Reklama

Tajemnica świętych obcowania

Niedziela legnicka 46/2008

Pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego 1 listopada została odprawiona Msza św. na legnickim cmentarzu, w której wzięli udział proboszczowie i prezbiterzy tutejszych parafii.
Podczas wspólnej modlitwy biskup Cichy przypomniał, że te dni świąteczne przybliżają nam tajemnicę świętych obcowania.
„Jako Kościół przeżywamy dziś tę prawdę, że należymy do Chrystusa Pana, do Tego, który za nas umarł i zmartwychwstał, który zasiada po prawicy Ojca. Dziękujemy za dar odpowiedzi danej w ciągu wieków Bogu przez niezliczoną rzeszę świętych, których dzisiaj w szczególny sposób czcimy. Modlimy się także za zmarłych, którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary i śpią w pokoju, czekając na pełne zjednoczenie z Bogiem w wieczności. Gromadzimy się, aby samemu sobie także uświadomić, że i my mamy dążyć do świętości” - mówił podczas uroczystości.
Zwrócił też uwagę, że obecnie przeżywane dni, szczególnie zwracają naszą uwagę na jedną z tajemnic wiary. Mówił o niej: „Świętych obcowanie jest jedną z najpiękniejszych tajemnic wiary katolickiej. Nawet w największej samotności i opuszczeniu, człowiek jest w niewidzialnej jedności ze świętymi. Chociaż są w niebie, nie zapominają o nas, lecz wypraszają nam potrzebne łaski. Tajemnica świętych obcowania jest nam przypominana w każdym Wyznaniu Wiary. Ukazuje ona, że Kościół ziemski i niebiański jest jednym organizmem, w którym trwa nieustanna wymiana dóbr duchowych”.
Przytaczając zaś szereg przykładów osób świętych i błogosławionych, ukazał ich różne drogi osiągnięcia celu. „Czytając życiorysy świętych, podziwiamy jak różnymi drogami Pan Bóg ich prowadził, jak dorastali do świętości, jak przezwyciężali rozmaite trudności. Podziwiamy jak wielkie zróżnicowanie było między nimi. Jedni byli wielkimi jałmużnikami, inni ludźmi wielkiej modlitwy, ale wszyscy razem pokazali, że ukochali Boga i bliźniego ponad wszystko”.
Zachęcał także do wejścia na drogi świętości: „Każdy z nas jest do świętości powołany. Wpatrując się w świętych i sami mamy dążyć do świętości. Prośmy ich, by wspomagali nas w tej drodze”.
Przypomniał też, że w tych świątecznych dniach, kiedy odwiedzamy groby zmarłych, winniśmy za nich ofiarować naszą modlitwę, a w pierwszych dniach listopada, między 1 a 8 listopada, można dla nich wyprosić łaskę odpustu zupełnego. „Pokażmy, że nasz dobry czyn, to także nasza modlitwa za zmarłych. Niech modlitwa za nich uświęca nas i wspomaga naszych wszystkich bliskich i krewnych zmarłych” - apelował Biskup Legnicki.
Po Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja, podczas której modlitwę prowadziły przedstawicielki zakonów żeńskich pracujących w Legnicy: Sióstr Elżbietanek, Franciszkanek Rodziny Maryi, Karmelitanek i Magdalenek od Pokuty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję