Reklama

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Jasionnie

Wkrótce 60 lat

Parafia w Jasionnie w lutym 2009 „skończy” 60 lat. Początki wspólnoty parafialnej łączą się z kaplicą w Lścinie. Potem był pierwszy kościół, powstały na bazie spichlerza podworskiego, wreszcie murowana świątynia z prawdziwego zdarzenia, zbudowana w latach 1981-1986

Niedziela kielecka 46/2008

Erygowana przez bp. Czesława Kaczmarka

Jasionna to miejscowość pod Jędrzejowem. Zanim powstała parafia, ludzie „należeli” właśnie do Jędrzejowa, do kościoła Trójcy Świętej oraz do Mokrska Dolnego i Imielna. Nikt nie miał blisko do kościoła, to fakt. Dlatego w miarę możliwości korzystali z kapliczki w Lścinie pw. Matki Bożej Częstochowskiej (została zbudowana w 1857 r). Parafię Jasionna erygował bp Czesław Kaczmarek 24 lutego 1949 r. Czytamy w parafialnej kronice: „W przeddzień nominacji na probostwo ks. Franciszek Stoksik otrzymał pełnomocnictwo do zakupu na rzecz parafii 5,25 ha gruntu z parcelowanego majątku (wraz z budynkami, ogrodem i parkiem) od Jerzego Andrzeja Gracjana Pikora i Zbigniewa Tadeusza Pikora, ostatnich dziedziców w Jasionnie”. Ksiądz zamieszkał w starym podworskim budynku, a liturgia była sprawowana w kaplicy w Lścinie. W ciągu trzech miesięcy powstała nowa kaplica z przebudowanego spichlerza podworskiego (do murów dobudowano nawę główną). I tak wznoszony w latach 1950-1964, stanął w Jasionnie pierwszy kościół parafialny. W 1981 r. Kuria diecezjalna zatwierdziła projekt nowego kościoła w Jasionnie. Jego autorami są inżynierowie architekci Zbigniew Grządziela i Bogusław Ciok. Był on budowany w latach 1981-1986 pod nadzorem ks. Edmunda Tarnówki. Aranżacja prezbiterium jest autorstwa artystów z Krakowa, Jana Funka i Marka Tondery.
Jasionna ma obecnie szóstego z kolei proboszcza. Każdy z kapłanów zostawił swój wkład budowę tak murów i dzieł materialnych, jak i duchowości wspólnoty. Byli to księża: ks. Franciszek Stoksik (1949-65), ks. Władysław Klupowski (1965-73), ks. Stanisław Żal (1973-78), ks. Edmund Tarnówka (1978-91), ks. Wiesław Hart (1991-2001). Od 2001 r. proboszczem jest ks. Marek Cetera.
Do parafii należy kilka wiosek: Jasionna, Brzeźnica, Wólka, Chwaścice, Niebyła, Lścin, Czarnocice, Raków, Rakówek, Wolica, Karczunek i Dalechowy. Najdalej położone wioski - ok. 4 km od kościoła, to Brzeźnica i Raków.
Parafia w swej niedługiej historii miała szczęście do powołań kapłańskich. Pochodzi z niej sześciu kapłanów: ks. Henryk Marczewski (1952), ks. Daniel Olszewski (1958), ks. Czesław Nowak (1966), ks. Marian Fatyga (1988), ks. Tomasz Gocel (1998), ks. Krzysztof Gibas (2006). Jeden kapłan rodak - śp. ks. Adam Wierzchowski, pochowany jest na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Czym żyje parafia

Reklama

Jedno z ostatnich wydarzeń, które z pewnością wpłynęło na duchowość wspólnoty, to peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego, poprzedzona solennymi misjami świętymi, 16-23 września 2007 r. Poprowadzili je ojcowie redemptoryści Antoni Stańczyk i Andrzej Łoś z Gdyni. Matka Boża przybyła do parafii 25-26 września 2007 r. W rok później wspólnota parafialna uczestniczyła w renowacji misji, a po świętach wielkanocnych ruszyła „rodzinna peregrynacja” - kopia cudownego Obrazu Jasnogórskiego, poświęcona podczas renowacji misji, rozpoczęła nawiedzanie rodzin w parafii.
Do ciekawszych doświadczeń duszpasterskich należy zapewne dobrze zakorzeniony w parafii obyczaj tzw. Niedzieli Grobowej - to specjalna Eucharystia odprawiana zawsze na cmentarzu w niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia NMP. W kościele w Jasionnie w każdą środę przed Mszą św. jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy; w każdą III niedzielę miesiąca - Koronka do Miłosierdzia Bożego, w każdą I niedzielę miesiąca - adoracja. Także wtedy mają miejsce spotkania kół różańcowych, których w parafii jest 7 (po Mszy św. o godz. 8 jest zmiana różańcowa, podanie intencji, dziesiątek Różańca i modlitwa za zmarłe siostry). W parafii jest grupa 15 ministrantów, w tym trzech lektorów. Ksiądz Proboszcz podkreśla także zamiłowanie swoich parafian do pielgrzymowania. Byli już w Licheniu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnikach, Zielenicach i Miechowie, Piotrkowicach Chmielnickich i Pacanowie, Sandomierzu i na Świętym Krzyżu, w Częstochowie. 8 sierpnia parafia gościnnie przyjmuje pielgrzymów ze Stalowej Woli.
Odpust ku czci Serca Jezusowego w Jasionnie jest obchodzony po oktawie Bożego Ciała.
Obecnie parafia liczy 1700 osób; choć od kilku lat utrzymuje się względna równowaga pomiędzy liczbą chrztów i pogrzebów, to w tym roku w połowie października na 20 pogrzebów było 10 chrztów.
19 dzieci przystąpiło do Komunii św., w przyszłym roku będzie ich 22. Dzieci uczą się w dwóch szkołach podstawowych: w Jasionnie i Rakowie, a katechizują Justyna Skrzypczak i Renata Władyszewska.

W trosce o wspólne dobro

Parking, droga z destruktu, chodnik, uporządkowanie parku, rozebranie organistówki, oświetlenie placu przy kościele i odwodnienie budynku - dużo było tych prac w ostatnich latach, a obejmowały one zarówno sam kościół, jak i plebanię, dzwonnicę, cmentarz i kaplicę w Lścinie.
Kościół jest wymalowany, łącznie z chórem, zakrystią i klatką schodową, ma nowe nagłośnienie (także przenośne) i piec do ogrzewania. Są nowe ławki, jest nowiuteńka piękna chrzcielnica, podest pod tabernakulum, meble w zakrystii, odnowione stacje drogi krzyżowej i figury w kościele. Zostały zakupione liczne sprzęty, szaty i naczynia liturgiczne oraz obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Jezusa Miłosiernego, które gromadzą ludzi na nabożeństwach.
Cmentarz parafialny ma odrestaurowane ogrodzenie, nowy ołtarz, uporządkowany w większości drzewostan, kontenery na śmieci, a prowadzi doń droga asfaltowa. Mnóstwo sił i środków pochłonęły prace na plebanii, która wymagała kapitalnego remontu, m.in. ocieplenia, malowania, zmiany systemu grzewczego i podłóg, doposażenia w meble i armaturę łazienkową.
Dużo zrobiono wspólnymi siłami, wszystko to cieszy oczy i służy parafii. Pojawiają się nowe potrzeby i plany - wszędzie tam, gdzie ludzie gromadzą się na Mszy św. potrzeby być muszą i będą. Czas nie jest łaskawy dla materii - tutaj ukruszą się schody, gdzieś odpadnie tynk albo zardzewieje stara brama. Ale dopóki dzwony mają kogo wzywać na modlitwę, zawsze znajdą się oczy widzące potrzeby i ręce chętne do pracy. Tak jest i tak zapewne będzie w Jasionnie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Jezus pyta: "Czy miłujesz Mnie więcej?

2021-07-29 13:20

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Aleksander Radecki

Ks. Aleksander Radecki

Łatwo jest wpaść w nałóg alkoholowy. Wyjście z niego wymaga poświęcenia nie tylko osoby chorej, ale także najbliższych. Abstynencja pomaga odzyskać człowieczeństwo. O problemach związanych z alkoholem i życiu bez niego rozmawiamy z ks. Aleksandrem Radeckim.

Ks. Łukasz Romańczuk: Za kilka dni rozpoczniemy sierpień. Dlaczego Kościół troszczy się i zachęca w tym miesiącu do abstynencji od alkoholu?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję