Reklama

Można na nich liczyć!

Szkolne Koła Caritas to organizacja uczniowska działająca na terenie szkół, włączająca się w działalność charytatywną, opiekuńczą, wychowawczą. Do kół mogą należeć uczniowie, którzy akceptują zawarte w Statucie cele i realizują zamierzone zadania

Niedziela małopolska 46/2008

Na terenie archidiecezji krakowskiej działa obecnie ok. 70 Szkolnych Kół Caritas (SKC). Na początku 2006 r. kard. Stanisław Dziwisz powiedział do ich przedstawicieli: „Będziecie działać pod znakiem Caritas. Jak wiecie, to łacińskie słowo znaczy - miłość. Tak więc będziecie działać pod znakiem miłości, której nauczył nas Pan Jezus…”.

Wspólnie pracują i modlą się

Reklama

Te słowa Ksiądz Kardynał skierował również do SKC nr 16 działającego przy Gimnazjum nr 34 im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie. Jego opiekunką jest polonistka - Aleksandra Tomaszek, a funkcję kościelnego asystenta pełni ks. katecheta Krzysztof Karnas z parafii św. Józefa w Krakowie-Podgórzu. Młodzież działającą w tym kole spotkałam na starym podgórskim cmentarzu. Grabili liście i porządkowali opuszczone, często zapomniane groby. Po zakończeniu prac gimnazjaliści zapalili znicze, a ostatnim elementem spotkanie była wspólna modlitwa. Porządkujący cmentarz zatrzymali się nad bezimienną mogiłą, której jedynym śladem był wystający fragment kamienia i zniszczony, pochylony, drewniany krzyż.

Uczestniczą w akcjach

- Nasze koło powstało w listopadzie 2005 r. z inicjatywy ks. Bogusława Zająca, ówczesnego katechety w tutejszym gimnazjum, i było jednym z pierwszych działających na terenie Krakowa - mówi Aleksandra Tomaszek. - W zeszłym roku w kole działało 11 osób, w tym zgłosiło się kolejnych 30 gimnazjalistów. - Uczestniczymy w bardzo różnych akcjach - opowiada Sebastian Niedźwiedź z kl. II a. - Zebraliśmy pieniądze, dzięki którym mogliśmy kupić obiady w szkolnej stołówce osobie potrzebującej. W okresie przedświątecznym przygotowywaliśmy kartki świąteczne, które zanieśliśmy m.in. przebywającym w areszcie śledczym, znajdującym się niedaleko naszej szkoły. Bierzemy też udział w akcji „Jałmużna Wielkopostna”. Zorganizowaliśmy aukcję przedmiotów podarowanych przez naszych nauczycieli… - Aby zachęcić uczniów klas pierwszych do działalności - dodaje Kasia Orzechowska z kl. III a - przygotowaliśmy prezentację multimedialną, w której przybliżyliśmy im ideę naszej charytatywnej pracy. Zależy nam, aby było nas więcej i abyśmy wspólnie realizowali dotychczasowe zadania oraz dostrzegali kolejnych potrzebujących wokół nas.

Lubią czynić dobro

Gimnazjaliści, z którymi się spotkałam, zapytani, dlaczego zajmują się taką działalnością, szybko i bez namysłu odpowiedzieli, że lubią czynić dobro, pomagać innym. - Czuję się potrzebna - wyjaśnia Kasia Orzechowska - nie mam czasu, żeby się użalać nad sobą, tylko rozglądam się wokół i widzę innych, i staram się dać im wsparcie. - To są uczynki miłosierdzia - dodaje ks. Krzysztof Karnas - którymi można sprawić radość innym, a równocześnie zrobić coś dobrego dla siebie, pomyśleć o sobie, o swoim zbawieniu…
- Uczniowie działający w kółku to grono zaufanych osób - przekonuje Aleksandra Tomaszek. - Zawsze mogę na nich liczyć, wiem, że gdy poproszę o jakąkolwiek pomoc, to zareagują pozytywnie. Myślę, że właśnie praca w kółku Caritas, działalność charytatywna sprawia, że stają się odpowiedzialni i bardziej dojrzali.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wspólne dobro

2021-07-24 09:09

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Artem Kniaz

Już w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na wsparcie charytatywnej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję