Reklama

40 lat Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości

Niedziela płocka 46/2008

W dniach 22-24 września w Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości im. O. Benignusa Jana Sosnowskiego, prowadzonym przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu, miało miejsce spotkanie Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie było poświęcone 40. rocznicy powstania zakroczymskiego ośrodka trzeźwościowego.
23 września jubileuszowej Eucharystii w kaplicy Ośrodka przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. W koncelebrze Mszę św. sprawowali diecezjalni duszpasterze trzeźwości oraz dekanalni duszpasterze trzeźwości diecezji płockiej. Obecny był także prowincjał Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów o. Sławomir Siczek.
Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości wpisuje się w wielką tradycję działań trzeźwościowych w Polsce od połowy XIX wieku przez takich propagatorów abstynencji, jak: o. Rajmund Smerdziński., bł. o. Honorat Koźmiński, o. Franciszek Szymanowski, o. Rafał Mazurkiewicz. Ich działalność wiązała się z zakładaniem bractw abstynenckich, szerzeniem literatury trzeźwościowej czy powoływaniem i prowadzeniem przez zgromadzenia honorackie gospód bezalkoholowych, co było zjawiskiem nowatorskim.
Po II wojnie światowej do tych zakroczymskich inicjatyw nawiązał o. Benignus J. Sosnowski, który z zespołem misjonarzy ludowych (m.in.: o. Apolinarym Kaźmierakiem czy o. Damianem Zawitkowskim) prowadził misje i rekolekcje o charakterze trzeźwościowym w wielu diecezjach. Z refleksji nad koniecznością formowania „działaczy trzeźwościowych” spośród duchowieństwa, a potem świeckich zrodziła się myśl i potrzeba utworzenia w Zakroczymiu domu rekolekcyjnego. Powstał on de facto 13 maja 1968 r., z czasem przekształcając się w Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości.
8 stycznia 1971 r. w klasztorze Kapucynów w Zakroczymiu odbyło się zebranie Zakonnych Delegatów Apostolstwa Trzeźwości, którego celem była konkretyzacja propozycji Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego w sprawie utworzenia duszpasterskiego ośrodka trzeźwości przy klasztorze kapucynów; ustalono też cele i zadania Ośrodka.
OAT jest organem wykonawczym Zakonnej Podkomisji ds. Trzeźwości w ramach Międzyzakonnej Komisji Dzieł przy Konsulcie Wyższych Przełożonych. Wydaje ogólnopolski dwumiesięcznik „Trzeźwymi Bądźcie”. OAT nie prowadzi terapii ani detoksykacji. Działalność Ośrodka jest realizowana w dwóch kierunkach - profilaktycznym, przez organizowanie kurso-rekolekcji o charakterze kształtującym postawy abstynenckie i trzeźwościowe, korzystając z bogatej bazy merytoryczno-dydaktycznej wykładowców: psychologów, terapeutów i lekarzy; drugi kierunek to pomoc duchowa, sakramentalna osobom uzależnionym i współuzależnionym, udzielana przez duszpasterzy OAT (aktualnie są nimi: o. Jan Karczewski - dyrektor, o. Marek Skowroński, o. Rafał Sońta, o. Mariusz Zacharkiewicz). Proces wychodzenia z uzależnienia czy współuzależnienia wymaga wszechstronnego interdyscyplinarnego podejścia - zarówno od strony medycznej, psychologicznej, jak i duchowej. Naprzeciw tej ostatniej wychodzi właśnie działalność zakroczymskiego Ośrodka. Ponadto OAT organizuje sesje naukowe dotyczące szeroko pojętej działalności trzeźwościowej i jest siedzibą Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję