Reklama

Aspekty

Nowenna do Matki Bożej Rokitniańskiej - dzień piąty

Modlitwa za kapłanów i o powołania

aspekty.niedziela.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Modlitwa wstępna:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matko Najświętsza, Opiekunko z Bożej Opatrzności dana naszej trudnej, ale pięknej ziemi. Dziękując za łaski, jakie przez Twój cudami słynący Obraz, dobry Bóg zesłał swemu ludowi, pragniemy z ufnością zawierzyć Ci to, co jest naszą potrzebą, niemożnością i oczekiwaniem; a nade wszystko chcemy Ci oddać siebie. Matko Cierpliwie Słuchająca, wiernie strzegąca nas w symbolu Białego Orła, pomóż z czystym i prostym, pełnymi wdzięczności sercami stanąć przed Tobą. Matko godna miłości i ucząca nas kochać Boga i bliźniego – prosimy Cię o zwycięstwo dobra nad złem w nas samych i naszych braciach, i siostrach. Czcząc Ciebie, oddajemy hołd uwielbienia Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu.2.


Modlitwa zawierzenia Matce Bożej:

Ave! Witaj, Matko Boga! Twój Syn Jezus Chrystus jest naszym odkupicielem i Panem. Jest naszym Mistrzem. My wszyscy (…) jesteśmy Jego uczniami (…). Maryjo, Syn Boży a zarazem Twój własny Syn, z wysokości krzyża wskazał człowieka i powiedział: „Oto syn Twój” (J 19,26). A w tym jednym człowieku wskazał Ci każdego. Wskazał Ci wszystkich. A ty, która w chwili Zwiastowania cały program swojego życia ujęłaś w tych prostych słowach: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38), wszystkich ogarniasz, do wszystkich się przybliżasz, wszystkich po macierzyńsku poszukujesz. W ten sposób wypełnia się to, co wyrzekł ostatni Sobór, mówiąc o Twej obecności w tajemnicy Chrystusa i Kościoła. Trwasz – przedziwnie trwasz w tajemnicy Chrystusa, Twojego Jednorodzonego Syna, będąc wszędzie tam, gdzie są ludzie: Jego bracia. Wszędzie tam, gdzie jest Kościół. Niechże więc będą błogosławione wszystkie dusze, które są posłuszne wezwaniu Odwiecznej Miłości! Niech będą błogosławieni wszyscy ci, którzy dzień po dniu, z niewyczerpaną hojnością przyjmują twoje wezwanie, o Matko, do czynienia tego, co powie Twój Syn, Jezus, dając Kościołowi i światu radosne świadectwo życia natchnionego Ewangelią… (Modlitwa Jana Pawła II, Guadelupe 27 I 1979 r.).

Reklama


Prośby do Matki Bożej:

Maryjo, jesteś przybytkiem Najwyższego, odkryj mi tajemnicę Twojej wiary w Jezusa, abym naprawdę mógł zbliżyć się do Twojego Syna. Weź mnie w opiekę i uproś mi łaskę, której teraz potrzebuję…

Maryjo, jesteś nie tylko Matką Boga, ale i moją Matką. Tak dużo Tobie zawdzięczam. Zrodziłaś Jezusa, dawcę łaski, a On przez chrzest zrodził mnie dla Kościoła. Pomagaj mi, by Jego obraz we mnie odsłaniał się i stawał się coraz piękniejszy. Proszę Cię o potrzebne łaski…

Maryjo, Jezus jest światłem, a Ty świecznikiem, On jest chlebem, a Ty stołem, przy którym Go przyjmujemy. Prowadź mnie, Matko, do Jezusa, abym Go nieustannie adorował i wstaw się za mną…

Maryjo, jesteś Miastem Wybranym, które zapragnął mieć Bóg, jesteś Górą, gdzie się Panu spodobało zamieszkać. Ja też pragnę być świątynią Boga, bo mi to sam obiecał. Pomóż, Matko, iść wiernie ku tej obietnicy. Upraszaj mi też łaskę…

Maryjo, jesteś Oblubienicą Ducha Świętego i byłaś nią od chwili poczęcia. On przebywa w Tobie jak we własnym sanktuarium. Uproś, Matko, bym nigdy nie tracił łaski uświęcającej, która powoduje obecność w mej duszy Ducha Świętego wraz z Ojcem i Synem. Proszę Cię o łaskę potrzebną na dziś…

Maryjo, jesteś Stolicą Mądrości. Słowo Boże zjednoczyło się z Tobą tak ściśle, że wszystko jest Ci wspólne z Nim w dziele odkupienia. Uproś mi, Matko, potrzebne dary i łaskę dla moich bliskich…


Rozważania:

,,Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane od Pana” (Łk 1,45). Bogu objawiającemu należy okazać posłuszeństwo wiary, przez które człowiek z wolnej woli cały powierza się Stwórcy. Maryja z sercem otwartym przyjmuje to wszystko, co było przewidziane w Bożym planie, chociaż nie zawsze rozumie niezbadane wyroki Boże i niezgłębione Jego drogi. Maryjo, Matko na drodze wiary, uproś nam wiarę żywą, byśmy w niej utwierdzeni zasłużyli na błogosławieństwo i spełnienie obietnic. Prosimy o wiarę, która przejawi się gotowością czynu. Błagania nasze, Matko Dobrego Pasterza, zanosimy dziś za Ojca Świętego, biskupów i kapłanów naszej diecezji, by ożywiani i umacniani łaską Ducha Świętego nieśli słowo prawdy i błogosławieństwo pokoju, a przez miłość Chrystusa Pana oczyszczali i uświęcali dusze. Sami niech będą żywą ewangelią dla świata. Prosimy także o święte powołania kapłańskie dla naszej rodziny diecezjalnej. Królowo Apostołów, Źródło łaski przeczyste, Perło jasna – pod stopy Twe przeczyste modły nasze składamy!

Reklama


Odmawiamy modlitwę:

Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód, racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko Nasza, pocieszycielko Nasza! Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.


Modlitwa końcowa:

Módlmy się. Matko Słuchająca, ucz nas wewnętrznego wyciszenia, abyśmy dosłyszeli głos Boga, nie byli głusi na prośby braci naszych i zasłużyli na wysłuchanie u Twego Syna, naszego Pana i Zbawiciela, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

2020-06-13 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję