Reklama

Kościół

Zupa w Kato chce parzyć dobroczynną kawę, możesz w tym pomóc!

– Zakup profesjonalnego ekspresu do kawy zabezpieczy finansowo Zupę w Kato i pomoże nam rozwinąć skrzydła – mówi Wioletta Iwanicka-Richter, która z mężem prowadzi w Katowicach klub Wysoki Zamek, bazę Zupy.

[ TEMATY ]

bezdomni

Katowice

Zupa w Kato

Dzięki niej co tydzień wiele osób w potrzebie może spotkać się przy pysznym posiłku. Aby zwiększyć możliwości pomocy, powstała zbiórka na Dobroczynny Ekspres do Kawy, którą można wesprzeć na zrzutka.pl/zupawkato.

– Na początku chcieliśmy być z młodymi i dla nich. Dzisiaj widzimy, że większy sens jest w tym, że razem z młodymi możemy być dla innych: tych, których życie woła o nadzieję – mówi Wioletta Iwanicka-Richter, prowadząca wspólnie z mężem Markiem Klub Wysoki Zamek. Powstał 18 lat temu w budynku starej piekarni na katowickim Załężu.

Od tego czasu czerwona cegła Zamku dla wielu jest zapowiedzią ciepła, które go wypełnia. – To kawiarnia z zapachem kawy i Zupy pełnej dobra. To miejsce spotkania z samym sobą i z drugim człowiekiem, miejsce rozwijania pasji i poszukiwania pełni życia – tłumaczy Iwanicka-Richter, zarządzająca klubem w imieniu Wspólnoty Dobrego Pasterza, która od niemal trzech dekad pomaga osobom znajdującym się w potrzebie, często bardzo poważnej.

Reklama

Wysoki Zamek był świadkiem radykalnych przemian, które dokonywały się w jego murach, wiele osób może powiedzieć, że dzięki niemu wciąż żyje albo odnalazło sens życia. Ratunek i impuls do walki o samego siebie znajdowały tam osoby z różnego rodzaju uzależnieniami, zagubione i poszukujące swojego miejsca w świecie. Dla wielu młodych osób z Załęża to bezpieczna przystań, do której zawsze mogą uciec od swoich problemów, wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach czy po prostu napić się herbaty i być wysłuchanymi.

Aniołowie zapewnili remont

Największe osiągniecie tych 18 lat? – To, że jesteśmy wciąż pośród różnorakich doświadczeń, i że Bóg się do nas przyznaje zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy Jego Opatrzności. Kiedy brakuje sił, pieniędzy, ufności. Wtedy On posyła do nas swoich aniołów i pomaga nam przetrwać – uważa Wioletta Iwanicka-Richter. Takimi aniołami mogły być osoby, które zimą dały możliwość dalszego funkcjonowania kuchni Wysokiego Zamku. W internetowej zbiórce udało się zebrać ponad 27 tys. zł. Kwota ta zostanie wykorzystana m.in. do przyłączenia Klubu do sieci gazowej, zapewni dużo bezpieczniejsze warunki gotującym, pozwoli też odnowić wysłużone wnętrza zgodnie z zachwycającymi projektami.

Reklama

Gruntowny remont kuchni, która dla wielu jest najważniejszą w mieście, zostanie przeprowadzony już wkrótce. Od blisko 3 lat gotuje w niej Zupa w Kato, inspirowana krakowską Zupą na Plantach inicjatywa, w ramach której co tydzień wolontariusze przygotowują pyszną zupę, kanapki i ciepłe napoje, by na katowickim Placu Przyjaciół z Miszkolca dzielić się nimi z innymi, zwłaszcza z osobami ubogimi i w kryzysie bezdomności. Dla wielu osób to jedyny ciepły posiłek, jaki jedzą tego dnia. Przede wszystkim jednak czwartkowe gotowanie jest okazją do budowania jedności, solidarności i wspólnoty. Spotkanie przy zupie może być pierwszym krokiem do większych zmian, odzyskania wiary w siebie i w ludzi.

Wirus nie powstrzymał Zupy, ekspres ją rozwinie

Zupa rozlewała się nawet w czasie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, gdy trafiała w słoikach do katowickich Sióstr Elżbietanek, których adres jest bardzo dobrze znany osobom w potrzebie, była też wystawiona dla wszystkich chętnych w oknie Wysokiego Zamku. – Od początku pandemii wiedzieliśmy, że musimy być odpowiedzialni za tych, dla których istniejemy, i że nie możemy ich zostawiać w tym trudnym szczególnie dla ubogich czasie. Nie udałoby się to bez ofiarodawców, dzięki którym mieliśmy słoiki i wiele składników posiłków, ale nie byłoby też możliwe bez niezwykle odważnych i zdeterminowanych wolontariuszy – podkreśla prowadząca Klub Wysoki Zamek, która angażuję się również w Zupę w Kato.

Katowicka Zupa wróciła z posiłkami na Plac Przyjaciół z Miszkolca i mimo różnych trudności ma coraz większy apetyt, by zaspokajać nie tylko fizyczny głód. – Siłą Zupy jest pewna niezależność od jakiejkolwiek instytucji, a zarazem ofiarność wolontariuszy, którzy w dużej mierze finansują ją od jej początków [co tydzień kupując za własne pieniądze niezbędne składniki zupy i kanapek nawet dla 150 i więcej osób – red.]. Chcemy jednak uczynić kolejny krok, czyli założyć fundację, by oprócz zupy mieć wiele innych propozycji dla tych, których spotkamy na ulicy. Marzy nam się na przykład, by w Klubie pracowały w przyszłości osoby, które chcą wyjść z bezdomności i bezrobocia – dzieli się swoimi nadziejami Iwanicka-Richter.

Aby marzenia mogły nabrać realnych kształtów, wymyślono Dobroczynny Ekspres do Kawy. Pomysł jest prosty: każda zamówiona w Wysokim Zamku kawa będzie pokrywała koszt jednej miski zupy, która co tydzień rozgrzewa serca i żołądki w ramach Zupy w Kato. Zapewni to stałe finansowanie posiłków dla wszystkich potrzebujących, którzy pojawiają się na spotkaniach Zupy. Zbiórkę ekspresu można do końca czerwca wesprzeć na zrzutka.pl/zupawkato. Potrzeba 18 tys. zł, do soboty 20 czerwca udało się zebrać ok. 9 tys. zł. Skąd taka kwota? – Niestety, dobry profesjonalny ekspres do kawy kosztuje, a zależy nam na tym, by kawa była u nas dobra. 16 tys. zł to nie jest jeszcze sprzęt z najwyższej półki, ale tyle przewidzieliśmy na ekspres, pozostałe 2 tys. zł chcemy przeznaczyć na zapas dobrej kawy – tłumaczy Iwanicka-Richter. – Zakup ekspresu zabezpieczy finansowo Zupę w Kato, a jednocześnie pomoże nam rozwinąć skrzydła.

Różni ludzie, jedno dobro

„Za każdą wpłaconą kwotę będziemy ogromnie wdzięczni! I już teraz zapraszamy na najlepszą kawę na Śląsku, bo z serca!” – czytamy w opisie internetowej zbiórki. Wioletta Iwanicka-Richter wierzy, że i tym razem uda się zebrać całą potrzebną sumę i wykorzystać ją jak najlepiej. – Siłą Zupy jest obietnica Boga. Ufam, że doprowadzi to dzieło do końca. Jest też potencjał wolontariuszy, którzy nie chcą żyć tylko dla siebie, i którzy widzą, że więcej radości jest w dawaniu niż w braniu – podkreśla.

18 lat Wysokiego Zamku to dla niej właśnie wypełnienie Bożej obietnicy. – „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” [Ps 37, 5-6] – powtarza, a historia życia jej oraz jej rodziny i wielu napotykanych przez nią osób pozwala jej mówić to z pełnym przekonaniem. Wierzy, że Bóg ma jeszcze poważne plany związane z Wysokim Zamkiem, ona też je ma. – Marzymy, by Klub jeszcze bardziej łączył ludzi, którzy razem chcą robić coś dla innych, a przez to rozwijać siebie. Dla wielu osób, niezależnie od ich przekonań, to miejsce staje się bazą do robienia dobra, a ono zawsze prowadzi do Boga, przyczynia się do budowania Królestwa Niebieskiego na ziemi i potrafi być bardzo zaraźliwe.

2020-06-20 18:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja katowicka: 656 240 zł na rzecz dotkniętych skutkami nawałnic

2020-07-13 09:32

[ TEMATY ]

pieniądz

Katowice

dofinansowanie

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

W zbiórce na rzecz poszkodowanych w ulewach z Podkarpacia przeprowadzonej przed kościołami archidiecezji katowickiej w niedzielę 5 lipca zebrano 656 240 zł. Pieniądze te (po połowie) zasilą konta lokalnych Caritas - archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej - które udzielają pomocy tamtejszym poszkodowanym.

O solidarność oraz wsparcie duchowe i materialne mieszkańców województwa podkarpackiego, dotkniętych skutkami nawałnic, zaapelował 27 czerwca metropolita katowicki. Mając na uwadze zakres szkód i konieczność szybkiego udzielenia pomocy poszkodowanym, abp Wiktor Skworc zwrócił się do wiernych z prośbą o zebranie specjalnej kolekty na pomoc najbardziej potrzebującym, szczególnie tym, których domy i gospodarstwa rolne ucierpiały najbardziej.

CZYTAJ DALEJ

Anatom: jako chrześcijański artysta czuję się dyskryminowany

2020-08-06 13:44

[ TEMATY ]

LGBT

dyskryminacja

facebook.com/anatom

- Przeczytałem właśnie artykuł w którym znane, szanowane przeze mnie postacie ze środowiska hip-hopowego wypowiadały się na tematy dotyczące aktualnej sytuacji ludzi identyfikujących się jako osoby LGBT+. Mam na ten temat kilka przemyśleń od jakiegoś czasu i pragnę się nimi z Wami podzielić – pisze na swoim profilu raper Anatom.

Jak czytamy w dalszej treści postu nowotarskiego artysty:

- Jestem też przekonany, że stanowisko wszystkich ludzi wierzących, zostało mówiąc kolokwialnie wrzucone ‚do jednego wora’ z faszystami, pedofilami, wojującymi starszymi (lub nie) duchownymi, którzy mocno pogubili się w swojej retoryce i, świadomie lub nie, propagują nienawistne poglądy przecząc Ewangelii.

To tak jakbyśmy wszystkich homoseksualistów postawili w jednym szeregu z tymi, którzy na marszach w celach dla mnie niezrozumiałych profanują religijne symbole. Byłoby to, delikatnie mówiąc, mocno nieuczciwe.

Szanuję każdą osobę tak samo, niezależnie od wierzeń, poglądów czy preferencji seksualnych. Już w czasach gimnazjalnych, gdy moje poglądy nie były jasno ukształtowane, miałem dwóch kolegów homoseksualistów, z którymi zawsze miałem dobre relacje. Dzisiaj, z tego co wiem, nie mieszkają już w Nowym Targu i nie mam z nimi kontaktu, natomiast moje spojrzenie na nich nie zmieniło się. Wręcz przeciwnie, odkąd staram się być osobą świadomie żyjącą według nauki płynącej z Ewangelii, mam do takich ludzi jeszcze więcej miłości i otwartości.

Boli mnie, gdy jakikolwiek człowiek jest krzywdzony, niesprawiedliwie traktowany, gdy się go dyskryminuje, poniża, odbiera prawo głosu, gdy się go terroryzuje psychicznie, gdy stosuje się wobec niego fizyczną przemoc w imię jakichkolwiek idei. To złe postępowanie i nie zgadzam się z nim! Podzielam zdanie wielu raperów, którzy zabrali głos w wyżej wspomnianym artykule jak np. Pezeta czy Solara.

Odnoszę jednak wrażenie poparte wieloma doświadczeniami, że akceptacja osób o odmiennych od większości poglądach zdaje się być skierowana mocno w jedną stronę (jasne, rozumiem, że broni się mniejszości) a publiczne manifestowanie swojego poparcia dla środowiska LGBT+ stało się globalnym trendem, jakkolwiek brutalnie to brzmi.

Skąd takie przekonanie? Ano stąd, że od sześciu lat jestem osobą deklarującą się jako Chrześcijanin w świecie muzyki. Można powiedzieć, że sześć lat temu przeżyłem swego rodzaju coming out i jest to określenie idealnie obrazujące to, z czym później musiałem się zmagać i co towarzyszy mi do dzisiaj. Oczywiście przyznaję się do tego, że z początku moja ofensywna postawa jako radykalnego neofity była nie do przyjęcia, do czego przyznałem się w hot16challenge2 ale wielokrotnie już wcześniej odcinałem się od tych zachowań, które najprawdopodobniej nie były motywowane czystą Miłością a podświadomym poczuciem wyższości, co było złe.

Czuję się jednak dyskryminowany. Czuje się wykluczony ze środowiska hip-hopowego w którym spędziłem ponad połowę swojego życia. Raperzy z którymi na tzw. backstage’u mam dobry kontakt niechętnie się dogrywają nie chcąc za bardzo identyfikować się z raperem uznawanym przez ogół za chrześcijańskiego.

Duże wytwórnie, których szeregi zasilają już prawie wszyscy raperzy, którzy otarli się o mainstream nie są zainteresowane współpracą, gdyż nie wiedzą jak sprzedać muzykę kogoś o takim wizerunku jak mój. Media niechętnie informują ludzi o premierach moich singli czy albumów.

Nie mam jak dotrzeć do ludzi ukazując im, że środowisko tych prawdziwie wierzących wcale nie pała nienawiścią do reszty świata myślącej nieco inaczej.

Artyści jawnie określający się jako muzułmanie w najlepsze rozwijają swoje kariery w kraju, w którym znaczna większość deklaruje się jako katolicy. Mniejszości homoseksualne są wspierane przez wielkie wytwórnie, przez wielkich artystów będących głosem pokolenia młodych.

I DOBRZE! Cieszę się, że każdy w dzisiejszych czasach może mieć głos i walczymy o prawa wszystkich…

A jednak nie wszystkich bo artyści chrześcijańscy celowo są pomijani przez główny nurt kulturowy ze względu na swoje przekonania i przynależność do Kościoła.

Nie chcę tłumaczyć sobie tego męczeństwem za wiarę, bo chciałbym żyć pośród ludzi, mieć z nimi relację, robić wspaniałe rzeczy i wzajemnie darzyć się szacunkiem i miłością. Jednak nie mogę bo jestem a priori zepchnięty na margines jako ‚katol faszysta z mózgiem wypranym przez kościół księży pedofilów i złodziei.’

To przykre i boli mnie fakt, że walcząc o prawa jednej mniejszości, w ich miejsce spychamy innych.

Warto się nad tym zastanowić.

No offense jak zawsze (uśmiech)

Anatom

CZYTAJ DALEJ

Bejrucki ksiądz: pomóżcie chrześcijanom pozostać w Libanie

2020-08-07 14:58

[ TEMATY ]

Liban

Adobe Stock

Bejrucki ksiądz zaapelował do chrześcijan na całym świecie, by pośpieszyli z pomocą swym braciom w Libanie. Podkreślił, że bez konkretnego wsparcia wyznawcy Chrystusa w tym kraju będą zmuszeni do opuszczenia swej ziemi. „Bliski Wschód nie może stracić obecności chrześcijan” – alarmuje ks. Marwan Moawod, który podczas eksplozji w Bejrucie cudem uniknął śmierci.

Jest on członkiem wiernego Rzymowi Kościoła maronickiego, którego wyznawcy stanowią w Libanie ok. 30 proc. społeczeństwa. Do tej wspólnoty należał m.in. św. Szarbel. Jest to najsilniejsza społeczność chrześcijańska na Bliskim Wschodzie. „Jeśli znikniemy z Libanu, będzie to oznaczało koniec chrześcijaństwa w Ziemi Świętej” – mówi ks. Moawod. Odwołuje się do solidarności Kościołów lokalnych na całym świecie. „Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy doświadczyć jedności i chrześcijańskiego miłosierdzia. Bez tego nasze istnienie jest zagrożone” – podkreśla maronicki kapłan.

Jest on proboszczem kościoła św. Maruna, oddalonego zaledwie trzy kilometry od miejsca eksplozji. W chwili wybuchu odprawiał Eucharystię. Ponieważ z powodu pandemii kościoły w Libanie wciąż pozostają zamknięte transmitowana była ona na Facebooku. Nagranie obiegło świat. Widać na nim, jak kapłana porywa fala uderzeniowa. „Najpierw kościół zaczął się trząść, chwilę potem posypał się sufit i roztrzaskały szyby w oknach. Mam świadomość, że mogłem zginąć, zostałem tylko lekko ranny” – wyznaje ks. Moawod. Od pierwszych chwil po eksplozji wraz z parafianami organizuje pomoc dla potrzebujących. Wyznaje, że ludzie są przerażeni i boją się przyszłości.

Kościół maronicki ogłosił 8 sierpnia dniem postu i modlitwy w intencji Libanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję