Reklama

Kościół

Abp Szal: Idźmy za Jezusem przez całe nasze życie

Idźmy za Jezusem nie tylko w tej procesji eucharystycznej, ale przez całe nasze życie – zachęcał abp Adam Szal podczas uroczystości Bożego Ciała w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. W tym roku nie była organizowana wspólna procesja wszystkich przemyskich parafii, ale każda organizowała własną uroczystość.

[ TEMATY ]

abp Adam Szal

Marian Sztajner/Niedziela

Abp Adam Szal

Abp Adam Szal

Metropolita przemyski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze. Po niej pomodlono się przy czterech ołtarzach wewnątrz świątyni, a następnie procesja przeszła wokół kościoła.

– Idźmy za Jezusem. Idźmy nie tylko w tej procesji eucharystycznej, ale idźmy przez całe nasze życie. Słuchając Słowa Bożego, pozwólmy, aby rozpalało się nasze serce. Bądźmy świadkami Jego miłości i Jego dobroci – zachęcał abp Adam Szal w homilii w czasie Mszy św.

Reklama

Metropolita przemyski stwierdził, że wielkim zadaniem, które stoi przed nami wszystkimi, jest to, aby nie tylko samemu iść za Jezusem, ale byśmy innych doprowadzili do Chrystusa. – Szczególnie połóżmy sobie na serce naszą odpowiedzialność za dzieci i młodzież oraz za tych, którzy już dłuższy czas nie mieli kontaktu z Chrystusem eucharystycznym. Przyprowadźmy ich do Niego. To jest trudne zadanie, ale możliwe. Próbujmy wszelkimi sposobami: modlitwą, a nade wszystko przykładem swojego życia – wskazywał.

Abp Szal nawiązał do sceny z Ewangelii po zmartwychwstaniu Jezusa, kiedy apostołowie spotkali Go nad jeziorem, a jako pierwszy rozpoznał Go św. Jan, który powiedział: „To jest Pan”.

– Patrząc na Najświętszy Sakrament, który będzie niesiony w procesji, który będzie nam podawany do spożycia, chcemy z miłością powiedzieć, że to jest Pan. On nas kocha, On jest wśród nas, On nas zbawia, On dla nas umarł i zmartwychwstał, On chce nas zaprowadzić do domu Ojca, On chce nam towarzyszyć, On chce być w naszym życiu zawsze w chwilach radosnych i tych bardzo smutnych – mówił.

Reklama

Kaznodzieja mówił także o nauczaniu na temat Eucharystii dwóch świętych: św. Jana Pawła II i przemyskiego kapłana bł. Jana Balickiego. Przypomniał, że papież w encyklice o Eucharystii napisał, że „Kościół jest z Eucharystii”. Określił ją też trzema słowami: pamiątka, ofiara i uczta. Bł. ks. Balicki zwracał natomiast uwagę, że do Mszy św. trzeba podchodzić z wielką wiarą i wielką pokorą.

Od wielu lat tradycją Przemyśla jest jedna procesja wszystkich parafii, która przechodzi przez centrum miasta. Jej trasa wiedzie na zmianę od katedry do kościoła salezjanów lub na odwrót. W tym roku zdecydowano, że nie będzie wspólnej procesji, ale każda parafia zorganizowała własne obchody.

2020-06-11 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szal: w Polsce może nastąpić rewolucja dobra

[ TEMATY ]

Przemyśl

abp Adam Szal

Rafał Czepiński

W naszej ojczyźnie nastąpiłaby niezwykła rewolucja dobra, gdybyśmy realizowali milenijny akt oddania Matce Bożej – mówił abp Adam Szal w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. Metropolita przemyski przewodniczył tam Mszy św. w intencji ojczyzny z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Eucharystię koncelebrował również abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.

W kazaniu abp Szal nawiązał do milenijnego aktu oddania Polski Matce Bożej z 1966 r. W nim Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński w imieniu całego narodu przyrzekał „bronić każdego dziecka i każdej kołyski, stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, umacniać w rodzinach królowanie Jezusa Chrystusa, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i ojczystych oraz stoczyć najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi, zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości i oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję