Reklama

Kościół

Procesja Bożego Ciała na Jasnej Górze

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbędzie się bez tradycyjnej procesji ulicami miasta. Decyzją abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego centralną procesję, wyjątkowo w tym roku z powodu epidemii, mają zastąpić procesje wokół świątyń i przykościelnych placów.

[ TEMATY ]

Boże Ciało

procesja

BPJG Krzysztof Świertok

Tym samym doroczna uroczystość, łącząca Archikatedrę i Jasną Górę, została podzielona na dwie oddzielne. W Bazylice Archikatedralnej Mszy św. i procesji eucharystycznej przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00.

Na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej, Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski. Po Mszy św. Wałami jasnogórskimi przejdzie procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.

Reklama

*

W uroczystość Bożego Ciała, 11 czerwca, na Jasnej Górze będzie miało miejsce tradycyjne, comiesięczne czuwanie wiernych archidiecezji częstochowskiej. W tym miesiącu modlitwę poprowadzą księża neoprezbiterzy arch. częstochowskiej.

Czuwanie rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. W programie zaplanowano także konferencję, rozważania oraz różaniec. Czuwanie zakończy się Mszą św. o północy pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej.

„Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w modlitwie - napisał ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Częstochowskiej - Przypominam także o codziennych czuwaniach na Jasnej Górze w ramach 'Kołatania u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego'. Prosimy, by poszczególne parafie, ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia, które chciałyby podjąć prowadzenie tej modlitwy w lipcu i sierpniu, zgłaszały się telefonicznie na numer 662 999 834”.

2020-06-10 07:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże Ciało na toruńskiej starówce

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Renata Czerwińska

Przez toruńską Starówkę przeszła procesja Bożego Ciała, zatrzymując się w 4 kościołach stacyjnych: katedrze Świętych Janów, Kościele Akademickim, kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kościele św. Jakuba.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję