Reklama

Sesja o życiu

W tym roku przypada jubileusz XXX- lecia pontyfikatu naszego umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II - „niezwykłego wśród papieży i niezwykłego wśród ludzi”. Aby oddać hołd największemu Polakowi i uczcić to doniosłe wydarzenie w ramach obchodów Dnia Papieskiego 2008 Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej zorganizowała 18 października VIII Sesję naukową poświęconą Janowi Pawłowi II. Hasło Sesji „Otoczmy troską życie” jest jednocześnie programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce na przyszły rok. Miejscem spotkania była parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kamiennej Górze, a gospodarzem ks. Aleksander Siemiński oraz miejscowy Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Stefana Cichego. W wygłoszonej homilii Biskup legnicki podkreślił znaczenie wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Mówił też o wielkich wydarzeniach pontyfikatu Jana Pawła II, które miały wpływ na dzieje Europy i całego świata. Dzisiejszym oczekiwaniem świata jest „Santo subito” - cały świat modli się w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Ksiądz Biskup nawiązał również do postaci patrona dnia - św. Łukasza - patrona lekarzy, służby zdrowia oraz wszystkich, którzy codziennie towarzyszą bliźniemu w jego chorobie, cierpieniu, wędrówce ku pełni życia - ku zbawieniu. Po Eucharystii uczestnicy tłumnie wypełnili pięknie przygotowaną salę wykładową. Przybyli członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, młodzież ze szkół średnich oraz goście m.in. parlamentarzyści Marzena Machałek, Piotr Cybulski, Starosta kamiennogórski oraz wójtowie okolicznych gmin.
Piotr Kowalik - ordynator Oddziału Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy w wykładzie pt. „Aspekty medyczne, etyczne i moralne życia człowieka w jego najwcześniejszych fazach” przedstawił najważniejsze zadanie stojące przed wszystkimi odpowiedzialnymi za życie dziecka, ochronę jego życia we wczesnym okresie, tj. od chwili poczęcia do chwili cudu, jakim są narodziny każdego człowieka. „Obowiązkiem lekarza jest dbałość o największą świętość - nienaruszalność życia człowieka, albowiem należy ono do Stwórcy. Medycyna nie może być narzędziem realizacji polityki silniejszych wobec słabszych czy segregacji na wartych i niewartych życia” - stwierdził mówca. Tytuł kolejnego wykładu brzmiał: „Troska o środowisko troską o człowieka”, a wygłosiła go prof. dr hab. Anna Karczewska. Papież Paweł VI pisał, że „człowiek i środowisko są nierozerwalne”, a Jan Paweł II w encyklice „Redemptor hominis” w 1979 r. podkreślał, że „ogromne znaczenie posiada obcowanie człowieka ze światem, przyrodą”. Wielokrotnie sam wędrując kontemplował przyrodę i dawał nam w ten sposób przykład, jak można poznawać Stwórcę po Jego dziełach. Z Orędzia Pokoju z 1990 r. słyszymy przesłanie, że pokój z Bogiem, Stwórcą to pokój z całym stworzeniem. Rób wszystko, abyś lepiej poznawał Boga i Jego dzieło!
Ks. dr Jan Klinkowski w wykładzie zatytułowanym „Troska o życie w tradycji biblijnej” wskazał, że troszcząc się o zdrowie i życie swoje, i naszych bliźnich, uczestniczymy w procesie zbawienia. Poprzez doczesność otwieramy sobie wieczność. Nowotestamentalny proces uzdrawiania człowieka, to przywracanie mu piękna życia opartego na Ewangelii. Woda życia to chrzest, który otwiera nam drogę ku pełni życia realizującego się w wieczności. Źródłem życia jest również Eucharystia, bo Chrystus nas zapewnił, że: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne”. Zatem kto zaczerpnie życia z Jezusa Chrystusa, ten staje się błogosławionym, czyli szczęśliwym, a jego życie ma perspektywę wieczności.
Ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, przedstawił program pracy duszpasterskiej na przyszły rok, uwzględniając kondycję człowieka w jego wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym wraz z troską o jego otoczenie, czyli środowisko, w którym żyje. Wskazał że, program duszpasterski jest kontynuacją misji Chrystusa, konkretnym działaniem Kościoła w Diecezji Legnickiej. Posumowania Sesji dokonał ks. prał. Marek Mendyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Zwrócił uwagę, że program duszpasterski skoncentrowany wokół tematu „otoczyć troską życie” pokazuje nam, w jak wielu wymiarach powinniśmy podjąć działania. To apel, aby włączyć się w te przedsięwzięcia, które proponuje Kościół. „Troska - to nie tylko stwarzanie warunków życia, ale i odpowiedzialność za życie innych. Kształtowanie poczucia świadomości, że trzeba pamiętać o hierarchii wartości i o wartości najwyższej - o Bogu”. W ostatnim punkcie programu obchodów Dnia Papieskiego 2008 Jan Zimroz, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, podziękował uczestnikom za obecność i modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II oraz zaprosił wszystkich obecnych na kolejną Sesję za rok.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Premier: Polski Ład oznacza największe inwestycje od ostatnich 30 lat

2021-07-29 18:04

[ TEMATY ]

premier

Nowy Ład

Stary Sącz

PAP

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Polski Ład oznacza największe inwestycje, jakie do tej pory były przez ostatnie 30 lat; to inwestycje w polskie rodziny, polskich pracowników, polskie firmy, a także w środowisko naturalne - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas spotkania z mieszkańcami Starego Sącza (Małopolskie) wskazywał, że rząd koncentruje się teraz na przyszłości i przykładem tego jest program Polski Ład.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję