Reklama

Kontrola rutynowa

Unijna pomoc rozdzielana przez Caritas Diecezjalną podlega kontroli pracowników Agencji Rynku Rolnego. Stąd w wybranych parafiach odbywają się rutynowe kontrole mające na celu sprawdzenie efektów pracy parafialnych oddziałów Caritas

Unijna pomoc w postaci środków żywności jest rozdzielana w poszczególnych parafiach przez członków parafialnych oddziałów charytatywnych. Rozdysponowaniu unijnego mleka, serów, ryżu czy mąki dla najbardziej potrzebujących towarzyszy bardzo skrupulatna praca biurowa. Każdy, kto korzysta z takiej pomocy, musi być wylegitymowany dokumentem tożsamości i odnotowany na liście.
- Jest naprawdę sporo pracy do zrobienia. Wszystko trzeba dokładnie zapisać i odnotować - wyjaśnia Irena Pasierbek z parafialnego oddziału charytatywnego w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. W tej parafii należącej do największych w diecezji, każdego miesiąca unijne dary są rozdzielane dla ok. 350 osób. W miesiącu październiku żywnościową pomoc przekazano 432 potrzebującym. - W dokumentach wszystko musi się zgadzać - podkreśla pani Irena, której charytatywnie wykonywaną pracę kontrolowało w ciągu dwóch dni trzech kontrolerów ARR.
Pracownicy agencji kontrolują pracę oddziałów parafialnych Caritas, sprawdzając udostępnione dokumenty. Przyjeżdżają do wyznaczonych parafii, które rozprowadzają unijną żywność, i tam pracują dzień lub dwa, w zależności od rozmiarów pomocy przechodzącej przez parafialny oddział Caritas. Kontrolerzy sprawdzają m.in. prowadzoną dokumentację, sposób przechowywania żywności, ilość rozdysponowanych środków. Końcowym efektem pracy kontrolerów jest kilkustronicowy raport, który pozostaje w parafii, a kopia trafia do centrali Caritas w Kurii Diecezjalnej.
- Takie kontrole odbywają się rutynowo w ramach prowadzonych programów pomocowych - informuje ks. Robert Kasprowski koordynujący z ramienia diecezjalnej Caritas akcję rozprowadzania żywności. - W trakcie trwania projektu zazwyczaj jest kontrolowana centrala oraz wybiórczo kilka oddziałów parafialnych - wyjaśnia pracownik Wydziału Charytatywnego Kurii Diecezjalnej.

PB

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Chełm. Nowy proboszcz w parafii Rozesłania Świętych Apostołów

2021-07-29 16:13

Tadeusz Boniecki

Parafia Rozesłania Św. Apostołów w Chełmie ma nowego proboszcza. Został nim ks. kan. Jacek Lewicki, dotychczasowy duszpasterz akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Liturgicznego wprowadzenia nowego proboszcza do wspólnoty parafialnej dokonał abp Stanisław Budzik. Poprzedni proboszcz ks. kan. Józef Piłat przeszedł na emeryturę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję