Reklama

6. Dni Kultury Chrześcijańskiej

W hołdzie zmarłym twórcom kultury

W niedzielę 2 listopada, Dzień Zaduszny, Mszą św. za zmarłych artystów, twórców i promotorów kultury zakończyły się tegoroczne 6. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie.
Mszy św. zaduszkowej, sprawowanej już tradycyjnie w kościele pw. św. Józefa, przewodniczył bp Antoni Długosz w koncelebrze: ks. prał. Bronisława Predera proboszcza parafii pw. św. Józefa, ks. Piotra Zaborskiego duszpasterza środowisk twórczych w Częstochowie, ks. Mikołaja Węgrzyna muzyka, prorektora Instytutu Teologicznego w Częstochowie oraz paulisty ks. Daniela Łuko z Wydawnictwa św. Pawła.
- Niech ta modlitwa będzie wołaniem, że oni nie umarli - ich życie jest w rękach Pana - wezwał w słowach powitania ks. Piotr Zaborski.
Do wymowy Dnia Zadusznego nawiązał w homilii bp Antoni Długosz. - Dzisiaj niebo jednoczy się z ziemią. Wspominamy wszystkich wiernych zmarłych - naszych bliskich z rodzin i przyjaciół, a podczas tej Mszy św. częstochowskich artystów i twórców kultury.
Dopełnieniem słów bp. Długosza było przywołanie w modlitwie wypominkowej postaci zmarłych muzyków, artystów plastyków, aktorów, pedagogów szkół artystycznych i pracowników placówek oświatowych i kulturalnych miasta. Nie zabrakło wśród wspominanych osób ks. Grzegorza Ułamka, pierwszego duszpasterza środowisk twórczych w Częstochowie oraz inicjatora Zaduszek artystycznych w naszym mieście. Nazwiska zmarłych odczytali aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza oraz dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk z towarzyszeniem zespołu wokalno-instrumentalnego pod kierownictwem Marcina Pospieszalskiego, który zapewnił oprawę muzyczną całej Eucharystii.
Po Mszy św. miał miejsce koncert zaduszkowy w wykonaniu Bełchatowskiego Chóru Gospel - najlepszego w Polsce zespołu wykonującego pieśni gospel. Powstały w 1999 r. i odnoszący sukcesy w kraju i zagranicą zespół z młodzieńczą werwą podzielił się ze słuchaczami radością rodzącą się z wiary w Chrystusa, który na Krzyżu pokonał śmierć niosąc nam nadzieję na zmartwychwstanie.
Już tradycyjnie, na zakończenie Zaduszek artystycznych, uczestniczący w nich prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona kwestował na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na cmentarzach częstochowskich. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona na restaurację trzech zabytkowych pomników nagrobnych znajdujących się na cmentarzu Kule.
6. Dniom Kultury Chrześcijańskiej, odbywającym się pod patronatem honorowym metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka i prezydenta Miasta Częstochowy Tadeusza Wrony, przyświecało motto zaczerpnięte z Hymnu o miłości św. Pawła: „…a miłości bym nie miał, byłbym niczym”. Po raz pierwszy Dni trwały dwa tygodnie - od niedzieli 19 października do niedzieli 2 listopada, a ich koordynatorami były: Ośrodek Promocji Kultury Chrześcijańskiej „Gaude Mater” i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych „Tabor” w Częstochowie wspomagane przez współorganizatorów: Filharmonię Częstochowską, Miejską Galerię Sztuki, Muzeum Częstochowskie, Ośrodek Kultury Filmowej, Regionalny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater”, Teatr im. A. Mickiewicza, Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Zespół Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego. Wśród 35 imprez zaproponowanych w programie 6. Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie znalazły się m.in.: sympozjum naukowe „Wiara i rozum człowieka XXI wieku”, projekcje filmów, w tym „Świadectwo” na motywach książki kard. Stanisława Dziwisza i „Ormiańskie serce dla Polski - abp Józef Teodorowicz 1864-1938”, przedstawienia teatralne, wieczory poetyckie, wśród nich wieczór w wykonaniu Jerzego Zelnika „Kształtem miłości piękno jest”, wernisaże wystaw oraz koncerty - symfoniczne, kameralne i jazzowe z zachwycającym występem Hanny Banaszak.
Po zapełnionych salach i świątyniach, w których odbywały się imprezy widać wyraźnie, iż coraz bogatsza oferta Dni Kultury Chrześcijańskiej przyciąga coraz liczniejszą częstochowską publiczność.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: dziś uroczystości w 5. rocznicę Światowych Dni Młodzieży

2021-07-24 08:27

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej/Facebook

W sobotnie popołudnie i wieczór w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Do udziału zaproszeni są także młodzi ludzie, którzy będą śledzić uroczystości za pośrednictwem transmisji online. Podczas spotkania odbędzie się premiera polskiej wersji hymnu ŚDM Lizbona 2023.

Konkurs wiedzy nt. Światowych Dni Młodzieży, spotkanie poświęcone przygotowaniom do ŚDM Lizbona 2023, Msza św. i koncert uwielbieniowy, podczas którego po raz pierwszy zabrzmi hymn spotkania młodych w Portugalii - to program obchodów 5. rocznicy ŚDM Kraków 2016. Rozpoczną się one w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II i są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, także tych, którzy będą łączyć się za pośrednictwem transmisji online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję