Reklama

Rozkołysał się cały kościół...

„Młodzi - Ojcu Świętemu” - pod takim hasłem w 30. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krośnie-Turaszówce miało miejsce niezwykłe nabożeństwo. Zgromadzona młodzież i parafianie poprzez słowo, obraz, śpiew i gest wyrażali swoje przywiązanie do osoby i świata wartości wielkiego Papieża, prosząc Boga o beatyfikację Ojca Świętego

Niedziela przemyska 46/2008

Wieczorne nabożeństwo rozpoczął chór kilkudziesięciu młodych, ale potężnych głosów - połączenie zespołu wokalnego „Sonante” z Krosna, młodzieży z Diakonii Muzycznej Archidiecezji Przemyskiej, młodzieży z wielu parafii archidiecezji oraz scholi z turaszowskiej parafii - pod kierownictwem muzycznym Marioli Waliszko-Rybczak.
Zebranych powitał ks. Janusz Zajdel, pomysłodawca i współorganizator tego niezwykłego nabożeństwa, które wraz z nim przygotowało Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz wielu życzliwych ludzi. Ks. Janusz podziękował przede wszystkim młodzieży przybyłej aż z 23 parafii (m.in. z Ustrzyk Dolnych, Leska, Sanoka, Baligrodu, Rymanowa Zdroju, Wróblika Szlacheckiego, Korczyny, Klimkówki, Frysztaka, Ustrobnej, Trześniowa, Komborni, Jasienicy Rosielnej, Bliznego, Dukli, Miejsca Piastowego, Jedlicza, parafii krośnieńskich, a nawet studenci z Krakowa). Uroczystość równocześnie była transmitowana na falach krośnieńskiego Radia „Fara” na całą archidiecezję przemyską.
Modlitewną część nabożeństwa otworzył ks. prał. Julian Bieleń - proboszcz parafii w Krośnie-Turaszówce, który zarazem przewodniczył całej uroczystości. Jego krótka, osobista refleksja nad dziełem życia Jana Pawła II wprowadziła wiernych w istotę tego mistycznego wieczoru - modlitwę o beatyfikację Ojca Świętego i twórcze naśladownictwo Jego dzieła przez wszystkich wiernych, a szczególnie przez młodzież, którą Papież-Polak tak ukochał...
Na ekranie pojawił się znany milionom widok - kard. Felici ogłasza: „Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus Papam - Carolum Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem - Wojtyła...”. Po chwili na balkonie staje błogosławiący światu Karol Wojtyła... - tylko starsi pamiętają ten 16. dzień października 1978 r. - dzień, który zmienił oblicze Polski, Europy i świata. W poszczególne części tego biograficznego moralitetu wprowadzało dwoje narratorów - uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie-Turaszówce. Swoistym mottem tego wieczoru ks. prał. Julian Bieleń uczynił fragment Ewangelii wg św. Mateusza (19, 16), mówiący o młodzieńcu, pragnącym otrzymać życie wieczne - ale komentarz do tego fragmentu wygłosił z ekranu sam Jan Paweł II. I tak już odtąd potoczył się ów ciekawy dialog - pomiędzy zgromadzonymi młodymi ludźmi, a ich papieskim nauczycielem. Młodzi podchodzili do mikrofonu, zadając pytania dotyczące sensu życia, korzystania z dóbr, wyboru drogi życiowej, powołania... Przygotowane odpowiednie cytaty z papieskich wystąpień, encyklik czy homilii, niejednokrotnie ilustrowane fragmentami filmów z pielgrzymek do Polski, wskazywały prostą, choć trudną drogę - przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Po zadaniu pytania, każdy z przedstawicieli młodzieży podchodził do paschału i zapalał od niego swoją lampkę - po kilkunastu minutach cały rząd migocących światełek jaśniał na stopniach prezbiterium, w kształcie litery „M”. Ale tym, co chyba najbardziej uderzyło zgromadzonych była muzyka; najczęściej wielogłosowa, znakomicie zaaranżowana przez Mariolę Waliszko-Rybczak. Połączone głosy kilku młodzieżowych chórów przy akompaniamencie organów, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, fletu i bębnów prawdziwie elektryzowały zgromadzonych w kościele - wierni spontanicznie włączyli się w śpiewy. O godz. 20.40 do chóru dołączył ks. Janusz Zajdel, wykonując wraz z wiernymi śpiewaną litanię do Sługi Bożego Jana Pawła II.
Nabożeństwo powoli zbliżało się ku końcowi - jeszcze ukochana modlitwa Tego, który swym hasłem uczynił „Totus Tuus” - Różaniec, którego intencje wyrażały najgłębsze problemy młodzieży.
O godz. 21 proboszcz ks. Julian Bieleń, łącząc się w modlitwie z całą Polską, zaintonował Apel Jasnogórski. W końcowej refleksji podziękował wszystkim organizatorom tego niezapomnianego wieczornego nabożeństwa.
Wtedy rozbrzmiała ulubiona pieśń Papieża - „Barka”. Podchwycona przez wszystkich, wznosiła się coraz wyżej i wyżej. Wraz z melodią podnosiło się coraz więcej rąk, które łączyły, splatały się ze sobą... dołączały się kolejne ławki, aż wreszcie w takt „Barki” rozkołysał się cały kościół...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: pierwszy złoty medal dla reprezentantki Filipin „za wstawiennictwem Maryi”

2021-07-28 13:59

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Na trwających w Tokio Letnich Igrzyskach Olimpijskich złoty medal w podnoszeniu ciężarów zdobyła Hidilyn Diaz. Jest to pierwszy złoty medal olimpijski w historii Filipin. Diaz, głęboko wierząca katoliczka, zawdzięcza swój sukces "wstawiennictwu Matki Bożej". List gratulacyjny otrzymała od Konferencji Biskupów Filipin.

Za swoje zwycięstwo filipińska sportsmenka podziękowała wstawiennictwu Matki Bożej i Jezusa Chrystusa. Podczas wirtualnej konferencji prasowej oraz uroczystości dekoracji medalami miała na szyi łańcuszek z Cudownym Medalikiem. Jak wspominała, otrzymała go od swojej przyjaciółki, z którą przez dziewięć dni przed Igrzyskami razem odmawiały modlitwę poranną. „Jest to znak jej i mojej wiary w Maryję i Jezusa Chrystusa”, podkreśliła złota medalistka w swojej klasie wagowej do 55 kg. 20-letnia Diaz już w pierwszym podejściu pokonała w Tokio zawodniczkę chińską podnosząc już w pierwszej próbie ciężar 127 kg.

CZYTAJ DALEJ

Festyn w Łańcuchowie

2021-07-29 12:57

Grzegorz Jacek Pelica

Festyn rodzinny „Jakubki” w Łańcuchowie odbył się już po raz trzeci. W tej parafii przechowywane są relikwie św. Jakuba; ich obecność dała impuls do świętowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję