Reklama

Spotkania z Wychowawcą młodych

Społeczność uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 12 w dniach 8-16 października zorganizowała i podjęła cykl działań mających na celu włączenie się w obchody VIII Dnia Papieskiego.

Na szlakach „Powtórki z geografii”

Reklama

Zgodnie z kilkuletnią już szkolną tradycją, w dniach 8-10 października gimnazjaliści wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Korczaka wyruszyli szlakami papieskimi, tym razem do Starego Sącza, Krościenka i Szczawnicy. Okolice te - górskie wzniesienia i trasy kajakowe na Dunajcu przemierzał niegdyś z plecakiem ks. Karol Wojtyła. Swoje wędrowanie wspominał po Mszy św. kanonizacyjnej św. Kingi w Starym Sączu w 1999 r. Właśnie od Starego Sącza rozpoczęli swoją pielgrzymkę młodzi Lublinianie, którzy uczestniczyli we Mszy św. w XIII-wiecznym klasztorze Sióstr Klarysek. Poznali tu bliżej postać Kingi - królewny węgierskiej, księżnej małopolskiej, fundatorki klasztoru i mniszki. Modlili się przy relikwiach Świętej i nawiedzili wystawę muzealną „Dom Kingi”. W drugim dniu wyprawy, po porannej Eucharystii, wyruszyli wzdłuż rzek Grajcarek i Dunajec z miejsca kwaterunku - Diecezjalnego Centrum Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Szczawnicy, w malownicze tereny Pienińskiego Parku Narodowego, m.in. na Sokolicę i Trzy Korony. Z Trzech Koron roztacza się rozległy widok, obejmujący Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, Magurę Spiską oraz całe Pieniny, w tym słowacki, kartuzki Czerwony Klasztor czy Jezioro Czorsztyńskie. W drodze powrotnej gimnazjaliści zwiedzili ruiny Zamku Pienińskiego i grotę z figurą św. Kingi, która miała tu schronić się przed Tatarami. Na koniec młodzież nawiedziła centrum oazowe na Kopiej Górce i pomnik papieski przy nowym kościele parafialnym w Krościenku, zaś dzień żegnała piosenką i modlitwą przy ognisku w Szczawnicy. Wielką atrakcją turystyczną wyjazdu był spływ tratwami przełomem Dunajca ze Sromowców Wyżnych, przez wąski wąwóz pieniński o stromych stokach, do Szczawnicy. Na końcowej przystani młodzież mogła obejrzeć przygotowania do odsłonięcia pomnika poświęconego turystycznym wyprawom metropolity krakowskiego w te tereny. Ostatnim miejscem nawiedzonym przez pielgrzymów był ołtarz papieski w Starym Sączu oraz Sala Pamięci Jana Pawła II, m.in. z wieloma przedmiotami osobistego użytku.

Wychowawca młodych

16 października w szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Papieskiego. O godz. 10 dyrektor Anna Obara powitała uczestników spotkania, w tym dostojnych gości: bp. Ryszarda Karpińskiego, Bożennę Kozieł - inspektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, nauczycieli i uczniów Szkół Podstawowych nr 7, 20, 24, którzy wzięli udział w konkursie międzyszkolnym na „zakładkę papieską” do książki, a także społeczność Gimnazjum nr 12. Młodzież zaprezentowała montaż multimedialny nawiązujący do spotkań i nauk Papieża do młodych w ramach Światowych Dni Młodzieży, z oryginalnymi układami tanecznymi do słów Ojca Świętego. Na niepowtarzalny charakter spotkania wpłynęło wystąpienie bp. Ryszarda Karpińskiego, który żywo wspominał Ojca Świętego, m.in. zakończenie konklawe w 1978 r., pierwsze wystąpienie nowego Papieża z „dalekiego kraju” i swoje późniejsze osobiste relacje z Janem Pawłem II. Na zakończenie Ksiądz Biskup wręczył dyplomy laureatom konkursu papieskiego, zaś uczniowie obejrzeli wystawę zakładek przygotowaną przez bibliotekarzy w szkolnej galerii Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księżna i zakonnica

[ TEMATY ]

święci

św. Kinga

Grzegorz Czarnic/pl.wikipedia.org

CZYTAJ DALEJ

Duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

2021-07-22 14:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja.info

Diecezja warszawsko-praska rozpocznie wkrótce duchowe przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą Msze św. a proboszczowie poprowadzą Nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. Beatyfikacja dwojga kandydatów na ołtarze odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję