Reklama

25-leci e parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie

Parafia jak żywy organizm

25 lat temu kard. Franciszek Macharski ustanowił parafię Matki Bożej Ostrobramskiej na ul. Wieczystej w Krakowie. - Najważniejszym wydarzeniem w historii parafii była konsekracja kościoła parafialnego przez kard. Stanisława Dziwisza, w sobotę 6 września. To wydarzenie podsumowało niejako proces budowy kościoła, tworzenia się wspólnoty i rozwijania duszpasterstwa - podkreśla proboszcz parafii, o. Andrzej Tupek. Niezwykła uroczystość zgromadziła parafian, niemal wszystkich księży, którzy wcześniej pracowali w parafii, oraz licznie przybyłych gości. Wszystkim udzielił się podniosły nastrój. Były wspomnienia i wzruszenie. Na koniec Ksiądz Kardynał zaprosił wszystkich zebranych w kościele, aby ucałowali ołtarz. - To była dla mnie niespodzianka. Gest niecodzienny i piękny! Gest oddania czci temu miejscu, na którym dokonuje się Najświętsza Ofiara. To również bardzo osobiste zbliżenie się do ołtarza i ucałowanie go z miłością, podczas gdy zwykle dzieli nas od niego duża odległość - opowiada Ksiądz Proboszcz.

Parafia młoda duchem!

W parafii pracują Ojcowie Pijarzy. Zakon założony przez św. Józefa Kalasancjusza od samego początku żył charyzmatem wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży. Nie inaczej jest na Wieczystej. Od rana słychać przy kościele gwar i szczebiot dzieci, które chodzą tu do Szkoły Podstawowej nr 45, prowadzonej przez Siostry Pijarki. Po południu gwarno robi się w obszernych podziemiach kościoła. W świetlicy parafialnej dzieci z osiedla odrabiają zadania domowe, malują, śpiewają i bawią się. Potem, roześmiane, zjadają podwieczorek w parafialnej kawiarence. Nad wszystkim czuwają wychowawcy i wolontariusze. W sąsiednich salkach katechetycznych młodzież gimnazjalna przygotowuje się do bierzmowania. Spotkania prowadzą o. Marian i o. Tomasz, wikariusze w parafii. Tuż obok z sali gimnastycznej dochodzą odgłosy treningu - trenują na zmianę pingpongiści i siatkarze, w zimie również piłkarze. Gdy jest ciepło - mają swoje treningi na trawiastym boisku za kościołem. -Najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed parafią, jest intensywna praca z dziećmi i młodzieżą - podkreśla o. Tupek. - Drugą naszą troską jest rozwijanie duszpasterstwa rodzin. Są już trzy kręgi Ruchu Domowego Kościoła - w sumie 15 rodzin, które spotykając się raz w miesiącu, pogłębiają swoją duchowość przez modlitwę, rozmowy na tematy związane z wiarą i jej przeżywaniem w codzienności.

Wspólnota wielu wspólnot

Reklama

Ponadto w parafii działa grupa Odnowy w Duchu Świętym oraz Akcja Katolicka. W podziemiach kościoła urządzono kawiarenkę, w której można sympatycznie spędzić weekendowy wieczór. Jest też biblioteka. Od wielu lat ukazuje się gazetka parafialna - „Głos Ostrej Bramy”, podejmująca ważne dla wspólnoty tematy. Przy parafii działa punkt charytatywny. Na terenie parafii jedyny w Polsce dom zakonny mają 3 siostry niehabitowej Wspólnoty Loyola. Mieszkają w bloku. S. Zuzanna jest wykładowcą na Papieskiej Akademii Teologicznej, na Wydziale Muzyki Kościelnej. W parafii prowadzi chór młodzieżowy. S. Sylwia prowadzi scholę dziecięcą.
O. Tupek podkreśla duży udział Rady Duszpasterskiej w przygotowaniu programu pracy na najbliższe lata. - Jestem im wdzięczny za to, że tak chętnie uczestniczą w budowaniu wspólnoty wszystkich parafian - mówi o członkach Rady z uznaniem.

Od przedszkola do… kościoła

Historia parafii na Wieczystej zaczyna się, gdy w roku 1948 na sąsiednich Rakowcach Księża Pijarzy wybudowali szkołę i internat i objęli parafię. Należały do niej również tereny Wieczystej, a Msze św. odprawiano w przedszkolu (ochronce) dla dzieci. Pierwszą kaplicę - zwykły „blaszak” - zbudowano zaledwie w kilka dni, w czasie, gdy krakowski kardynał Karol Wojtyła wybrany został papieżem w 1978 r. Przez siedem lat mieszkańcy Wieczystej gromadzili się w baraku przed obrazem Matki Ostrobramskiej, aż o. Stanisław Abłażewicz podjął decyzję o budowie nowego kościoła na łąkach przy ul. Meissnera. Nową parafię, wydzieloną z terenów parafii na Rakowicach, erygowano w roku 1983 i od razu podjęto starania zmierzające do budowy kościoła. Pierwszą Mszę św. odprawiono w przyziemiu powstałego budynku katechetycznego na Boże Narodzenie roku 1985. Pracami przy budowie kościoła kierował o. Jan Frączek. Wreszcie 11 listopada 1994 r. przeprowadzono się do nowego kościoła. Jego poświęcenie miało miejsce kilka dni później, 16 listopada, w uroczystość Matki Bożej Ostrobramskiej. W roku obecnym parafia obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. Obchody jubileuszowe kończy odpust parafialny przypadający 16 listopada.

Kaplica pełna łask

W kwietniu 2001 r. kard. Franciszek Macharski poświęcił wspaniale urządzoną kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej. Podobnie jak w Wilnie, na Wieczystej obraz umieszczony jest w bramie, która łączy świątynię z pomieszczeniami klasztoru. Obraz Maryi - wierna oryginałowi kopia - gromadzi parafian na modlitwie od samego początku istnienia parafii. Codziennie wczesnym rankiem w kaplicy słychać śpiew i modlitwę. Wierni gromadzą się w niewielkiej kaplicy na Mszy św., a co tydzień na nowennie do Matki Bożej Miłosierdzia. Na ścianach połyskują wota w kolorze srebra i złota. - To wdzięczność przede wszystkim za otrzymane łaski duchowe. Powoli, ale systematycznie ich przybywa - mówi o. Tupek. - W parafii Matki Bożej Miłosierdzia warto podkreślić wielką ofiarność parafian, zarówno w pracach na terenie parafii, jak i przy okazji zbiórek i akcji charytatywnych. Matka Boża Ostrobramska jest Matką Miłosierdzia. To miłosierdzie znajduje odzwierciedlenie w dobroci parafian - podkreśla.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin

2021-08-05 16:46

[ TEMATY ]

Rzym

Włochy

rodziny

KAI/Christopher Czermak / Unsplash

Rzym

Rzym

We Włoszech trwają przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin. Odbędzie się ono w Rzymie w dniach 22-26 czerwca 2022 roku.

Biuro ds. duszpasterstwa rodzin Włoskiej Konferencji Biskupiej i tamtejsze Forum Odnowy w Duchu Świętym przygotowały wielką narodową pielgrzymkę rodzin, która odbędzie się w sobotę 11 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję