej miłości”.
Ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wyjaśniając symbolikę obrzędu poświęcenia ołtarza i przygotowując wiernych na ten szczególny moment, zaakcentował, że przypomina on chrzest dziecka i przyjęcie go do wspólnoty Kościoła. Właśnie na pamiątkę chrztu św., przed poświęceniem ołtarza, Ksiądz Biskup pokropił wiernych i ołtarz wodą święconą. Poświęcenie ołtarza składa się z czterech zasadniczych elementów. Są to: namaszczenie ołtarza krzyżmem świętym (symbol tego, że Chrystus oddał swoje życie Bogu i jest źródłem prawdziwego życia), złożenie kadzidła i okadzenie ołtarza (co oznacza, że nasze życie codzienne, życie we wspólnocie Kościoła, modlitwa i czyny mają być miłe Bogu), założenie na ołtarz obrusów (czynność ta przypomina, że ołtarz jest nie tylko miejscem, gdzie dokonuje się Ofiara, ale stołem, który zaprasza do uczty i z którego pochodzi prawdziwy pokarm) i obdarowanie światłem, ustawienie na ołtarzu świec (światło oznacza nowe życie, symbolizuje Zmartwychwstanie).
Bp Kazimierz Górny zwrócił uwagę na przepiękny tryptyk z rzeźbą Matki Bożej w centralnym polu, w nastawie ołtarzowej w kościele farnym, na który spoglądał z pogodnym wyciszeniem, porównując jasielski ołtarz do ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie. Cieszył się wraz z nami pięknem świątyni, której wystrój nawiązuje, jak podkreślił, do jej korzeni, do późnego gotyku, do czasów średniowiecza i do koncepcji jej pierwszych twórców.
W sepulcrum, w marmurowej ołtarzowej mensie, bp Kazimierz Górny umieścił relikwie bł. ks. Władysława Findysza, męczennika komunizmu, pierwszego błogosławionego diecezji rzeszowskiej, który w latach 1940-41 pracował w jasielskiej farze.
Poświęcenie nowego ołtarza w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle miało miejsce „w szczególnym, jak podkreślił proboszcz ks. Zbigniew Irzyk, czasie dla Kościoła - Roku św. Pawła, Synodu Biskupów, który obradował w Rzymie i 30. rocznicy inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II”. Stało się godnym uwieńczeniem dziesięcioletnich trudów, ofiar i modlitw, składających się na renowację fary - matki jasielskich kościołów.
Wiele było w tym szczególnym dniu podziękowań, które zarówno bp Kazimierz Górny, jak i ks. Zbigniew Irzyk skierowali przede wszystkim do parafian, ofiarnie wspierających prace przy renowacji świątyni, a także (szczególnie w pierwszej fazie renowacji, na zewnątrz kościoła) w tych pracach uczestniczących. Ksiądz Biskup podkreślił również ogromne zaangażowanie obecnego proboszcza ks. Zbigniewa Irzyka, który od 1998 r. (najpierw jako administrator parafii, a od 2002 roku, jako proboszcz jasielskiej fary) z wielkim oddaniem koordynował całością prac. Bp Górny dziękował również ks. prał. Kazimierzowi Trygarowi, poprzedniemu proboszczowi, który do dziś pomaga i wspiera ks. Zbigniewa. W czasie Mszy św. Ksiądz Biskup podpisał także akt erekcyjny pod budowę Domu Parafialnego im. Jana Pawła II.
Na zakończenie młodzi parafianie podziękowali bp. Kazimierzowi Górnemu za jego radosną i wyczekiwaną obecność w jasielskiej wspólnocie. Podkreślili, że dzisiejszy wygląd odbija w sobie wysiłki wielu pokoleń - „My, młodzi, stajemy dziś przed Tobą jako przyszłość i nadzieja Kościoła. Stajemy wobec naszej wspólnoty i pokoleń parafian, którzy wpisali się w historię tej świątyni, by przejąć to bogate i przeogromne dziedzictwo. Podziękowali także za najważniejsze, duchowe fundamenty tej świątyni i zapewnili, pamiętając słowa Jana Pawła II, że idą w przyszłość z radością i nie boją się „miłości, która stawia wymagania”.

Z okazji uroczystego poświęcenia ołtarza głównego, a także jako podsumowanie przebiegających przez dziesięć lat prac przy renowacji i regotyzacji świątyni, została wydana okolicznościowa książka „Kościół farny w Jaśle pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Historia i przewodnik”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Piknik z okazji urodzin prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się we wtorek w Warszawie

2021-07-29 17:21

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

piknik

Reprodukcja Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Bachledówka. Prymas Wyszyński z kard. Karolem Wojtyłą i o. Jerzym Tomzińskim

Warsztaty edukacyjne, teatrzyk dla dzieci i spacer miejski śladami Prymasa Tysiąclecia są w programie pikniku, który z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizuje we wtorek Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Piknik urodzinowy przy Krakowskim Przedmieściu, w sąsiedztwie pomnika Prymasa Tysiąclecia, jest skierowany głównie do najmłodszych – czytamy w informacji na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję