Reklama

Diakon to znaczy sługa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święceń diakonatu jedenastu klerykom VI roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie w sobotę 26 października br. udzielił bp Kazimierz Górny.
Diakonat to jedna z najstarszych posług w Kościele. Już od czasów apostolskich Kościół wyświęca diakonów, aby „służyli Ludowi Bożemu w posłudze słowa, liturgii i miłości, w łączności z biskupem i jego prezbiterium”. Dzisiaj diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu święceń, a zarazem ostatnim etapem przygotowania się kandydatów do kapłaństwa.
Diakoni mają bardzo różne zadania w liturgii i w życiu wspólnoty chrześcijańskiej. Podczas Mszy św. asystują biskupowi lub kapłanowi, czytają Ewangelię i rozdzielają Komunię św., a gdy jest taka potrzeba, głoszą także homilię. Diakoni mogą udzielać sakramentu chrztu św., asystować przy udzielaniu sakramentu małżeństwa, przewodniczyć nabożeństwom, sakramentaliom oraz liturgii pogrzebowej. Ich zadaniem jest także pomoc w katechezie i przygotowaniu kandydatów do przyjęcia sakramentów świętych. Najważniejszą jednak funkcją diakonów, do której się zobowiązują przyjmując święcenia, jest ich zaangażowanie się w prowadzone w diecezji i parafii dzieła miłosierdzia oraz pomoc potrzebującym.
Diakonów można rozpoznać po stroju, jaki używają w czasie liturgii. Ich własną szatą jest stuła przewieszona przez lewe ramię i spięta na prawym boku. Zamiast ornatu zakładają natomiast dalmatykę, czyli długą szatę z rękawami w odpowiednim kolorze liturgicznym.
Wyświęceni w sobotę 26 października diakoni najbliższe miesiące spędzą jeszcze w seminarium, kończąc swoje studia teologiczne i przygotowując prace magisterskie. W Wielkim Poście wyjadą do parafii, aby tam, z polecenia Księdza Biskupa, odbyć praktykę duszpasterską, która przygotuje ich już bezpośrednio do przyjęcia święceń kapłańskich. W tym bardzo ważnym dla nich czasie potrzebują naszej gorącej modlitwy, aby potrafili tak służyć, jak tego przykład dał im sam Chrystus - Sługa.

Nowi diakoni diecezji rzeszowskiej
Krzysztof Bal ze Stobiernej
Tomasz Czeluśniak z Biecza, parafia św. Anny
Marcin Dudek z Ostrów Tuszowskich
Rafał Głowacki z Pstrągowej
Sławomir Jeziorski z Tyczyna
Jan Kobak z Tarnowca
Karol Pytraczyk z Jasła, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Tomasz Rusyn z Jasła, parafia św. Stanisława
Łukasz Ślęczka z Rzeszowa, parafia św. Jadwigi
Andrzej Tokarz z Brzezin
Krystian Winiarski z Szufnarowej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Tym razem laureatem był arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

- Ideą nagrody jest promowanie i nagradzanie osób, które poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę, osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka - czytamy na stronie Bractwa Henryka Pobożnego.
CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42

[ TEMATY ]

ordynariat polowy

Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz. W jego powitaniu wziął udział biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Od 5 lat kopia obrazu peregrynuje po całej Ojczyźnie. W Roku Jubileuszowym nawiedza parafie Ordynariatu Polowego. W sobotę 5 kwietnia w kaplicy garnizonowej w Międzyrzeczu odbyło się jego uroczyste powitanie. Uroczystej Mszy św. na wprowadzenie obrazu, z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy, pracowników wojska, rodzin wojskowych i funkcjonariuszy Garnizonu Międzyrzecz, przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję