Reklama

Temat tygodnia

Pierwszy kościół diecezji

29 października świętowaliśmy uroczystość konsekracji katedry częstochowskiej. To monumentalna świątynia, która obchodziła już swoje wielkie rocznice, m.in. 91 lat parafii Świętej Rodziny w Częstochowie. Katedra ta jest dla Polaków symbolem - Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał ją kościołem stacyjnym w pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Gdy w 1979 r. Papież przybył po raz pierwszy do Częstochowy jako Następca św. Piotra, lądował na placu przy katedrze. Wybrał to miejsce i od niego rozpoczął wizytę w naszym mieście, zmierzając Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.
Katedra powstała w czasie rządów w nowej diecezji pierwszego biskupa częstochowskiego, Teodora Kubiny. Drugi pasterz diecezji częstochowskiej - bp Zdzisław Goliński zadbał m.in. o jej wnętrze, o piękny wystrój prezbiterium. Troszczył się o katedrę także kolejny biskup Stefan Bareła, a o tym, jak czyni to obecny Ksiądz Arcybiskup - Stanisław Nowak, nie muszę już nikomu przypominać. Niestety, nienajszczęśliwsze położenie budowli - w dorzeczu Warty, do niedawna przy ruchliwej trasie Katowice - Warszawa, co narażało ją na nieustanne drgania wywoływane ruchem samochodów - sprawia, że jej fundamenty wymagają ciągłej obserwacji i pomocy zewnętrznej, to samo dotyczy murów świątyni. Dlatego też, jak zauważamy, przy katedrze nieustannie trwają jakieś prace. Pamiętam, ile wysiłku czynił śp. ks. prał. Józef Chwistecki, wieloletni proboszcz katedry, który całe życie troszczył się o jej stan. Nie wszystko udało się zrobić, gdy chodzi o wymogi architektoniczne. Również kolejni proboszczowie bardzo troszczyli się o katedrę - dbała o nią także Kuria Częstochowska oraz wielu kapłanów, m.in. ks. prał. Wincenty Kochanowski, ks. prał. Józef Słomian. Dopiero niedawno, za ks. proboszcza Mariana Dudy, katedra doczekała się pięknych wież, które wieńczą ją jako dom Boży. Z wielką determinacją i, trzeba to przyznać, ze wspaniałym skutkiem stara się o jak najlepszy stan tej świątyni obecny proboszcz parafii katedralnej i jej kustosz ks. prał. Stanisław Gębka.
O katedrę dbała również zawsze Kapituła Katedralna, zaś szczególnie pod przewodnictwem ks. inf. Mariana Mikołajczyka. A trzeba przyznać, że wszelkie remonty czy prace konserwacyjne tej świątyni pochłaniają ogromne kwoty, stąd potrzeba wciąż sponsorów i ofiarodawców, którzy mogliby pomóc. Dlatego takie prośby często są kierowane do społeczności naszej diecezji, której sprawą ambicjonalną winna być dbałość o matkę kościołów w diecezji.
Katedra jest najważniejszym kościołem w diecezji, to miejsce religijnego realizowania się urzędu biskupiego. To tu z udziałem księdza biskupa odbywają się najważniejsze nabożeństwa oraz najważniejsze spotkania duchowieństwa i wiernych. Wszystkim nam więc powinno zależeć na tej wizytówce naszego lokalnego Kościoła.
Mamy obecnie w katedrze piękny ołtarz, nowe prezbiterium i stalle. Cieszą wzrok nowe witraże, ufundowane przez ks. prał. prof. Jana Kowalskiego - nasza katedra staje się coraz piękniejsza i okazalsza.
Nie zapominajmy też o tym, że świątynia katedralna nosi szczególny tytuł - Świętej Rodziny. Myślę, że obok tego jest to też wspaniały patronat dla parafii, można byłoby wykorzystać go szerzej i - jak zaproponował kiedyś jeden z kapłanów archidiecezji łódzkiej - ustanowić np. medal Świętej Rodziny, przyznawany w tym właśnie miejscu rodzinom wielodzietnym lub szczególnie zasłużonym na polu pomocy rodzinie. Byłaby wtedy częstochowska katedra wielkim symbolem dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę, zwłaszcza na dzisiejsze czasy, kiedy ze wszech miar powinniśmy rodziny wspierać.
Dodam jeszcze, że w katedrze znajduje się posąg Jana Pawła II - przypomnienie dwóch pobytów w tym miejscu Ojca Świętego jako papieża.
Cieszmy się bardzo z naszej pięknej świątyni katedralnej, ale musimy się o nią troszczyć. Przede wszystkim odwiedzajmy ją i módlmy się nie tylko w intencji dzieł tu prowadzonych, ale też nie szczędźmy grosza, by nabierała blasku i piękna.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Biskupi z Irlandii Północnej: brytyjski rząd narzuca nam niesprawiedliwe prawo

2021-07-29 17:10

[ TEMATY ]

rząd

biskupi

Irlandia Północna

Vatican News

Biskupi z Irlandii Północnej wyrazili sprzeciw wobec decyzji brytyjskiego rządu nakazującej liberalizację aborcji w ich kraju. Opublikowali oświadczenie, w którym wzywają wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli do protestów przeciwko dyrektywie władz. Londyn nakazał rządowi w Belfaście wprowadzenie reformy aborcyjnej do 21 marca przyszłego roku.

W oświadczeniu biskupi stwierdzili, że dyrektywa sekretarza stanu ds. Irlandii Północnej Brandona Lewisa to decyzja, która nie tylko narusza prawo do życia, przysługujące każdemu człowiekowi, ale także zagraża kruchej równowadze politycznej zagwarantowanej dzięki porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 r., które zakończyło trzydziestoletnią wojnę domową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję