Reklama

Wzór na drodze do świętości

„Jan Paweł II - wychowanie młodych” - pod takim hasłem w Piaskach przebiegały uroczystości związane z 30-leciem wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ich program został starannie przemyślany i uzgodniony z proboszczem ks. kan. Piotrem Stańczakiem, dyrekcją szkół, placówek oświatowych, Miejskiego Centrum Kultury oraz Burmistrzem Piask. Organizatorzy - ks. Jarosław Kozak (wikariusz) oraz p. Jadwigą Soćko (pielęgniarką z I Szpitala Wojskowego) postanowili połączyć obchody Dnia Papieskiego z promowaniem akcji nt. ratowania życia ludzkiego przez udzielanie pierwszej pomocy oraz oddawanie krwi na rzecz bliźniego.
Najpierw we wszystkich szkołach (tj. w Szkole Podstawowej w Piaskach i w Woli Piaseckiej, Gimnazjum nr 1 oraz w Zespole Szkół) 16 października odbył się apel przybliżający postać i nauczanie Jana Pawła II. Młodzi artyści uczcili pamięć Ojca Świętego słowami poezji, śpiewem oraz cytatami z homilii Papieża. W szczególny sposób zabrzmiały, odtworzone z taśmy, wypowiedzi Jana Pawła II na temat młodości, dorastania do świętości, istoty człowieczeństwa, wreszcie - Jego ostatnie słowa skierowane do młodzieży: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie. Dziękuję”. W drugiej części tego niezwykłego spotkania uczniowie zapoznali się ze sposobami ratowania życia ludzkiego. Z wielkim zainteresowaniem śledzili pokazy udzielania pierwszej pomocy, prezentowane przez lekarzy I Szpitala Wojskowego w Lublinie. Następnie wysłuchali pogadanki przeprowadzonej przez przedstawicieli Policji i straży pożarnej nt. zagrożeń, jakie mogą wystąpić na drogach i sposobów radzenia sobie w krytycznych sytuacjach. Utwierdziło to zebranych w przekonaniu, że warto oddać bezcenny dar, jakim jest krew. 30 osób zadeklarowało honorowe oddanie krwi w następnym dniu.
Przed południem uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami, dzieci z przedszkola pod opieką wychowawczyń, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy, MCK, Piekarni GS, OSP, Policji, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kębłowie, Woli Piaseckiej i Brzezicach, krocząc ulicami miasteczka w uroczystym pochodzie i śpiewając „Barkę” przeszli do kościoła parafialnego. Tu odbyło się nabożeństwo celebrowane przez ks. P. Stańczaka. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież. Zamiast tradycyjnej homilii, zebrani obejrzeli fragmenty filmu ukazującego pamiętną scenę z Watykanu sprzed 30 lat i ogłoszenie radosnej nowiny „Habemus Papam” oraz pierwsze wystąpienie Jana Pawła II. Następnie Ksiądz Proboszcz podzielił się ze zgromadzonymi osobistymi wspomnieniami ze spotkań z Ojcem Świętym. Ks. Stańczak dwukrotnie miał szczęście z nim rozmawiać - w 1987 r., gdy Papież sprawował Mszę św. w Lublinie na Czubach, gdzie Ksiądz Piotr pracował jako wikariusz, oraz w 2004 r., podczas prywatnej audiencji w Watykanie. Gdy Ksiądz Piotr został przedstawiony Ojcu Świętemu jako proboszcz parafii piaseckiej, Papież zapytał: „A dokąd można dojechać z Piask?”. „Prosto do Rzymu” - odpowiedział ks. Stańczak. „Proszę pozdrowić Piaski i całą diecezję lubelską” - oznajmił Jan Paweł II, wręczając księdzu różaniec. Kończąc liturgię, ks. kan. P. Stańczak powiedział: „Mieliśmy na przestrzeni wieków wielu znakomitych królów, wybitnych kardynałów i naukowców, ale tylko jednego Papieża. Starajmy się poznawać jego biografię i nauczanie. Jan Paweł II jest bowiem dla nas wzorem, którego powinniśmy naśladować, dążąc do świętości”. Zwieńczeniem tego etapu obchodów było odmówienie modlitwy „Anioł Pański”.
Wieczorem, zaraz po Eucharystii, ulicami miasta wyruszyła procesja różańcowa. Centralne miejsce w orszaku zajmowała figurka Matki Bożej Niepokalanej, niesiona przez członków Legionu Maryi. Za nią szli kapłani, służba liturgiczna, młodzież czytająca rozważania różańcowe, dzieci i starsi. Wszyscy nieśli zapalone świece. Na trasie, którą przechodziła procesja, udekorowano okna kwiatami i postawiono wizerunek Papieża Polaka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Modlitwa za abp Wacława Depo

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca katolików Brazylii do zaangażowania w media

2021-08-05 18:40

[ TEMATY ]

media

Brazylia

papież Franciszek

Vatican News

Franciszek zachęcił brazylijskich katolików do angażowania się w media. Papieskie wezwanie znalazło się w centrum refleksji podczas ogólnokrajowego spotkania przedstawicieli mediów kościelnych w Brazylii. Z powodu obostrzeń pandemicznych obrady odbyły się w formie webinaru.

W przesłanym liście papież Franciszek wyraził zachętę do angażowania się w tworzenie chrześcijańskich środków informacyjnych. Jak podkreślił Ojciec Święty, „w rzeczywistości, chrześcijanie są wezwani, aby byli znakiem nadziei i solidarności w społeczeństwie brazylijskim dotkniętym boleśnie przez panującą pandemię, inspirowani przez wiarę i zaufanie, że Zmartwychwstały Pan towarzyszy swoim uczniom do końca czasów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję