Reklama

Podsumowanie ćwierćwiecza

Z końcem października został zakończony ostatni punkt jubileuszu 25-lecia salezjańskiej parafii Miłosierdzia Bożego na Zasolu w Oświęcimiu, czyli pokonkursowa wystawa plastyczna prac dzieci i młodzieży z Oświęcimia zatytułowana „Moja rodzina”. Nieco wcześniej zakończono towarzyszącą jej wystawę Akademii Sztuk Przeróżnych na Zasolu „ASP na Zasolu dla JP2”. Ogółem obydwie wystawy obejrzało ponad 800 osób. Jednak głównym punktem jubileuszu była sesja naukowa o rodzinie zatytułowana „Kondycja współczesnej rodziny polskiej w Oświęcimiu, w kraju i za granicą” oraz towarzysząca jej uroczysta Msza św.
Sesja o rodzinie rozpoczęła się w sali konferencyjnej Salezjańskiego Centrum dla Dorosłych. Przybyłych w liczbie ponad 60 uczestników przywitał ks. dr Robert Bieleń SDB, który zarazem przedstawił potrójny powód organizacji sesji o tematyce rodzinnej - w diecezji bielsko-żywieckiej jest obecnie obchodzony Rok Rodziny, Papież Jan Paweł II jest określany jako papież rodziny oraz fakt, że salezjanie specjalizując się w pracy z młodym pokoleniem, z oczywistych względów zajmują się też pracą z ich rodzinami. Uroczystego otwarcia sesji dokonał inspektor ks. dr Marek Chrzan SDB, a następnie głos zabrał rektor PWSZ w Oświęcimiu prof. dr hab. Lucjan Suchanek, który poprowadził pierwszą część obrad. Słowo bp. Tadeusza Rakoczego do uczestników odczytał proboszcz ks. Michał Kaleta SDB, a następnie swoje przesłanie nt. roli rodziny wygłosili prezydent Miasta Oświęcim Janusz Marszałek oraz starosta oświęcimski Józef Kała.
Pierwszy wykład wygłosił ks. prof. dr hab. Tadeusz Biesaga SDB z PAT w Krakowie, który mówił nt. problemów bioetycznych współczesnej rodziny. Wykładowca ukazał całe spektrum współczesnych manipulacji początkiem życia ludzkiego, ukazując przyczyny takiego stanu rzeczy oraz organizacje za tym stojące. Następnie dr Barbara Zachara poruszyła temat „Być rodziną we współczesnej Polsce”, w czasie którego ukazała psychologiczne wyzwania współczesnej kultury. Pierwszą część sesji zakończyła dyskusja, po której rozpoczęła się półgodzinna przerwa na kawę, będąca okazją nie tylko do zregenerowania kondycji, ale także do rozmów kuluarowych oraz do oglądnięcia wystaw towarzyszących sesji.
Po przerwie rozpoczął się w kościele panel nt. sytuacji rodziny we współczesnym świecie, który poprowadził ks. dr R. Bieleń SDB. Najpierw problematykę „Współczesnej rodziny wobec mediów” omówiła mgr Ewa Piekarska, ukazując przede wszystkim zagrożenia płynące ze strony mediów. Ks. dr R. Bieleń SDB omówił działalność duszpasterstwa rodzin Kościoła katolickiego na przykładzie działań w parafii Miłosierdzia Bożego na Zasolu podejmowanych wobec rodziny - zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Z kolei ks. dr Michał Kaleta SDB, proboszcz miejscowej parafii, poruszył zagadnienie „Rozwód kościelny - czy to możliwe?”, przypominając, że w Kościele katolickim nie ma rozwodów, a istnieje jedynie stwierdzenie nieważności zawarcia małżeństwa. Na koniec głos zabrali Maria i Jan Plewowie z ruchu Domowy Kościół, ukazując małżeństwo jako drogę do świętości.
Po zakończeniu obrad, tuż przed Mszą św., nastąpiło wręczenie nagród dzieciom i młodzieży będących laureatami konkursu plastycznego „Moja rodzina”, który zorganizowano dla uczczenia jubileuszu. Wręczenia nagród dokonał ks. R. Bieleń wraz z reprezentantami sponsorów tychże nagród - Małgorzatą Margol (Rada i Zarząd Osiedla Zasole), prezydentem J. Marszałkiem i Teresą Gabryś (przedstawicielką starosty oświęcimskiego). Po dekoracji laureatów rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Inspektora ks. M. Chrzana, który wygłosił okolicznościowe kazanie. We Mszy św. uczestniczyło miejscowe duchowieństwo oraz dwóch poprzednich proboszczów parafii Miłosierdzia Bożego - ks. Marian Niedziela SDB i ks. Sławomir Zdoliński SDB. Natomiast po Eucharystii dla zainteresowanych Ruchem rodzinnym Domowy Kościół odbyła się jego krótka prezentacja zatytułowana „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”. W uroczystościach uczestniczyło ok. 250 osób.
Należy dodać, że patronat honorowy nad uroczystościami objęli biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, biskup ordynariusz diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski SDB (+), inspektor Towarzystwa Salezjańskiego Inspektorii Krakowskiej św. Jacka ks. Marek Chrzan SDB, prezydent Miasta Oświęcim Janusz Marszałek, starosta oświęcimski Józef Kała oraz Rada i Zarząd Osiedla Zasole. Patronat naukowy sprawowała natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu na czele z rektorem prof. dr. hab. Lucjanem Suchankiem oraz Towarzystwo Naukowe Franciszka Salezego, które reprezentował ks. dr R. Bieleń SDB. Z kolei patronat medialny sprawowali: itvro.pl, TV Oświęcim, Radio eM, Radio Anioł Beskidów, „Dziennik Polski”, „Gość Niedzielny”, „Niedziela”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski zaprasza na 41. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską na Jasną Górę

2021-08-05 16:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Już jutro wyrusza na Jasną Górę 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. „Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary” - napisał w specjalnym liście abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Hierarcha zauważył, że Naród Wybrany zmierzając do Ziemi Obiecanej, wśród trudów wędrówki doświadczył pomocy Boga. „Bóg najpierw wyzwolił go z mocy faraona, następnie obronił przed jego wojskiem i pozwolił przejść przez Morze Czerwone. Gdy zabrakło pożywienia, Bóg karmił Naród Wybrany manną” - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję