Reklama

Młodzi dla Papieża

Niedziela lubelska 46/2008

W klimacie papieskiego wezwania do młodych: „Nie lękajcie się waszej młodości i waszych głębokich pragnień szczęścia, prawdy, piękna i trwałej miłości!” - odbywały się uroczystości 30. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową w Chełmie.
12 października w sanktuarium Matki Bożej na Górze Chełmskiej ks. inf. Kazimierz Bownik odprawił Mszę św., po której młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II przedstawiła montaż słowno-muzyczny „Jan Paweł II - wychowawca młodych”. Gimnazjaliści, pod opieką s. Mirosławy oraz pań Anny Kosiniec i Małgorzaty Stasiuk, uwagę słuchaczy skierowali na problemy ludzi młodych i ich wychowania. Wśród wielu wybitnych dokonań Papieża Polaka obszar wychowania młodych był dziedziną wyjątkowej odpowiedzialności przed Bogiem. Wplecione słowa Ewangelii dawały pewność, że „aby wzrastać, trzeba wciąż na nowo odkrywać siebie”. Nie da się jednak tego uczynić bez Chrystusa. Ten sam program młodzież zaprezentowała także w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Po Mszach w tej parafii uczniowie ZSO nr 6, należący do Szkolnego Koła Caritas, sprzedawali „kremówki”, a KSM zbierało datki na Dzieło Trzeciego Tysiąclecia. Kwesty odbywały się również w innych chełmskich parafiach.
16 października delegacja Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z kapelanem ks. Bogusławem Kalinowskim złożyła kwiaty przed pomnikiem Ojca Świętego. Po południu młodzież z Zespołu Szkół Technicznych wraz z ks. Krzysztofem Pochwatką zebrała się przy pomniku na wspólnej modlitwie, w hołdzie również złożyła wieńce i zapaliła znicze. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego dziekan ks. Jan Karaś odprawił uroczystą Mszę św. w intencji rychłej beatyfikacji naszego Papieża. W homilii mówił: „Jan Paweł II w każdym spotkanym człowieku widział najpierw jego człowieczeństwo, a dopiero potem to, kim on jest, jaki ma zawód lub pozycję społeczną. Miłość do wszystkich ludzi, otwartość, zrozumienie dla wszelkiej biedy człowieka i stawianie dużych wymagań sobie i innym to najpiękniejsze cechy, które powinniśmy naśladować. Również głęboki kontakt z Bogiem, mający swój wyraz w rozmodleniu, powinien być dla nas przykładem do wrażliwego przeżywania relacji z Panem Bogiem. Papież był, jest i będzie przykładem wielkiej miłości Boga i bliźniego”. Przed Mszą św. grupa parafian przedstawiła montaż słowno-muzyczny na podstawie „Tryptyku Rzymskiego”. Jan Paweł II to dusza i serce poety. I to poetyckie serce nie przestało bić także za watykańskim murem, czego wspaniałym przykładem jest właśnie tryptyk, utwór napisany jako wielka refleksja nad dziełem stworzenia i odkupienia, nad czasem, który dał nam Bóg, a także nad ludzkimi wyborami, do których ciągle musimy dorastać. W tym duchu aktorzy przypomnieli, że to, co niezniszczalne, trwa wiecznie.
Wieczorną porą również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w parafii Chrystusa Odkupiciela przypomniały wielki pontyfikat Jana Pawła II. Wierni mogli na chwilę przystanąć i wspominać słowa Ojca Świętego, których zawsze słuchali z tak wielkim zapałem i entuzjazmem, wspominać Tego, który „zawsze przenikał na wskroś i zostawiał w sercach niezatarty ślad”. Msza św. rozpoczęła się o godz. 20.30. W homilii ks. Krzysztof Szymański przypomniał, jak trudno w dzisiejszych czasach być chrześcijaninem. „Każda epoka dostarcza nowych problemów, ale także nowych możliwości. Wezwani jesteśmy do dawania świadectwa. Trudno być chrześcijaninem w naszych czasach, ale pragniemy powracać do słów i gestów naszego Papieża, który tak wielką wagę przywiązywał do kształtowania osobowości” - mówił. Przed krzyżem misyjnym odmówiono modlitwę o beatyfikację Jana Pawła II, a z ust wiernych popłynęła „Barka”. Tego październikowego wieczoru pieśń ta była pomostem łączącym dwa światy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser: Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorie będzie miejscem formacji

2021-07-23 07:52

[ TEMATY ]

Medjugorie

Adobe Stock

Warszawska Prowincja Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) otworzyła w Medjugorie Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. „Stoi on 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień. Ma być miejsce pogłębionej formacji dla pątników” – powiedział PAP abp Henryk Hoser SAC wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie.

Do Medjugorie rocznie przyjeżdża ok. 3,5 mln pielgrzymów, w tym kilka tysięcy księży i osób konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Polscy kierowcy liczą kilometry i wspierają misjonarzy

2021-07-24 08:00

[ TEMATY ]

kierowcy

Tydzień św. Krzysztofa

Instytucja MIVA Polska działająca przy Episkopacie Polski w dniach 18-25 lipca już po raz 22. zorganizowała Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie kierowcy szczególnie wspierają misjonarzy.

„Zachęcamy, by spojrzeli na licznik samochodu, policzyli kilometry i jako swój dar przekazali wyliczoną kwotę na pojazdy, których misjonarze bardzo potrzebują (1 kilometr to 1 gr). MIVA Polska wspiera misje w tym konkretnym wymiarze” – powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor tej instytucji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję