Reklama

Zakończenie peregrynacji

Na sobotę 15 listopada o godz. 10 zaplanowano w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Forum Młodych Archidiecezji Łódzkiej. Spotkanie, organizowane przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, gromadzi przedstawicieli wszystkich ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych działających w Łodzi i jej okolicach.
W tym roku Forum Młodych łączy się z uroczystym zakończeniem peregrynacji relikwii bł. Karoliny Kózkówny w archidiecezji łódzkiej. Stąd też oprócz konferencji i dyskusji, w jego programie znalazł się spektakl ewangelizacyjny o życiu i męczeńskiej śmierci bł. Karoliny, patronki Ruchu Czystych Serc. Kulminacyjny punkt Forum stanowi Msza św. koncelebrowana w intencji młodych pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka. Po Eucharystii kapłani spotykają się z Księdzem Arcybiskupem, a młodzież uczestniczy w spotkaniu z przedstawicielami Rady Młodych. Tegoroczne Forum zakończy słowo Pasterza Kościoła łódzkiego, po którym relikwie bł. Karoliny zostaną przekazane Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.
Warto przypomnieć, że peregrynacja relikwii bł. Karoliny po terenie naszej archidiecezji rozpoczęła się 17 listopada 2007 r. Wraz z obrazem Błogosławionej oraz księgą peregrynacji, nawiedziły one wszystkie dekanaty archidiecezji. Relikwie są darem diecezji tarnowskiej dla Kościoła łódzkiego.
Podczas pobytu relikwii w kolejnych parafiach sprawowane były Msze św. oraz nabożeństwa połączone z czuwaniem młodzieży. Na czas peregrynacji przygotowane zostało Vademecum zawierające m.in. homilię, którą Jan Paweł II wygłosił podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, teksty Drogi Krzyżowej. Każdy młody człowiek mógł spotkać się z relikwiami i modlić się przed nimi o potrzebne łaski. Przygotowując się do spotkania z relikwiami, młodzież przystępowała do sakramentu pokuty i pojednania, zapoznawała się także z życiorysem młodziutkiej polskiej męczennicy z początków XX wieku.

„Święci są po to, aby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym «dla nas i dla naszego zbawienia», to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga i o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”.
Jan Paweł II

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: pamięć o tych, którzy podczas II wojny ratowali Żydów

2021-07-28 18:39

[ TEMATY ]

Żydzi

Ukraina

II wojna światowa

pl.wikipedia.org

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Żydzi pojmani przez SS w trakcie tłumienia powstania w getcie warszawskim

Pamięć Polaków, Ukraińców i Czechów, którzy podczas II wojny światowej ratowali prześladowanych przez niemieckich nazistów Żydów, postanowiły utrwalić na Ukrainie zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W Samborze koło Lwowa zorganizowały Salę Spotkań i Pamięci, która ma być miejscem modlitwy, dialogu i edukacji.

Pomysł zorganizowania miejsca pamięci poświęconego tym, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów był efektem spotkań i rozmów, jakie z mieszkańcami tego 35 tys. miasta przeprowadziła w ciągu ostatnich kilku lat, pracująca w Samborze s. Elżbieta Ślemp. Otwarcie Sali Spotkań i Pamięci, to był już ostatni moment, kiedy świadectwa ludzi pamiętających tamte czasy można było utrwalić od zapomnienia. Dla s. Elżbiety impulsem była postawa s. Celiny Kędzierskiej, która podczas okupacji niemieckiej prowadziła w mieście ochronkę. Dzięki jej odwadze zostało uratowanych dziesięcioro żydowskich dzieci, kilkoro niemowląt i troje dzieci cygańskich.

CZYTAJ DALEJ

Sześć medali zdobyli polscy uczniowie na 62. Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

2021-07-29 17:48

[ TEMATY ]

uczniowie

medal

olimpiada matematyczna

Karol Porwich

Jeden złoty i pięć srebrnych medali zdobyli polscy uczniowie na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej – poinformowało w czwartek MEiN. Z powodu pandemii odbyła się ona w formule zdalnej. Rywalizowali w niej uczniowie ze 107 krajów.

Złoty medal zdobył Radosław Żak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję