Reklama

Wiadomości

A. Duda: w całym kraju powinien być jednakowy dostęp do najnowszych metod leczenia

Niezwykle ważne jest, aby we wszystkich częściach Polski była w jednakowym stopniu dostępna nowoczesność, poczynając od nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej, aż po najnowsze metody leczenia i diagnostyki medycznej - powiedział w poniedziałek w Lublinie prezydent Andrzej Duda.

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/Wojtek Jargiło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałek prezydent odwiedził Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, które w ostatnich latach zostało rozbudowane i zmodernizowane. To jeden z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który prowadzi pełnoprofilowe, wysokospecjalistyczne leczenie onkologiczne pacjentów nie tylko z Lubelszczyzny, ale również z całego kraju.

Jak mówił Andrzej Duda, Centrum to nabiera "nowego, pełnego oblicza", które będzie "we wschodniej części naszego kraju, jako jedyna placówka o takim potencjale i takiej sile, rzeczywiście wspierać walkę i starania o to, by jak najmniej osób zapadało na nowotwory, zwłaszcza złośliwe, oraz żeby leczenie odbywało się w sposób jak najbardziej skuteczny i jak najbardziej komfortowy". "Poczynając od działań profilaktycznych, przede wszystkim badania profilaktyczne, a więc szybką wykrywalność, która stanowi kwestię fundamentalną oraz poprzez komfortową terapię, leczenie, rehabilitację i opiekę" - wyjaśnił. Podkreślił, że to wszystko ma kluczowe znaczenie w leczeniu chorób onkologicznych, które jest "wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent powołał się na statystyki wskazujące, że w ciągu 5 lat liczba zachorowań na nowotwory wzrośnie o 15 proc., a w ciągu 10 lat nawet o 28 proc. Mówił, że to zagrożenie związane jest m.in. z czynnikami cywilizacyjnymi, ze stresem i dietą. "To także naturalny element będący konsekwencją wydłużającego się czasu życia człowieka - im dłuższe życie, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną" - zauważył.

Podziel się cytatem

Reklama

Andrzej Duda wskazał, że odpowiedzią na tę sytuację jest program narodowej strategii, obejmujący zarówno profilaktykę, jak i diagnostykę i leczenie. Podkreślił, że do tego niezbędne są "wyprofilowane ośrodki, które będą te terapie realizowały". Ocenił, że takim ośrodkiem jest właśnie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Reklama

Prezydent dziękował i gratulował dyrektor Centrum prof. dr hab. n. med. Elżbiecie Starosławskiej i wszystkim, którzy przyczynili się do modernizacji tej placówki.

Reklama

Andrzej Duda przypomniał, że "był czas, kiedy pani profesor została usunięta z pełnionej funkcji dyrektora Centrum właśnie m.in. ze względu na to, że w sposób niezwykle ofensywny i zdecydowany prowadziła działania, które miały na celu dokończenie tej inwestycji, jak najlepsze wyposażenie placówki, tego wszystkiego, co konieczne, by rzeczywiście w sposób sprawny i odpowiadający wyzwaniom współczesności prowadzić terapie onkologiczne".

Prezydent zaznaczył, że Narodowa Strategia Onkologiczna również przyczyni się do rozwoju onkologii na Ziemi Lubelskiej. Podkreślił, że ważne jest, aby we wszystkich częściach Polski "była w jednakowym stopniu dostępna nowoczesność – poczynając od nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej, jak drogi, linie kolejowe, szerokopasmowy internet itd., aż wreszcie po najnowsze metody leczenia, diagnostyki medycznej, tego wszystkiego, co jest potrzebne, by mówić, że żyjemy w nowoczesnym, dobrze rozwijającym się kraju".

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jednostką prowadzoną przez samorząd województwa lubelskiego. Rozbudowa i modernizacja Centrum realizowana była w latach 2010-20 w kilku etapach. W czerwcu 2015 r. oddano do użytku pierwszy nowy budynek, a liczba łóżek wzrosła ze 195 do 285. Następnie powstały kolejne trzy budynki, a także zmodernizowano dwa już wcześniej istniejące. Dzięki rozbudowie Centrum ma obecnie łączną powierzchnię 56 tys. m kw., co pozwoliło m.in. powiększyć jego bazę łóżek do 507.

Reklama

Obecnie trwają jeszcze prace związane z wyposażeniem Centrum w nowoczesną aparaturę. Łączny koszt budowy i modernizacji Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej szacowny jest na ok. 550 mln zł. Źródłem finansowania tej inwestycji jest budżet państwa i budżet województwa lubelskiego oraz środki unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

autorki: Olga Zakolska, Dorota Stelmaszczyk, Renata Chrzanowska

ozk/ dst/ ren/ pat/

2020-06-15 11:54

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież rozmawiał z palestyńskim prezydentem

[ TEMATY ]

prezydent

Palestyna

papież Franciszek

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Papież odbył rozmowę telefoniczną z Mahmudem Abbasem. Jak podaje palestyńska agencja informacyjna, prezydent wskazał na znaczenie kontynuowania przez Watykan starań o natychmiastowe zawieszenie broni.

Dyrektor watykańskiego biura prasowego potwierdził dziś rano, że Papież i Abbas rozmawiali wczoraj późnym popołudniem. Z kolei źródła palestyńskie podały, iż prezydent wyraził uznanie dla roli Franciszka we wspieraniu wysiłków na rzecz budowania pokoju w regionie i na świecie. Abbas wskazał też na pilną potrzebę utworzenia stałych korytarzy humanitarnych w celu dostarczania do Strefy Gazy środków medycznych oraz żywności, a także przywrócenia dostaw wody i energii elektrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

[ TEMATY ]

badania

religijność

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Za odejściem ludzi z Kościoła - przynajmniej według deklaracji badanych - nie stoi głównie pandemia czy afery pedofilskie, ale brak potrzeby, obojętność i strata zainteresowania. W drugiej kolejności za spadek praktyk religijnych Polaków odpowiada (wg badań z 2022 roku) ogólna krytyka Kościoła jako instytucji: jego zaangażowanie w politykę, hipokryzja, nieaktualny przekaz, a także krytyka jego przedstawicieli, księży i biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję